Ζωγραφιές από συνεδριάσεις

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Είμαι καθηγητής και συχνά έχουμε συνεδριάσεις τού συλλόγου καθηγητών. Άλλες συνεδριάσεις είναι σύντομες, άλλες τραβάν σε μάκρος. Άλλες είναι στο τέλος τής μέρας, άλλες σε κανα διάλειμμα.

Έχω το συνήθειο, που έχουμε κάμποσοι, όσο κρατάει η συνεδρίαση να ζωγραφίζω στο χαρτί. Οτιδήποτε, τελείως αυθόρμητα. Ζωγραφίζω σε ό,τι βρεθεί μπροστά μου: σε κάποια φωτοτυπία ή κάποιον φάκελο και με ό,τι βρεθεί γύρω μου, κυρίως στυλούς και ενδεχομένως κίτρινο φωσφορούχο μαρκαδόρο.

Μην φανταστείτε πως όταν ζωγραφίζω αποτραβιέμαι από την συνεδρίαση. Κάθε άλλο, συμμετέχω πάντοτε ιδιαίτερα ενεργητικά. :)

Η αδερφή μου μού είπε πως κάποιος στις ΗΠΑ έκανε έκθεση με τις ζωγραφιές του από τα διάφορα μήτινγκ. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω κι εγώ εδώ την δική μου έκθεση και ιδού τα αριστουργήματά μου! Τα ονόμασα την στιγμή που τα σάρωσα και έπρεπε να τα αποθηκεύσω σαν αρχεία.

Όποιος έχει παρόμοιες δουλειές παρακαλώ να τις δημοσιεύσει στο παρόν νημάτιο. Τις εικόνες μπορείτε να τις ανεβάστε σε κάποιον ιστότοπο φιλοξενίας εικόνων, και φροντίστε να έχουν ένα σχετικά μικρό μέγεθος. (Μην τις επισυνάψετε εδώ σαν αρχεία!!!)

Υπόδειξη € 89 (22/05/2007)


Ραπανάκι € 99,99 (13/06/2007)


Σου σφυρίζω € 71 (τιμή τζάμπα) (03/10/2007)


Vulpes γιεν 5.400 (04/02/2008)


Φιαλοκέφαλος $ 200 (24/09/2008)


Την Καρδιά σου στα Σκυλιά £ 222 (14/10/2008)


Αγόρι και Κορίτσι € 67,67 (16/10/2008)


Πτήση £ 100 (20/10/2008)
 
Last edited by a moderator:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Φυλλοκέφαλη 15.400 δρχ. (03/02/2009)


Χάρισμα $ 150 (27/02/2009)


Πάνω στην Γνώση € 99,06 (12/05/2009)


Μεταμόρφωση € 56,66 (τιμή τζάμπα) (15/06/2009)


Ύπνωση € 333 (26/06/2009)


Vermes Debent Sphaerae 23.333 δρχ. (03/09/2009)


Φατσούλα με Λάβαρο € 234 (08/09/2009)
 

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ειναι εξαιρετικες

Δυστυχως εγω δεν εχω συμμετασχει ποτε σε συνεδριασεις και ουτε προβλεπεται. Αρα ειμαι εκτος εκθεσεως :)))))
 
παρα πολυ ομορφες οι ζωγραφιες σου! ειναι απιστευτες πραγματικα και οι ιστοριουλες που φτιαχνεις ειναι τρομερες! πολλη φαντασια πολυ ταλεντο! θα μπορουσες να τις δημοσιευεις σε καποιο φανζιν η σε καποια εφημεριδα!

Επισης παρατηρησα οτι τα γραμματα σου φερνουν λιγο σε "αρχαικα" γραμματα! χαχαχ
(βλ. ραπανακι) Παρεμπιπτοντως το ραπανακι μ αρεσε πολυ! :))
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Να 'στε καλά για τα καλά σας λόγια.. όμως προσφορές δεν βλέπω! :ρ Έχω βάλει δίπλα τιμές, τα έργα είναι προς πώληση. Τα χρήματα θα διατεθούν για καλό σκοπό για την πάρτη μου.

Αντέρωτα, όχι μόνο από συνεδριάσεις, γενικά ζωγραφιές που τις κάνουμε όταν ασχολούμαστε με κάτι άλλο, π.χ. όταν μιλάμε στο τηλέφωνο κτλ. Σίγουρα θα έχεις κάτι. Ρίξε μια ματιά. Περιμένω.
 
Περνάμε οικονομική κρίση, έτσι λένε στην τηλεόραση. Εμένα με νοιάζουν τα βασικά. Τροφή στέγη… αυτά. Από κει και πέρα ό,τι είναι τζάμπα!
Τουλάχιστον ένας πλειστηριασμός. Δώσε τόσα και πάρ’ το…
:τσκτσκ:
Έτσι θα έχει και ένα επιπλέον ενδιαφέρον πέρα από την τέχνη που είναι πάντα υποκειμενική.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Από τα πρόχειρα τού Λυκείου

Στ' ομιλητήριο μού θυμίσατε τα σχολικά τετράδια και βρήκα δυο πρόχειρα που έχω κρατημένα από την Γ΄ Λυκείου. Είναι γεμάτα ζωγραφιές, σουρεαλιστικά κείμενα και... λίγα μαθήματα. Μιλάμε για την σχολική χρονιά 1989-90.

Υπάρχουν κάμποσες εικόνες που δεν θα τολμούσα να τις αναρτήσω εδώ γιατί είναι... αισχρές και βλάστημες... :ρ

Ένα πρόχειρο λοιπόν που πέρα απ' τ' άλλα το κατοικούσαν συμπαθέστατα έντομα (εδώ νομίζω πως η μύγα την πέφτει στην αράχνη) :


και καρότα έτοιμα για όλα:


να κι ένα προφίλ:


ένας καθηγητής μου που αλήθεια τον έχω πετύχει απάνθρωπα. Τον λέγαμε "έξαλλο" γιατί δεν μπορούσε να επιβληθεί στην τάξη με αποτέλεσμα να υπάρχει φασαρία, αυτός δεν μιλούσε κι η φασαρία όλο και φούντωνε ώσπου κάποια στιγμή ξαφνικά πάθαινε κρίση, έβγαινε εκτός εαυτού και ούρλιαζε.


Στα δύο παρακάτω μπήκα στον κόπο να βγάλω τις γραμμές τού τετραδίου και να τα ρετουσάρω. Ήταν στην ίδια κίτρινη σελίδα.

Το Κόκκινο Σημείο 1


Το Κόκκινο Σημείο 2


Να σημειώσω πως εκείνα τα χρόνια, κι όπως διαπιστώνετε, η ορθογραφία μού ήτανε τραγική (ή αδιάφορη).

Οι ζωγραφιές αυτές δεν είναι προς πώληση, μπορεί να τις αντάλλασα όμως με αλλοπρόσαλλα όνειρα και ανυπόστατες αναμνήσεις.
 
Κατ' αρχάς, τα 2 κόκκινα σημεία σου εγώ δεν τα βλέπω. Οι υπόλοιποι;

Δεύτερον, συγκρίνοντας τα κιτάπια σου με τα κιτάπια μου, δε μπορώ να μην επικεντρωθώ στη διαφορά αντρικού και γυναικείου.

- Είμαι ο τρομερός καρότος!!!
- Είμαι το τρομερό καροτάκι!!!

Διάλογος κι αυτός ......:χαχαχα:

Εντωμεταξύ, κι εγώ "τραγουδάω" κι εσύ. Ο καθένας με τον τρόπο του .....
Τελικά, έχει πλάκα :)
 
ΦΑροφυλακα, το γυναικειο προφιλ μου αρεσε ελεεινα πολυ-ισως λογω του χταποδιου για μαλλι.. :)
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Στο ίδιο λυκειακό τετράδιο συχνάζανε διάφορα παράξενα πλάσματα:
όπως


και


ή και μια θλιμμένη σφίγγα


υπήρχε οργή:


υπήρχε όμως και χαρά
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
από το ίδιο πρόχειρο:

κάποιες αποκαλυπτικές δηλώσεις :ρ


όμως τελικά πηγαίνουμε στα τυφλά:
 
Είναι όλα πολύ όμορφα απορώ πώς τα καταφέρνετε, έγω συνήθως όταν μιλάω στο τηλέφωνο στη δουλειά, και μιλάω αρκετές ώρες τον τελευταίο καιρό.....μόνο κάτι μουτζούρες κανώ από τα νέυρα μου.... και πάλι μπράβο στους καλλιτέχνες:γιούπι::γιούπι:
 
Εχω την κακή συνήθεια να μιλώ στο τηλέφωνο περπατώντας, λένε ότι διεγείρει τη σκέψη (βλέπε Σκρουτζ Μακ Ντακ και το χαντάκι σκέψης που σχηματίζεται γύρω από το γραφείο του). Ποτέ δεν είχα σκεφτεί πως ενδέχεται, ό,τι κέρδισε ο Νους να το έχασε η Τέχνη.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
φρέσκια παραγωγή από σημερινή συνεδρίαση..

Ο Δέντρον! (τιμή: 45 ρούπιες) :ναι:

 
Τί ωραίο νήμα, έχετε τελέντο πολλοί από εδώ, Μπράβο !!
Εγώ ίσια γραμμή μόνο με χάρακα τραβάω, άντε και καμιά καρδούλα στο τσακίρ κέφι, μέχρι εκεί φτάνει το ταλέντο μου:χαχα:
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Συμμάζευα το γραφείο μου και βρήκα μια ζωγραφιά από μια συνεδρίαση ακριβώς πριν 6 στρόγγυλα χρόνια (10 Φεβ. 2006) :)

Escaping Gravity, 854 λεβα
 
Μμμμ διακρίνω μια τάση φυγής ή είναι ιδέα μου;

(Πραγματικά...είμαι περίεργη να δω ποιό άλλο νόμισμα θα χρησιμοποιήσεις για την επόμενη κοστολόγηση που θα σκαρφιστείς)
 
Top