Εσύ πόσα αδιάβαστα έχεις;

Αυτό σκεφτόμουν και γω.. Ότι με το ρυθμό που πάω δηλαδή 10-12 βιβλία το χρόνο θα τα διαβάσω σε 10-15 χρόνια :φρύδια:
Aλλά παιδιά μη γελιόμαστε στο επόμενο παζάρι που θα γίνει όλοι θα υποτροπιάσουμε :χαχα::χαχα:
 
Τα αδιάβαστα μου είναι
1. Κώδικας Ντα Βίντσι ( Dan Brown )
2. Illuminati ( Dan Brown )
3. Αναμνήσεις από το σπίτι των πεθαμένων ( Ντοστογιέφσκι )

Όταν, θα τα διαβάσω, τότε θα ξανα εχει βόλτα για αγορά βιβλίου.
 

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Όταν, θα τα διαβάσω, τότε θα ξανα εχει βόλτα για αγορά βιβλίου.
Πες μας το μυστικό της επιτυχίας σου! :)))) (το πόσα αδιάβαστα έχω αυτή την στιγμή δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας για την απόκτηση νέων
:μαναι:).
 
Πες μας το μυστικό της επιτυχίας σου! :)))) (το πόσα αδιάβαστα έχω αυτή την στιγμή δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας για την απόκτηση νέων
:μαναι:).
Είναι, πολύ απλό:
" Πιέζω" τον εαυτό μου,να μην αγοράσω βιβλίο!
Και το κυριότερο, όταν βλέπω στον δρόμο μου, βιβλιοπωλείο η κάποιον πάγκο με βιβλία "αλλάζω" πεζοδρόμιο!
 
Καταρχάς θα τα βάλω σε κατηγορίες.
1. Κλασικά βιβλία που θα τα διαβάσω λογικά όταν θα είμαι άνω των 60., που θα έχω ανάγκη να συνδεθώ με τις παλιές "καλές αξίες που δε θα βρίσκω στην εποχή μου"... 🙃🙃 καμιά 45αριά βιβλία. Προσπαθούσα να διαβάζω ένα κλασικό βιβλίο το μήνα αλλά μετά τον Οκτώβριο του 2020 δε διάβασα ούτε ένα.
2. Λογοτεχνία παντός τύπου σε φυσική μορφή.... καμιά 40αριά βιβλία, αλλά δε ξέρω αν θα τα διαβάσω όλα, γιατί αρκετά μου τα χάρισαν και δε ξέρω θα με τραβήξουν να τα διαβάσω, ότι δεν.... θα γίνει δωρεά...
3. Λογοτεχνία παντός τύπου σε ebook.... το χάος... μόνο σε τίτλους... κατά τα άλλα είναι ομαδοποιημένα 😁😁
4. Ερευνητικά βιβλία.... είναι πάνω από 60, που τα διαβάζω αν χρειαστεί και τμηματικά, οπότε τα περισσότερα 😓😓😨
 
Στα αδιάβατα,θα προσθέσω και τα έξεις βιβλία
1. Το μεγάλο κόλπο ( John Grisham)
Και την τριλογία
2.The dark elf trilogy 1. Πατρίδα 2. Εξορία και 3. Ξενιτιά
(R.A. Salvatore)
Μου τα κάνανε, δώρο σήμερα και δεν μπορούσα να πω " όχι"!!
Οπότε, έχει ανέβει και η δικιά μου λίστα.
 
Αν υπολογίσω στο περίπου τα σκόρπια στο τάμπλετ, άντε να φτάνουν τα 1600-1650.
Μάλιστα. Για λόγους distraction, κοίταξα τη λίστα, σίγουρη ότι έχω λιγότερα αδιάβαστα από τότε (αθώο μου πλάσμα, εσύ). Μετά πήρα ένα-ένα τα βιβλία, αφαίρεσα προτάσεις, κοίταξα το τετράδιό μου με βιβλία που δεν έχω προσθέσει ακόμη στα virtual ράφια, και το σύνολο

είναι 1653. R.I.P me.
Προσοχή, παιδιά, με τα e-books. Είναι κουνελότρυπα.
 
Νομίζω είμαι σε καλό δρόμο. Έχω αδιάβαστα για λιγότερο από ένα χρόνο... ωστόσο θα ήθελα πολύ να είχα λιγότερα και να είχα πάει στο παζάρι του Gutenberg είναι και αυτές οι εφημερίδες που όλο μας αυξάνουν τον αριθμό...
 
Τα αδιάβαστά μου πλησιάζουν τα 26.. κάνοντας τους υπολογισμούς με τους ρυθμούς που διαβάζω μου φτάνουν μέχρι το επόμενο 9 μηνο. Επίσης το περίεργο είναι πως ή θα διαβάζω με εξαντλητικούς ρυθμούς η θα σταματάω εντελώς το διάβασμα για κανένα δίμηνο. :χμ:
 
Και με την καινούργια χρονιά είπα να κάνω το μεγάλο βήμα...
Να μειώσω τα αδιάβαστα βιβλία που υπάρχουν στα ράφια...
Και τα αδιάβαστα είναι 118 βιβλία (115 αν αφαιρέσουμε αυτά που διαβάζω αυτή τη στιγμή).
Οπότε σκοπεύω το 2022 να διαβάσω τουλάχιστον τα μισά :πανικός::μουάχαχα::μουάχαχα:
Εβαλά και αυτοκολλητάκι στη ράχη για να τα ξεχωρίζω κιόλας :))))
 
Εγώ έχω ήδη αγοράσει. Απλά θα κάνουν κανένα δίμηνο να έρθουν, οπότε δε τα βάζω στη λίστα των αδιάβαστων.
Το τελευταίο διάστημα μου έκανα εγώ και η οικογένεια βιβλιοδώρα, οπότε πελάγωσα με την καλή ένοια.

Από τη λίστα αφαίρεσα τα βιβλία που δε νομίζω να διαβάσω ποτέ και μάλλον θα τα χαρίσω για να μη μου πιάνουν και χώρο στα ράφια.

Πάντως θα κοπιτάξω να μειώσω τη λίστα γιατί παρά έγινε το κακό. Και δεν είναι και βιβλία που δε θέλω να διαβάσω... ίσα-ίσα
 
Η λίστα μου με τα αδιάβαστα στο goodreads έχει 467 τίτλους και μειώνεται μόνο όταν κάθε τόσο αφαιρώ πράγματα που έχω προσθέσει σε παλιότερες εποχές που είχα αρκετά διαφορετικά ενδιαφέροντα... Διαβάζω περίπου 70 βιβλία το χρόνο... Τρεις την ώρα εκδίδουν πράγματα που ανυπομονώ να διαβάσω και που προστίθενται στη λίστα...
Είμαι καταδικασμένη.

Εκτός αν επιτέλους γίνω τίποτα απέθαντος βρικόλακας και ζήσω για πάντα για να μπορώ να διαβάζω όσο θέλω.
 
Last edited:
Και εγώ το ίδιο κάνω.... Στο goodreads είναι 328... Νομίζω πριν κανένα μήνα αφαίρεσα 2 βιβλία... Θέλει να ξαναδώ τη λίστα μου κάποια στιγμή. Εγώ τα τελευταία χρόνια ξανα άρχισα το διάβασμα αλλα με καλό ρυθμό.

Αν βρυκολακιασεις μη με ξεχάσεις... Θα σε έχω και εγώ στο νου μου.
 
Top