Κώστας Ακρίβος " Πανδαιμόνιο"



Τίτλος : Πανδαιμόνιο
Συγγραφέας : Κώστας Ακρίβος
Γλώσσα : Ελληνικά
Εκδόσεις :Μεταίχμιο
Έτος έκδοσης : 2012
Σελίδες : 400
ISBN: 9789605017279


Είχα πολύ καιρό να μπω στη διαδικασία να κάνω παρουσίαση βιβλίου, πόσο μάλλον ελληνικού που σπάνια διαβάζω. πριν λίγες μέρες ψάχνοντας τις νεες κυκλοφορίες σε διάφορους εκδοτικούς είδα αυτο το βιβλίο το οποία στις αρχες του μάρτη θα έβγαινε σε ποκετ έκδοση. οταν έιδα ότι οτι το θέμα είχε να κάνει με άγιο όρος και διαπλοκες κλπ...λέω εδώ είμαστε. η λαήθεια είναι ότ είχα μικρες απαιτήσεις....

το θέμα έχει να κάνει με εναν καλόγερο ο οποίος από διάφοαρα γυρίσματα της τύχης γνωρίζει μια κοπέλα. μπλέκεται μια πολύ όμορφη και συγκινητική ιστορία γυρω από αυτό το ζευγάρι αλλά και τις σχέσεις του καλόγερου μέσα στη μικρη κοινότητα της μονής. πολύ ωραίες είναι οι σκέψεις και οι αμφιβολίες που γυρίζουν στο κεφάλι του νήφωνα σε σχέση με την ζωή του το θεό την μικρή μοναστική κοινωνία κλπ. μεσα σε ολα αυτά παίζεται μια πολύ γρήγορη και δυναμική περιπέτεια με πολλές ανατροπές και δυνατό φιναλε που λίγους θα αφήσει ασυγκίνητους.

Πραγματικά ένα βιβλίο που δεν θέλω να δώσω λεπτομέρειες διότι θα είναι μεγάλα spoilers για την εξελίξη της ιστορίας. Θα το βρείτε σε πολύ χαμηλή τιμή και σε λίγες μέρες σε πόκετ. πραγματικα μην το χάσετε
 
Ψάχνοντας στο καινουριο σαιτ τον εκδόσεων Μεταίχμιο το βιβλίο αυτό μου κίνησε την περιέργεια, δυστηχώς το είχε μόνο στην πόκετ έκδοση. Πριν λίγο έψαξα για την κανονική έκδοση και το βρήκα στο public με web offer 3,48ευρώ! Θα επανέλθω στο νήμα με τις εντυπώσεις μου!
 
Top