Βιβλία που θέλω να αγοράσω (και γιατί)

Έχω διαβάσει το πρώτο και το τελευταίο βιβλίο της λίστας σου @Αλουκαρδ. Ευχάριστα και ενδιαφέρον αναγνώσματα.. Θα σου κρατήσουν καλή παρέα

Εδιτ: όχι ευχάριστα ως προς την πλοκή αλλά ως προς την ανάγνωση τους
 
Last edited:
Έχω διαβάσει το πρώτο και το τελευταίο βιβλίο της λίστας σου @Αλουκαρδ. Ευχάριστα και ενδιαφέρον αναγνώσματα.. Θα σου κρατήσουν καλή παρέα

Εδιτ: όχι ευχάριστα ως προς την πλοκή αλλά ως προς την ανάγνωση τους
Ωραία, ναι τα έχω στη λίστα για επόμενες αγορές πρέπει να έχουν ενδιαφέρον...
 
Ήμουν έτοιμος να το πάρω στο φεστιβάλ που πήγα στο Ζάππειο τελικά το "φοβήθηκα" λίγο κάτι το άφησα για επόμενες αγορές... Για πες κάτι παραπάνω, σε κρατάει στην ανάγνωση;
Αν σου αρεσουν ιστορίες που δεν ειναι επινοημένες, δεν ειναι λογοτεχνικές, αφορουν κατω κόσμους κι εχουν απεκδυθεί τον μυθο, ναι.

Ασχετο τρίβια: ο συγγραφέας μαζί με την εικονογράφο Jackie Morris έχει γράψει ενα εξαιρετικό (παιδικο) βιβλιο στην προσπάθειά του να μην αφήσει κάποιες λέξεις (που τεινουν να ξεχαστουν) να περάσουν στη λήθη, λέξεις όπως το dandelion (η πικραλίδα), bluebell (η καμπανούλα), otter (ενυδριδα) κλπ. Ειναι πραγματικά πολύ όμορφο βιβλίο κι αν με ρωτας, καθολου παιδικό
 
Αν σου αρεσουν ιστορίες που δεν ειναι επινοημένες, δεν ειναι λογοτεχνικές, αφορουν κατω κόσμους κι εχουν απεκδυθεί τον μυθο, ναι.

Ασχετο τρίβια: ο συγγραφέας μαζί με την εικονογράφο Jackie Morris έχει γράψει ενα εξαιρετικό (παιδικο) βιβλιο στην προσπάθειά του να μην αφήσει κάποιες λέξεις (που τεινουν να ξεχαστουν) να περάσουν στη λήθη, λέξεις όπως το dandelion (η πικραλίδα), bluebell (η καμπανούλα), otter (ενυδριδα) κλπ. Ειναι πραγματικά πολύ όμορφο βιβλίο κι αν με ρωτας, καθολου παιδικό
Μάλιστα, θα του δώσω σίγουρα μια ευκαιρία, μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον ήδη για αγορά.

Θα το τσεκάρω και αυτό που ανέβασες στο τριβια...
 
Ένα βιβλίο έχει μπει στη λίστα μου για επόμενη αγορά κυκλοφορεί αύριο, φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και διάβασα καλές κριτικές...
851
 
Είναι φορές που σκέφτομαι να αγοράσω τα 3 βιβλία Beren and Luthien, Πτώση της Γκόντολιν και τα Παιδιά του Χούριν.

'Ενα από τα τα 3 θα αγοραστεί σίγουρα για τον λόγο πως αναφέρονται στο παρελθόν του 'Αρχοντα των Δαχτυλιδιών που τόσο με εξιτάρει και έχουν εικονογράφιση.

Το Σιλμαρίλλιον δεν πρόκειται να το αγοράσω γιατί είναι βαρύ έμαθα και δεν θέλω να σπάσω το κεφάλι μου.

Τώρα για το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου τα βιβλία στα ελληνικά δεν έχουν πολύ καλό εξώφυλλο (ποιοτικό θέλω να πώ καθώς είναι μαλακό και λεπτό) και επιπλέον δεν έχουν ολοκληρωθεί ακόμα αλλά και έχω δεί την σειρά.

Παρόλα αυτά έχω σκοπό να τα αγοράσω τα 4 πρώτα, μέχρι τον Ματωμένο Γάμο δηλαδή.

Είναι και η συνέχεια του Witcher από εκδόσεις Selini που θα αγοραστεί στάνταρ. 'Εχω τα 4 και απομένουν άλλα 4.

Συμπερασματικά αν αγοράσω όλα όσα θέλω 4 Witcher και 4 Game of Thrones και 3 Independent Stories of Tolkien , έχουμε σύνολο 11 βιβλία !

Βέβαια δεν μπορώ να τα αγοράσω και τα 11 σε μια μέρα οπότε σιγά σιγά.

Τώρα όσον αφορά την περίπτωση να εξαντληθούν και να μην τα βρίσκω, τα Witcher θα αγοραστούν day one οπότε δεν τίθεται θέμα, και τις ιστορίες του Tolkien θα τις αγοράσω μέσα στο 2022 τουλάχιστον Τα Παιδιά του Χούριν και το Πτώση της Γκοντόλιν.

Για Game of Thrones θα δούμε αλλά εδώ ο Martin δεν έχει ολοκληρώσει τα βιβλία και θα εξαντληθούν αυτά που έχει κυκλοφορήσει ήδη ; Χλωμό.
 
Last edited:
Έχει μπει στη λίστα μου το "Μην πεις λέξη" του Patrick Radden Keefe η κρυφή ιστορία του IRA, το "Εκπνοή" του Ted Chiang και το "Dune" του Frank Herbert... Όποιος έχει διαβάσει κάποιο περιμένω εντυπώσεις :)
 
11 είπα έτσι ; Επειδή όμως αλλάζω κάθε φορά και μια λέω δεν με ενδιαφέρουν πλέον κάποια από τα όσα προανέφερα και συνεχώς προστίθεντε άλλα που με ενδιαφέρουν, για να μην φαίνεται πως τρολλάρω, ας προσθέσω και άλλα που με ενδιαφέρουν έστω και λίγο.

Λοιπόν έχουμε τα 11 που είπα σε προηγούμενο πόστ και μαζί με Σίλμα κάνουν 12, άσχετα αν σκέφτομαι να μην το πάρω.

Πρόσφατα ανακάλυψα την τριλογία The Kingkiller Chronicles για την οποία έχουν κυκλοφορήσει 4 βιβλία στα ελληνικά και Το Κοράκι από Stephen King μου φαίνεται ενδιαφέρον και επίκαιρο άρα συνολικά 17 βιβλία.

Τα παραπάνω 17 για την ώρα με ενδιαφέρουν έστω και λίγο, καθώς έχω σκεφτεί να τα πάρω αλλά είτε επειδή 17 βιβλία είναι πολλά είτε επειδή για διάφορους λόγους μπορεί να αλλάξω στάση και να μην πάρω,κάποια από αυτά (πχ διότι στο Game of Thrones έχω δεί την τηλεοπτική σειρά, το Σίλμα είναι δύσκολο, το Beren και Luthien έχει έμμετρο λόγο ) σε βάθος χρόνου θα αγοράσω ορισμένα από αυτά.

Πάντως με ενδιαφέρουν τόσα που θα έχω να διαβάζω για χρόνια. Χρόνο να έχουμε και υγεία ώστε να τα απολαμβάνουμε. :))))
 
Last edited:
Το πρώτο βιβλίο Τόλκιν που ήθελα να πάρω (αφού είδα τις ταινίες) ήταν το Μπέρεν και Λούθιεν λόγω ωραίου εξωφύλλου και εικονογράφησης.

Τελικά όμως διάβασα τα Hobbit, Άρχοντα των Δαχτυλιδιών και Σιλμαρίλιον. Για το Μπέρεν και Λούθιεν έμαθα πως είναι κυρίως σε έμμετρη μορφή και δεν είναι καν ολοκληρωμένο. Δεν ξέρω πως θα ένιωθα αν το αγόραζα εξ αρχής, και αν γινόμουν λάτρης των ποιημάτων..

Εν πάση περιπτώσει, τώρα είμαι αναποφάσιστος. Την μια λέω για Πτώση της Γκοντόλιν λόγω εικονογράφησης, από την άλλη λέω πως και στο Ατελείωτες Ιστορίες υπάρχει μια πιο προχωρημένη εκδοχή της Πτώσης της Γκοντόλιν σε σχέση με το Σιλμαρίλιον η οποία όμως τελειώνει όταν ο Τούορ φτάνει στην πόλη και διάφορες άλλες ενδιαφέρουσες ιστορίες.

Το γιατί ο Γκάνταλφ διάλεξε τον Μπίλμπο, μια ιστορία που θεωρείται από τις πιο ενδιαφέρουσες του βιβλίου, υπάρχει στο παράρτημα του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών ως ένα βαθμό όπου λέει πως συναντήθηκε στο Μπρί με τον Θόριν.

Από Witcher με βλέπω για Baptism of Fire οπωσδήποτε (γιατί θέλω να έχω όλα τα βιβλία της σειράς, τουλάχιστον μέχρι το lady of the lake) και μετά ένα από του Τόλκιν. Βέβαια Τόλκιν είναι αυτός οπότε από την στιγμή που λάτρεψα το Σιλμαρίλιον, όποιο και να πάρω δεν θα έχω θέμα.

Θα ήθελα πάντως το Ατελείωτες Ιστορίες να ήταν εικονογραφημένο αλλά αυτό ισχύει μόνο στην αγγλική έκδοση.
 
Last edited:
Εκτός από το Ατελείωτες Ιστορίες σκέφτομαι να τσιμπήσω και το Μπέογουλφ το οποίο γράφτηκε από Τόλκιν σε πεζή μορφή.Στην ουσία είναι ποίημα αντίστοιχο των ομηρικών επών αλλά η έκδοση που κυκλοφορεί από Αίολος, είναι σε πεζή μορφή.
 
Νέα λίστα που έφτιαξα από συγγραφείς που κάνω συλλογή.

Βιβλία που σκοπεύω να αγοράσω με σειρά προτεραιότητας στα ελληνικά.

1. Παιχνίδι του Στέμματος GGR Martin

2. Σύγκρουση Βασιλείων

3 & 4. Θύελλα από Ατσάλι Α και Β Τόμος

5. Χόμπιτ Τόλκιν

6. Βάπτισμα του Πυρός Σαπκόφσκι

7. Πύργος του Χελιδονιού (αναμένεται μετάφραση)

8. Λαίδη της Λίμνης (αναμένεται μετάφραση)
 
Last edited:
Top