Βιβλία που θέλω να διαβάσω τη νέα χρονιά

Αλίκη μάλλον θα σου κάνω παρέα στον Άρχοντα , αλλά μάλλον σε κανα δυο μήνες με κόβω να παίρνω το Χόμπιτ δεν ξέρω αν θα σε προλάβω.
Δεν το βιάζομαι ιδιαίτερα, μπορώ να σε περιμένω, αν θέλεις να τα διαβάσουμε μαζί :))) (Τους Άρχοντες, βέβαια, γιατί το Χόμπιτ το έκανα επανάληψη τον Σεπτέμβριο!!)
 
1) Η αηδονόπιτα του Ζουργου (το αγαπημένο της Ευστρατίας, βλέπε αντίστοιχο νήμα :)))))
2) Το Κοιμητήριο της Πράγας του Έκο (αν το βρώ και ατα ιταλικά ακόμα καλύτερα!!)
3) Σκέψεις, Σκέψεις του Λοντζ
4) Η Αρχαιολογία σήμερα του Μανόλη Μελά
5) κάποιον κλασικό έλληνα, δεν ξέρω ακόμα
6) ...κι ότι άλλο προκύψει...:χαχα:
 
Δεν το βιάζομαι ιδιαίτερα, μπορώ να σε περιμένω, αν θέλεις να τα διαβάσουμε μαζί :))) (Τους Άρχοντες, βέβαια, γιατί το Χόμπιτ το έκανα επανάληψη τον Σεπτέμβριο!!)
Ναιιιι να με περιμένεις!! :γιούπι: Το Χόμπιτι θα το διαβάσω πολύ γρήγορα το υπόσχομαι :))))
(η μοναδική πιθανότητα να αλλάξουν τα σχέδια μου είναι να μείνω χωρίς δουλειά και να μην έχω λεφτά να αγοράσω τα βιβλία :μαναι: )
 
Last edited:
Μου έχουν πεί οτι όσο ωραίες ήταν οι ταινίες του Άρχοντα τόσο δυσκολοδιάβαστο είναι το βιβλίο..Ισχύει???
Μου έκανε εντύπωση γιατί μου το είπε άτομο βιβλιοφάγος και μεγάλος fan της fantasy λογοτεχνίας...
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ειδικά το Χόμπιτ διαβάζεται πανεύκολα. Κι ο Άρχοντας το ίδιο, όμως.
 
Χαίρομαι που το λές!! Ίσως κάνω μια προσπάθεια τότε γιατί ομολογώ οτι με είχαν στεναχωρήσει...
 
Η αλήθεια είναι οτι οι ταινίες είναι οι αγαπημένες μου ταινίες εβερ, και νομίζω ότι μ'αρέσουν λίγο πιο πολύ από τα βιβλία. Το μόνο δύσκολο για μένα είναι οι μάχες (αλλά αυτό ισχύει για όλες τις περιγραφές μαχών) και οι μερικές φορές πολύ αναλυτικές περιγραφές των τοπίων. Όμως είναι κορυφαία βιβλία!!! Το Χόμπιτ (που το χω και πρόσφατο) καθόλου δυσκολοδιάβαστο δεν είναι!! Είναι πολύ απλό και διασκεδαστικό και ούτε που το καταλαβαίνεις για πότε το τελειώνεις. Και να φανταστείς ότι το διάβασα και μέσα από τον υπολογιστή, δλδ έξτρα δυσκολία!!
 
Για το Χόμπιτ δεν μου είχαν πεί τίποτα..Μόνο για τον Άρχοντα..Συγκεκριμένα το χαρακτήρισαν κουραστικό λόγω των ατελείωτων περιγραφών..
 
Ο άρχοντας μόνο προς την αρχή είναι βαρετός. Όσοι το σταματάνε, το κάνουν ακριβώς στη μέση του 1ου βιβλίου ή κάπου εκεί κοντά. Αν περάσεις αυτό το σκόπελο, μετά πας μέχρι τέλους πολύ όμορφα. Προσωπικά πάντως, δεν θεωρώ τον άρχοντα κορυφαίο στο είδος του. Μου έρχονται 2-3 σειρές βιβλίων αυτή τη στιγμή που θεωρώ καλύτερες στο fantasy.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Βαρετή αρχή;! Νομίζω πως έχει το πιο συναρπαστικό ξεκίνημα.. Όλη η διαδρομή μέχρι το Μπρι, με τους νεκρούς βασιλιάδες να τους κυνηγάνε, κι έπειτα μέχρι τον Ρίβεντεϊλ, είναι συ-ναρ-πα-στι-κή!
 
Βαρετή αρχή;! Νομίζω πως έχει το πιο συναρπαστικό ξεκίνημα.. Όλη η διαδρομή μέχρι το Μπρι, με τους νεκρούς βασιλιάδες να τους κυνηγάνε, κι έπειτα μέχρι τον Ρίβεντεϊλ, είναι συ-ναρ-πα-στι-κή!
Εννοούσα ακριβώς πριν αρχίσουν όλα αυτά. Νομίζω είναι λίγο πριν τη μέση του βιβλίου...
 
Μόλις τελειώσει η εξεταστική έχω σκοπό να πιάσω αρχαιοελληνική λογοτεχνία:

Πλάτων - Συμπόσιο
Πλάτων - Φαίδων
Πλάτων - Πολιτεία
Μάρκος Αυρήλιος - Εις εαυτόν
Ηρόδοτος - Ιστορίαι
Όμηρος - Ιλιάδα & Οδύσσεια

Αυτά έχω για την ώρα στο μυαλό μου!
 
Καθώς πλησιάζουμε στα μισά του τρέχοντος έτους, είναι ευκαιρία να σας παρουσιάσω τις κορυφαίες επιλογές μου για το υπόλοιπο της χρονιάς!
Λοιπόν, κατ'αλφαβητική σειρά :

1. 1984 - Όργουελ
2. Αδελφοί Καραμαζόφ - Ντοστογιέφσκι
3. Ανατολικά της Εδέμ - Στάινμπεκ
4. Ανεμοδαρμένα Ύψη - Μπρόντε
5. Δον Κιχώτης - Θερβάντες
6. Η Θεία Κωμωδία - Δάντης
7. Η Καρδιά του Σκότους - Κόνραντ
8. Λολίτα - Ναμπόκοφ
9. Μόμπι Ντικ - Μέλβιλ
10. Ο Γέρος και η Θάλασσα - Χέμινγουεϊ
11. Ο Εραστής της Λαίδης Τσάτερλυ - Λώρενς
12. Ο Λύκος της Στέπας - Έσσε
13. Ο Υπέροχος Γκάτσμπυ - Φιτζέραλντ
14. Περηφάνεια και Προκατάληψη - Όστεν
15. Πόλεμος και Ειρήνη - Τολστόι
16. Στο Δρόμο - Κέρουακ
17. Ταξίδι στην Άκρη της Νύχτας- Σελίν
18. Το Κάλεσμα της Άγριας Φύσης - Λόντον
19. Το Όνομα του Ρόδου - Έκο
20. Φρανκενστάιν - Σέλλεϋ

Και όταν έρθει στην Ελλάδα θα διαβάσω σίγουρα το Ιnferno του Νταν Μπράουν!
Ευχαριστώ
 
Last edited:
το 7 είναι πολλά περισσότερα απ' αυτά που φαίνονται με την πρώτη ανάγνωση

το 9 είναι αναγνωστική απόλαυση (το διάβασα στο στρατό και κανείς δε μπορούσε να εξηγήσει για ποιο λόγο ζητούσα συνέχεια να κάνω το νούμερο 12 -3 στη σκοπιά :)

Για τα 4, 11, 13, 14 δεν έχω γνώμη
Τα υπόλοιπα, το ένα καλύτερο απο το άλλο με εξαίρεση ίσως τον κουραστικό (για μένα) Δον
 
το 7 είναι πολλά περισσότερα απ' αυτά που φαίνονται με την πρώτη ανάγνωση

το 9 είναι αναγνωστική απόλαυση (το διάβασα στο στρατό και κανείς δε μπορούσε να εξηγήσει για ποιο λόγο ζητούσα συνέχεια να κάνω το νούμερο 12 -3 στη σκοπιά :)

Για τα 4, 11, 13, 14 δεν έχω γνώμη
Τα υπόλοιπα, το ένα καλύτερο απο το άλλο με εξαίρεση ίσως τον κουραστικό (για μένα) Δον
Μήπως να έβαζα στην θέση του Δον Κιχώτη το Δόκτωρ Τζέκιλ και κύριος Χάιντ του Στήβενσον? Το παρέλειψα αυτό.
 
Πολύ μεγάλη λίστα και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω.

1) ΕΚΑΤΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΑΞΙΑ
2) Η ΠΑΠΙΣΣΑ ΙΩΑΝΝΑ
3) Ο ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗΣ
4) ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ ΓΚΡΕΚΟ
5) ΘΕΙΑ ΚΩΜΩΔΙΑ
6) ΤΟ ΛΑΘΟΣ
7) ΠΕΡΙ ΙΑΤΡΙΚΗΣ (ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ)
8) ΤΡΑΓΩΔΙΕΣ ΕΥΡΙΠΙΔΗ
9) ΣΟΦΟΚΛΗ
10) ΑΙΣΧΥΛΟΥ
11) ΕΝΤΓΚΑΡ ΑΛΛΑΝ ΠΟΕ
12) ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ
13) Ο ΗΛΙΘΙΟΣ
14) ΟΙ ΑΘΛΙΟΙ
15) Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΩΝ ΠΑΡΙΣΙΩΝ

Τι λέτε τα καταφέρνω;:χαχα:
 
Προχειρα -προχειρα μου ερχοναι

ΟΔΟΣ ΑΒΥΣΣΟΥ 0-Λουντεμης(eυχαριστω πολυ,Απολλωνα)
Αυοι που Εφεραν την Καταχνια-Λουντεμης-παλι
ΩΡΕΣ ΑΓΑΠΗΣ- ΩΡΕΣ ΘΑΝΑΤΟΥ-Ρεμαρκ
ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΕΝΟΣ ΤΡΕΛΟΥ-Γκογκολ
ΝΤΕΙΝΒΙΝΤ ΙΡΒΙΝΓΚ -ΡΟΜΜΕΛ
Η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΙΤΛΕΡ-Ντιρκ Μαζαουερ
Ο Μπρουτζινος Καβαλλαρης-Πωλλινα Σιμονς
ΜΙΛΤΟΥ ΣΑΧΤΟΥΡΗ -Ποιηματα,εκδ Κερδος
Νικου Καρουζου-Τα Ποιηματα-εκδ Ικαρος
Οι 7 Νανοι του Αουσβιτς(η αληθινη ιστορια μιας ουγγρικης οικογενειας τσιγγανων με νανισμο που επεζησε απο τα χερια του Γιοζεφ Μεγκελε)
ΑΝΑΚΩΧΗ-Πριμο Λεβι
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΒΟΥΛΙΑΞΑΝ -Πριμο Λεβ
Η ΣΠΙΘΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ -Ρεμαρκι
...και ο,τι αλλο ξετρυπωσω απο Ρεμαρκ

Αχ,ευελπιστω συντομως να προσθεσω αλλα, εχοντας ικανοποιησει τα περισοοτερα απο αυτα ,που με περιμενουν υπομονετικα στη βιβλιοθηκη μου-πλην του Ρεμαρκ,που για καποιον παρανοικο λογο τον σνομπαρουν οι συγχρονοι εκδοτες και πρεπει να τν αναζητησεις σε παλαιοπωλεια στη γνωστη αποκαρδιωτικη κατασταση...
 
Last edited:
Θα αναφερθώ μόνο στα βιβλία που ήδη υπάρχουν στη βιβλιοθήκη μου:
1) Τα σταφύλια της οργής, Στάινμπεκ
2) Λωξάντρα, Ιορδανίδου
3) Αδερφοί Καραμαζόφ, Ντοστογιέφσκι
4) Πάπισσα Ιωάννα, Ροίδης
5) Το κόκκινο και το μαύρο, Σταντάλ
6) Οι τρεις σωματοφύλακες, Δουμάς
7) Δόκτωρ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ, Στίβενσον
8) Τοπ Καπί, Άμπλερ
9) Τα μυστικά του Βάλτου, Δέλτα (με καθυστέρηση πολλών ετών!)
10) Άννα Καρένινα, Τολστόι
Αυτά για αρχή και βλέπουμε :))))
Από την παραπάνω λίστα διάβασα 7/10
παραπονεμένα μένουν ακόμα τα εξής:
Αδερφοί Καραμαζόφ
Το κόκκινο και το μαύρο
Οι τρεις σωματοφύλακες

Σε αυτά να προσθέσω κι άλλα μερικά από τα βιβλία που με περιμένουν στα ράφια τους:
100 χρόνια μοναξιά - Μάρκες
Για ποιόν χτυπά η καμπάνα - Χέμινγουει
Λόρδος Τζιμ - Κόνραντ
Κόκκινος δράκος - Χάρρις
Στου Χατζηφράγγου, Eroica - Πολίτης
Μαχόμενος άγγελος, Υπόσχεση - Μπακ
οι περιπέτειες του χάκλμπερι φιν - Τουαίην
κι άλλα που δεν μού έρχονται αυτή τη στιγμή...!
 
Top