Βιβλία που θέλω να διαβάσω τη νέα χρονιά

Τις διάβασα και τις ατέλειωτες ιστορίες, σχετικά πρόσφατα μάλιστα. Αυτό καθώς και το Σιλμαρίλλιον μου φάνηκαν κάπως κουραστικά σε αντίθεση με το Χόμπιτ και τον Άρχοντα τα οποία και λάτρεψα!
Ωπ! Νά 'σαι καλά, μόλις μου έδωσες μια πολύ ωραία ιδέα για ανάγνωσμα μέσα στο 2012: το Χόμπιτ. Θα είναι ο πρώτος μου Τόλκιν. Θα το διαβάσω οπωσδήποτε στα Αγγλικά (όπως άλλωστε το έχω εδώ και χρόνια), και οπωσδήποτε πριν βγει η ομότιτλη ταινία στις αίθουσες!
 
Last edited:
Διάβασα στο ΒΗΜΑ ότι μεταφράστηκε στα Ελληνικά το περίφημο μυθιστόρημα "Melmoth, the Wanderer" του Τσαρλς Μάτουριν (Charles Maturin). Πρόκειται για ένα διάσημο γοτθικό μυθιστόρημα του 1820 (my favorite kind), 1000 σελίδων, με υπόθεση παρόμοια με του Φάουστ. Είναι από τα πλέον πολυδιαβασμένα αναγνώσματα των φίλων του είδους, εφάμιλλο των Δράκουλα και Φρανκενστάιν. Με αποθάρρυνε ο όγκος του, αλλά νομίζω ήρθε η ώρα του! Θα είναι σίγουρα το επόμενο βιβλίο που θα αγοράσω.
 
Τη Λολίτα του Ναμπόκοφ και το Χρονικό της Τέχνης του Γκόμπριχ, που περιμένουν υπομονετικά εδώ και χρόνια στη βιβλιοθήκη μου...Καλή χρονιά!
 
Αμελί, πολύ πετυχημένο το νήμα σου μιας και είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να γνωρίσουμε βιβλία αλλά και να θυμηθούμε κάποια τα οποία θέλαμε παλαιότερα να διαβάσουμε.
Θα συμφωνήσω μαζί σου με τα Εννέα ιστορίες - Σάλιντζερ και Το νούμερο 31328 - Ηλίας Βενέζης
Και συνεχίζω με τη δικιά μου λίστα σε σειρά προτεραιότητας...


1. Η ιστορία του Έντγκαρ Σώττελ (David Wroblewski)

2. Το αδιέξοδο (George Pelecanos)

3. Ιστορίες να σκεφτείς (Horhe Bucai)

4. Ένα παιδί μετράει τ'άστρα (Μενέλαος Λουντέμης)

5. Άνθρωποι και ποντίκια (John Steinbeck)

6. Ακόμα και οι καουμπόισσες μελαγχολούν (Tom Robbins)

7. Εάν αυτό είναι ο άνθρωπος (Primo Levi)

8. π. Σεραφείμ Ρόουζ - Η ζωή και τα έργα του (Ιερομονάχου Δαμασκηνού)

9. Η Άλωση της Κωνσταντινούπολης (Sir Steven Runciman)

10. Όλα έρχονται στο φως (Jonathan Safran Foer)
 
Last edited by a moderator:
1. Η ιστορία του Έντγκαρ Σώττελ (David Wroblewski)
Μεγάλο, χορταστικό και απολαυστικό βιβλίο. Ένα από τα δικά μου αγαπημένα. Είναι μια πολύ καλή αγορά κατά την (ταπεινή) άποψή μου. Βυθίζεσαι στις περιγραφές και στα συναισθήματα των πρωταγωνιστών με πολύ όμορφο τρόπο.

:πάνω:
 
Η δικη μου λιστα εχει ως εξης :

Το Λάθος - Σαμαράκης
Βουή και Μανία - Φώκνερ
Περι Τυφλότητος - Σαραμάγκου
Σφαγείο Νούμερο Πέντε - Βόνεγκατ
Ορυξ και Κρεικ - Ατγουντ
Το Κουρδιστό Πουλί - Μουρακάμι
Φαρενάιτ 451 - Μπράντμπερυ

Μακάρι να έχω χρόνο γιατί από όρεξη έχω αρκετή...
 
κικ νομιζω ειχα δει ενα δικο σου σχολιο καπου για το βιβλιο αυτο και το εψαξα και μετα μου ειπαν και 2-3 φιλες πως θα το λατρεψω,σιγουρα θα το διαβασω!!:))
Είναι ένα υπέροχο βιβλίο γεμάτο συναίσθημα και τρυφερότητα, Διαβάζεται άνετα σε όλες τις ηλικίες. Μην παραλείψεις να το διαβάσεις. :ναι:
Κοριτσια ειναι δυο τα βιβλια και οχι ενα..

επισης Μαργαριτα το βρηκες ευκολα; Δυστυχως εχω διαβασει μόνο το ένα το πρώτο βιβλιο, το δευτερο μου ξέφυγε..

θα επανερθω στο thread, είναι αρκετά ενδιαφέρον.:)
 
Ο/Η Μαργαρίτα;31158[B έγραψε:
1)[/B]Μεγάλες προσδοκίες-Ντικενς
6)Βιλετ-Μπροντέ
7)[/B8)Οσα παίρνει ο άνεμος-Μίτσελ
και είναι κι αλλα πολλα που θελω να διαβασω και να αγορασω κι αλλα που ειναι μηνες αδιαβαστα στην βιβλιοθηκη αλλα αν συνεχισω να γραφω δεν θα σταματαω οποτε αφηνω μονο αυτα τα 10:)


αυτά , θα σου αρεσουν πολύ Μαργαρίτα, ειδικά το ''Βιλετ'' και το ''οσα παιρνει ο άνεμος''! έχω αυτη την προαισθηση

Τι σύμπτωση, θελω και εγω να ξαναδιαβάσω τις ''μεγάλες προσδοκίες'', λες να το κάνουμε μαζί, δεν εστιασα αρκετά την προσοχή μου σε αυτό το βιβλίο! κρίμα που και ''η μικρη Ντορριτ'' του Ντικενς δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά:)! νομιζω πως θα μας αρεσε πολυ σαν ιστορία..μιας και η ηρωιδα ειναι κοριτσι περίπου στην ηλικία σου!
 
Τα παρακάτω:

Ταχτσής - Το τρίτο στεφάνι
Καζαντζάκης - Ασκητική
Τερζάκης - Μενεξεδένια πολιτεία
Ιορδανίδου - Σαν τα τρελά πουλιά
Σάλιντζερ - Ο φύλακας στη σίκαλη

...αυτά έχω υπόψιν προς το παρόν και βέβαια αφού τελειώσω πρώτα τον Νίτσε που παιδεύω δυστυχώς για μήνες. :-/
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
...αυτά έχω υπόψιν προς το παρόν και βέβαια αφού τελειώσω πρώτα τον Νίτσε που παιδεύω δυστυχώς για μήνες. :-/
Σου εύχομαι να καταφέρεις να το τελειώσεις! Εγώ πάνε δυο χρόνια που το είχα αφήσει μισό, κάποτε θα το ξαναπιάσω..
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Αλήθεια; Εγώ το άφησα λόγω σχολής, μου είχε αρέσει πολύ!!
Δεν είναι ότι δεν μου άρεσε, αλλά ίσως λόγω του περιεχόμενού του, δεν μπορούσα να το συνεχίσω εκείνη την περίοδο. Σίγουρα, από όσο διάβασα, είναι ένα βιβλίο που αξίζει να αφιερώσεις χρόνο και σκέψεις, για αυτά που διαβάζεις.
 
1. Αννα Καρενινα, Τολστοι. Απορω με τοσες καλες κριτικες που ακουω και διαβαζω κατα καιρους πως δεν το εχω τιμησει ακομα. Ελπιζω φετος να συμπληρωσω αυτο το μεγαλο κενο.

2. Ο Πυργος, Καφκα. Το ξεκινησα περσυ το καλοκαιρι αλλα λογω υψηλων θερμοκρασιων δεν μπορεσα να '' εγκλιματιστω'' ευκολα, μεχρι το τελος του χειμωνα θα ηθελα να το διαβασω.

3. Ταξιδι στην Ακρη της Νυχτας, Σελιν ( οχι Ντιον :ρ )

4. Ελευθερια, Τζοναθαν Φρανζεν. Ο '' Αμερικανος Τολστοι''...χμ, κατι θα αξιζει δεν μπορει.

Επισης οτι αδιαβαστο μου εχει μεινει απο Ντοστογιεβσκι, κυριως οι νουβελες και τα διηγηματα του ( Ο Παικτης, Το Ονειρο Ενος Γελοιου κλπ). Ακομα θα ηθελα να διαβασω κατι απο Γκογκολ ( γιατι μονο τις '' Νεκρες Ψυχες'' εχω διαβασει), Τζακ Λοντον, Πουσκιν, Μαρκες, Εσσε.

Και τελος, ελπιζω φετος το καλοκαιρακι στην παραλια να κατσω και να διαβασω ολα αυτα τα αστυνομικα που μαζεψα απο τις εφημεριδες γιατι τα βλεπω και νιωθω τυψεις που μαζευουν σκονη στη βιβλιοθηκη μου. :(
 
Τα παρακάτω:

1. Αίθουσα του θρόνου ( έχω ακούσει τα καλύτερα, το έχει διαβάσει κανείς; είναι τόσο καλό όσο λένε;)!
2. Τρίτο στεφάνι
3 Ασκητική
4. Μεγαλη Χιμαιρα
 
Η Αίθουσα του Θρόνου είναι πολύ ωραίο βιβλίο, ο Τάσος Αθανασιάδης είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς, είμαι σίγουρη πως θα σου αρέσει.
 
Η Αίθουσα του Θρόνου είναι πολύ ωραίο βιβλίο, ο Τάσος Αθανασιάδης είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς, είμαι σίγουρη πως θα σου αρέσει.
τοτε ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι καλό, δυστυχως δεν το βρήκα στην βιβλιοθηκη! θα το αγοράσω.

Βασικά θέλω να αρχισω να διαβαζω ελληνικη λογοτεχνία, που ειναι πιο ρεαλιστικη απο αυτά που έχω διαβάσει μεχρι σήμερα. Ειναι καιρος!:)))

Στην βιβλιοθηκη υπάρχει και η πρόβα νυφικού!
 
κρίμα που και ''η μικρη Ντορριτ'' του Ντικενς δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά:)! νομιζω πως θα μας αρεσε πολυ σαν ιστορία..μιας και η ηρωιδα ειναι κοριτσι περίπου στην ηλικία σου!
βρηκα την σειρα του bbc για την μικρη ντορριτ και μαλλον θα τη δω,φαινεται καλη!!ασε που σχεδον παντα οτι ειναι παραγωγη bbc ειναι πολυ καλο!!:)
 
Η λίστα μου μεγαλώνει ανεξέλεγκτα:ρ
Παρόλο που δεν έχω διαβάσει ακόμα κανένα βιβλίο από την αρχική λίστα έχω να προσθέσω τα εξής:
Λολίτα - Ναμπόκοφ (επηρεασμένη από τα όσα διάβασα εδώ στη λέσχη)
Ανεμοδαρμένα ύψη - Εμιλυ Μπροντε
2666 - Μπολάνιο
Όσα τεύχη από τις χαμηλές πτήσεις του Αρκά δεν έχω διαβάσει:))
Έργα του Σαίκσπηρ
Ο γυάλινος κώδων - Σύλβια Πλαθ
Νιώθω ότι έχω τόσο λίγο χρόνο και τα βιβλία είναι τόοοοοοσα πολλα:))))
 
Top