Σύνθετες λέξεις που έχουν σχηματιστεί από φράσεις

Στο καθημερινό μας λεξιλόγιο χρησιμοποιούμε πολύ συχνά σύνθετες λέξεις που έχουν προέλθει από ολόκληρες φράσεις, είτε της ελληνικής γλώσσας είτε άλλων γλωσσών. Στην πρώτη κατηγορία, για παράδειγμα, ανήκει η λέξη ωχαδερφισμός(ή οχαδερφισμός,αν προτιμάτε), από τη φράση Ωχ(Οχ) αδερφέ ενώ στη δεύτερη ο ζαμανφουτισμός από τη γαλλική έκφραση Je m'en fous (στα ελληνικά θα το μεταφράζαμε ευγενικά στα παλιά μου τα παπούτσια).
Μου έρχονται στο μυαλό αρκετές τέτοιες λέξεις, με προσβλητικό, κυρίως, περιεχόμενο :ρ
για παράδειγμα σπασαρχίδης, χριστοπαναγίες, ασταδιάλα κ.ο.κ
αλλά και λέξεις όπως οι παρακάτω:
καθωσπρεπισμός
δημοσιοσχεσίτης
ξερόλας
φαταούλας
ασόδυο :ρ
αρπακόλλα
αρπακολλατζίδικος
κακοχρονονάχης κτλ

Σας έρχονται άλλες τέτοιες λέξεις στο μυαλό;
 
Last edited:
Πολύ μου αρέσουν αυτές οι λέξεις!! Το κακοχρονονάχης πρώτη φορά το ακούω (παρεμπιπτόντως το έχεις γράψει δύο φορές). Μου έρχονται στο νου άλλα δύο: ετσιθελικά και (κακιά λέξη)
σταρχιδιστής/σταρχιδισμός
Υ.Γ.: Τώρα είδα την "κακιά λέξη" της μεταλλαγμένης, που είναι σχεδόν ίδια με τη δικιά μου.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
εξαποδώ για τον διάβολο (π.χ. Δεν πρέπει να γίνουμε υποχείριο του εξαπαδώ!)
πωστονλένε για κάποιον του οποίου δεν θυμάσαι το όνομα (π.χ. Ήρθε ο πωστονλένε και σ' έψαχνε.)
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Οτινανισμός από το ο,τι νά 'ναι...

Αλλα δεν ξερω σε τι ακριβως αναφερεται :ρ
 
Χαχαχαχα!! Εντελώς άσχετο με το θέμα μας, αλλά το βαφτιστήρι μου, πριν μάθει να σχηματίζει προτάσεις, έλεγε στους ανθρώπους που γνώριζε για πρώτη φορά: "Πωσελένε!;"
Μια λέξη!
 
Ο Τρεχαγυρευόπουλος
και ένα κακώς εννοούμενο επίθετο : ο επικεφαλής (επί κεφαλής) που δεν κλίνεται και παραμένει αυτούσιο ως έχει μέσα στην πρόταση.
 
Επίσης ο μημουάπτου, για αυτόν που είναι υπερβολικά ευαίσθητος
και ετσιθελικά, με το έτσι θέλω (θυμάμαι επαναλαμβανόταν διαρκώς όταν έκλεισε η ΕΡΤ).
 
Top