Windows 10: Δεν παίζει να έχω χρησιμοποιήσει χειρότερο λειτουργικό σύστημα

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Αυτα τα ακουγα απο τοτε που πρωτοακουσα για λινουξ, 20 χρονια πριν :Ρ

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Δεν ειναι μόνο οι οδηγοί αλλά και οι εφαρμογές και βασικά, ψιλοταπάντα. Απλά φτύνεις είτε σάλι είτε αίμα εδώ κι εκεί. Μπορώ να γράψω βιβλίο τρόμου σχετικά. :ρ

@Αντέρωτα, η βασική λογική είναι, δυστυχώς, αυτή που ήταν πριν 30 χρόνια, όπως λες. Δηλ. κάθεσαι, το κοιτάς και λες, μα ακόμα έτσι ειναι; Ένα σωρό δουλειές τις κάνεις με εντολές στην γραμμή εντολών. Δηλ. έλεος.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Μα δεν είμαι ο μόνος. Το θέμα έχει γίνει ανέκδοτο. Η αναφορά είναι σίγουρα στα Windows 10:

Βέβαια, να ξαναπώ: και το Linux για τα ανάθεμα είναι. Είναι απίστευτο πως ο πλανήτης έχει δισεκατομμύρια σταθερούς υπολογιστές κι ούτε ένα λειτουργικό σύστημα της προκοπής. Απίστευτο!

Τα Windows 10 έχουν την επιλογή Active Hours, μέσω της οποίας μπορείς να ορίσεις ένα χρονικό διάστημα (μέχρι 18 ώρες) κατά το οποίο τα Windows ΔΕ θα κάνουν restart μόνα τους για να εγκαταστήσουν updates.
Settings - Update and Security - Change Active Hours.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Καταρχήν, ποιος λέει πως εγώ έχω σταθερά ώρες που με βολεύει να μην έχω κομπιούτερ.

Έπειτα το θέμα είναι πως εξορισμού κάνουν του κεφαλιού τους. Πρέπει να πιαστείς τουλάχιστον μια φορά μ@λ@κ@ς κι έπειτα να τρέχεις να ψάχνεις τις ρυθμίσεις.

Ασχέτως με όλα αυτά, το να κλείσουν μόνα τους δίχως να ρωτήσουν καν αν θες να αποθηκεύσεις την εργασία σου είναι άνω ποταμών. Μου έχει τύχει. Είχα πράγματα ανοιχτά και τα έχασα. (Δεν μπορούσα να το πιστέψω! Κοιτούσα αποσβολωμένος την οθόνη!) Προφανώς, όπως κι ο τύπος που σκάρωσε το καρτούν.

Να μην μιλήσω για τον άπειρο χρόνο των αναβαθμίσεων. Δηλ. κλείνεις για λίγο κι αρχίζει μια μακρά διαδικασία "Περιμένετε!", που δεν έχει τελειωμό ενώ εσύ πρέπει να ξανακάνεις πράγματα. Μου έχει τύχει να είμαι στον δρόμο με το λαπτοπ (αεροδρόμια κτλ.), να μου είναι πολύ πολύ σημαντική η μπαταρία που υπολείπεται (για δουλειές κτλ) και τα Windows να έχουν την δική τους άποψη και να ξεκινάνε μια μακρά διαδικασία ενημέρωσης πάνω στην υπερπολύτιμη μπαταρία μου.

Έπειτα, σε τέτοιες περιπτώσεις είχα αρχίσει να το γυρίζω σε "έχω περιορισμένη πρόσβαση" ώστε να μην αναβαθμίζονται, και έπειτα να το ξαναγυρίζω πάλι. Τί βάσανο.

Δηλ. μου έρχονται τώρα και εξοργίζομαι και πάλι. Ας τρώω το άθλιο λίνουξ στην μάπα. Τα W10, για μένα, ήταν πέρα από άθλια.

Συμπτωματικά, μόλις πριν μερικές μέρες με ρωτούσε μια γυναίκα για κάτι προβλήματα που είχε με το skype. Την ρώτησα αν τα είχε στα W10, γιατί εκεί είχα κι εγώ μεγάλα πρόβληματα σε συνδυασμό skype-W10. Δηλ. πού να μην ήταν καί τα δύο δικά τους. Το είχα λύσει με "downgrade" του skype. Μου λέει (μόνη της) "Άσε, του άντρα μου του έχει ανέβει η πίεση με τα Windows 10! Και είναι πολύ σχετικός με υπολογιστές!" Της λέω "Ξέρω. Τα έχω περάσει κι εγώ!"

Είχα πάει σε ένα κατάστημα εδώ να ρωτήσω για υπολογιστή για ένα σχολείο και σκεφτόμουν να έχει και W10 πάνω. Ο άνθρωπος πάλευε να με πείσει να μην τα βάλω. Από μεγάλη εμπειρία κι αυτός.

Δεν είναι σύμπτωση πως στις κινητές συσκευές, όπου υπάρχει υπολογίσιμος ανταγωνισμός (android) εξαφανίστηκαν. Δεν τα βρίσκεις πουθενά πλέον κι όποιος πήρε κινητό με W10 νιώθει και λίγο πως πιάστηκε κορόιδο. Στα πισιά που ο ανταγωνισμός είναι το άβολο και καθόλου πρακτικό linux, μπορούν και συνεχίζουν να υπάρχουν.

Είναι αυτό που είπα πιο πάνω. Δισεκατομμύρια σταθεροί υπολογιστές δίχως ένα λ.σ. της προκοπής. Δεν θα το πίστευα πως θα ζούσα σε τέτοια χρόνια. :όχισουλέω:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Τι αλλα προβληματα εχεις με το αθλιο λινουξ;

Αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι δυσκολο στν αρχη, μεχρι να εγκαταστησεις, ρυθμισεις και στησεις το συστημα, οταν ομως φτασεις σε ενα σημειο, το συστημα ειναι σχετικα σταθερο και αξιοπιστο.

Παντως το να πρεπει να χρησιμοποιεις γραμμη εντολων και να μη σου αρεσει, δεν ειναι ακριβως προβλημα, αφου ειναι συνειδητη φιλοσοφια του λινουξ. Μαλιστα οι γκουρουδες των Windows και αυτοι γραμμη εντολων (και powershell) χρησιμοποιουν, για περισσοτερη ισχυ και ελεγχο.

Εχθές το βράδυ πάτησα "update & shut down".
Σήμερα πάτησα το power on και ακριβώς 1,5 ώρα μετά ακόμη έβλεπα αυτό:

:νατώρα: