Windows 10: Δεν παίζει να έχω χρησιμοποιήσει χειρότερο λειτουργικό σύστημα

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Είπα να περάσω το debian. Δεν ολοκληρώθηκε σωστά η εκτατάσταση. Το έγραψα και στην αρχική ανάρτηση: ο μόνος λόγος που δεν εξαφανίστηκαν τα W10 από το τοπίο των υπολογιστών, είναι επειδή δεν υπάρχει μάγκας ανταγωνιστής.

Στα κινητά που υπάρχει το Android εξαφανίστηκαν σε χρόνο ντετέ.

Όχι ακριβώς. Τα γουιντος παραμένουν ακόμη ενεργά, γιατί πολύ απλά κανείς δεν μπορεί να αντιγράψει νομικά την αρχιτεκτονική τους. Έχουν αποκτήσει τα δικαιώματα. Εκτός αυτού υπάρχουν ένα σωρό εφαρμογές που Ναι μεν υπάρχουν καποιες απο αυτες στα λινουξ (συνηθως οι δωρεαν), αλλα κατά κύριο λόγο οι διάφορες εταιρίες επενδύουν στην μικροσοφτ, επειδή προστατεύει τα δικαιώματα τους. Με λίγα λόγια τους κάνει πλούσιους. Δεν είναι τυχαίο όλα τα παιχνίδια βγαίνουν σε μορφή για τον υπολογιστή μόνο για την μικροσοφτ. Πέραν τούτου, τα λίνουξ κουβαλάνε ένα κάρο εντολές που δυσχεραίνουν τον χειρισμό. Τα λίνουξ απευθύνονται σε απλούς χρήστες, που θέλουν λίγα πράγματα να ασχολούνται ή για προγραμματιστές με το να γράφουν κατεβατά κώδικα.

Κόσμε βάλε λίνουξ!

Προφανώς τα προϊόντα της apple είναι υπερτιμημένα. Εκεί που κάνουν την διαφορά είναι για όσους ασχολούνται με επεξεργασία ήχου/ βίντεο/ εικόνας αν και εκεί δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά (σε σχέση με το πως ήταν παλιά). Το λειτουργικό τους δεν είναι linux αλλά έχουν κοινούς προγόνους:

Όντας χρήστης linux εδώ και πολλά χρόνια τα θεωρώ πάρα πολύ καλή επιλογή για όλους εκτός αυτών που θέλουν α) να παίζουν παιχνίδια β) να επεξεργάζονται εικόνες/βίντεο.

Μάλλον οι καλύτερες διανομές για να ξεκινήσει κανείς είναι το ubuntu και το mint που είναι πολυ user friendly και ειδικά το δεύτερο πολυ κοντά εμφανισιακά και στα κλασσικά windows. Οι συγκεκριμένες είναι και πολυ εύκολες στην εγκατάσταση.

Το κακό που μπορεί να έχουν είναι οτι κάποια πράγματα μπορεί να μην δουλεύουν αμέσως και να θέλει κάποιες παρεμβάσεις (βέβαια τα τελευταία χρόνια είναι πολύ πιο βελτιωμένα και για τον απλό χρήστη πιθανότατα όλα θα δουλεύουν τέλεια εξ αρχής). Αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση υπάρχουν πολύ δυναμικές κοινότητες και σχεδόν πάντα εύκολα μπορείς να βρείς κατατοπιστικότατες οδηγίες για την επίλυση του προβλήματός σου.

Βάλτε λίνουξ!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Αυτήν την στιγμή περνάω το Mint 18.3 "Sylvia" με Cinnamon και η εγκατάσταση γλιστράει σαν χέλι. Για να δούμε.

Καλά, με την μία θα αυξηθεί η ασφάλεια και η ιδιωτικότητά μου κατά έναν παράγοντα +1000%

Παρεμπιπτόντως, άκουγα τον Richard Stallman να λέει πως το ubuntu είναι spyware. Καλά, έχει δίκιο βέβαια, αλλά αν είσαι χρήστης Windows τί να σε απασχολήσει αυτό το πράγμα; Στα Windows είσαι τόσο διάτρητος που τί έγινε αν στο φουκαριάρικο το ubuntu ψιλοπουλάνε την συμπεριφορά σου στο amazon; ένας κόκκος άμμου σε μια παραλία απέναντι.

Ο Stallman είναι θεούλης. Θα πρότεινα να δείτε και άλλα βιντεάκια του ειδικά για τα θέματα ιδιωτικότητας.
Βέβαια σε αρκετά σημεία υπερβάλει και αυτό ειναι ένα απο αυτά. Αν θυμάμαι καλά όταν είχε βγει αυτό υπήρχε εμφανής επιλογή για να το απενεργοποιήσεις με ένα κλικ και ίσως στην επόμενη έκδοση που έβγαλαν το είχαν απενεργοποιημένο (αλλά διαθέσιμο αν ήθελες να το απενεργοποιήσεις).

Αυτή η έκδοση δεν έχει ούτε βδομάδα που βγήκε ;)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Ήδη γράφω μέσα από το Linux. Εντάξει, η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή. Κι ένα άμεσο αίσθημα μιας στοιχειώδους ασφάλειας που είχα καιρό να νιώσω. Θα δείξει, βέβαια.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Με γεια Φαρε. Γενικα νομιζω τα ουμπουντια ειναι "ασφαλης" επιλογη οταν υπαρχουν προβηματα με αλλες διανομες.

Κοιταξε τις ρυθμισεις του firewall. Ειχα ακουσει οτι τα ουμπουντια ΔΕΝ ερχονται με προκαθορισμενες ρυθμισεις ασφαλειας με αποτελεσμα να ειναι διατρητες οι φρεσκες εγκατασταεις (δεν αποκλειεται να εχουν βελτιωθει απο τοτε που το διαβασα).

Μα δεν βλέπεις; Πάω να συνδεθώ στην imdb και μου δίνει πρώτη επιλογή να συνδεθώ στην imdb με... λογαριασμό φέισμπουκ. Κι έπειτα με λογαριασμό google. Και αυτό που κάποτε ήταν νορμάλ, το να συνδεθείς στην imdb με τον imdb λογαριασμό σου το έχει τελευταίο. Είναι για να πάρουν τα δεδομένα σου που βρίσκονται σε facebook και google. Όλοι πασχίζουν να μαζέψουν όσα περισσότερα γίνεται.
Αυτό πλεον Φαρε δεν γινεται μονο στην imdb αλλα σχεδον σε όλες τις μεγαλες ιστοσελίδες. Εκτος απο την Λεσχη βεβαια. :))

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Ξαναπερνάω το Linux. Δεν ήταν η κατάτμιση όπως την ήθελα.

Εντωμεταξύ, ένα μεγάλο ατού του Linux Mint, μπορώ και χρησιμοποιώ το λειτουργικό ενώ κάνω εγκατάσταση! μπαίνω στο ίντερνετ, γράφω σε φόρουμ, διαβάζω οδηγίες ενώ η εγκατάσταση προχωρά!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Λοιπόν, ενώ η εγκατάσταση είναι πανεύκολη, εγώ έτυχε και σκόνταψα άσχημα. Διαγράφοντας τα πάντα από τον σκληρό, βρέθηκα να έχω μεγάλες δυσκολίες. Το σύστημα είχε πρόβλημα να μπουτάρει. Πιστεύω πως το πρόβλημα εδώ οφείλεται απλά στο ότι οι υπολογιστές είναι ακόμα στην εποχή των σπηλαίων (όπως δεν χάνω ευκαιρία να σημειώσω :ρ ). Κάπου μάλλον έφταιγε λίγο η HP, λίγο το Linux. Όπως και να έχει, ένα άλλο μεγάλο πλεονέκτημα με το Linux είναι πως η κοινότητα είναι πολύ δυνατή και βοηθάει.

Αυτήν την στιγμή έχω καί την κατάτμιση όπως θέλω, καί το λειτουργικό κάνει μια πολύ καλή πρώτη εντύπωση. Έχω να λύσω θεματάκια και π.χ. βλέπω πως το wifi πιάνει χαμηλά το σήμα ενώ αυτό είναι καλό. Αλλά θα την βρω την λύση. Πίσω στα W10 δεν γυρίζω. Απηύδησα ο άνθρωπος. Κι είναι και διάτρητα σαν κόσκινο. Εσύ εργάζεσαι και κάτω από την μύτη σου γίνεται πανηγύρι.

Το πρώτο πράγμα που έκανα πάντα μετά από εγκατάσταση Windows ήταν να περάσω antivirus και έξτρα firewall κι έτσι είχα την αίσθηση πως έφτασα σε ένα 60% ασφάλειας. Εδώ στην ουσία δεν είναι απαραίτητο το αντιιικό (!) και το ενσωματωμένο firewall είναι αρκετό, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο.
:πάνω:

Φαροφύλακα, αν ενδιαφερθείς κάποτε να ασχοληθείς και πάλι με τα 10, πες μου να σου γράψω κάποια κόλπα που (μάλλον) θα κάνουν τη ζωή σου πιο εύκολη. :)

Όσον αφορά τα partitions του Linux, το live στικάκι του Mint πρέπει να έρχεται με το gparted, οπότε ίσως να μπορούσες να κάνεις δουλίτσα με αυτό. Μπορεί να αυξομειώσει Windows partitions (αφού απενεργοποιήσεις πρώτα το fast boot) και να μεγαλώσει του Linux.
Γενικά το να υπάρχει πάντα εύκαιρο ένα στικάκι gparted είναι καλή ιδέα, ειδικά αν έχεις περίεργες περιπτώσεις, πχ. κωδικοποιημένους δίσκους αποκωδικοποιητών συνδρομητικής τηλεόρασης, κλπ.

Για την ασφάλεια του Linux... θα ήμουν πιο επιφαλακτικός: http://www.cvedetails.com/top-50-products.php?year=2017
Και τα trojanάκια του τα έχει και ransmwares έχει και τα rootkitάκια του τα έχει... και ειδικά το Mint έχει ιστορία στη καθυστέρηση των security updates όχι μόνο των δικών του, αλλά και των έτοιμων από την Canonical, αλλά και διαφόρων εφαρμογών (πχ. web browsers).

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Γιούκ, δεν νομίζω πως θα ξαναμπουν 10άρια στο λαπτοπ μου αν και όλο και θα τα βρω μπροστά μου. Είχαν τεράστιο πρόβλημα αστάθειας. Δεν είμαι σίγουρος κατα πόσο μπορείς να κάνεις κάτι γι'αυτό. Δες π.χ. πιο πάνω που ανάφερα ένα δυο πράγματα. Κι επίσης, δεν έχω αμφιβολια πως κατω από την μύτη μου γινόταν πανηγύρι. Το ένιωθα και το έβλεπα σε συμπεριφορά.

Και το GParted χρησιμοποιήσα καθώς και άλλα εργαλεία. Εννοείται πως έκανα την κατάτμηση ακριβώς όπως την ήθελα. Δεν ήταν εκεί το πρόβλημα. Το τμήμα για το Efi δεν γινότανε bootable. Τέσπα, λύθηκε το θέμα όπως είπα.

Εχθές το βράδυ πάτησα την επιλογή update & shut down
Απόψε πάτησα το power on στις 10 παρά και μόλις κατάφερα να ανοιξω περιηγητή... Εντάξει, δεν έχω τον πιο σύγχρονο υπολογιστή αλλά όχι κι έτσι... Πάλι καλά που υπάρχει και το κινητό δηλαδή...
Οπότε +1 στην αγανάκτηση του Φαροφύλακα.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Πάντως, μην φανταστείς πως και το λίνουξ είναι καμια επιτυχία. :μαναι:

Έχει άλλα στραβά. Φτύνεις αίμα κι εκεί. Πάντως, θα κάνει καιρό η να μου περάσει η αγανάκτηση από τα W10. Μάλλον όταν θα αρχίσει να φουντώνει η αγανάκτηση για τον πιγκουίνο :))))

Θα φτάσουμε άραγε σε σημείο να πούμε "δεν φτιάχνουν πια καλά windows όπως τα XP";

Πάντως, καμιά φορά μέσα σε παραλήρημα, αναπολώ την εποχή που έγραφα κατεβατά κώδικα σε VI... :ντροπή:

Last edited:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
ε βάλε λίνουξ. Ακόμα ενσωματωμένος είναι. Αν και μου φαίνεται πως τον απλοποίησαν λιγάκι. (Από τα πρώτα που έκανα στο τέρμιναλ ήταν να δώσω vi να δω αν υπάρχει ακόμα αυτό το πράγμα. :)))) )

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Φαρε, εγκυκλοπαιδικα, σε τι εχεις αγανακτησει με το Λινουξ;

Last edited:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
το πιο απλό πράγμα να κάνεις, θέλει άπειρο κόπο και υποστήριξη από την κοινότητα.

π.χ. η εγκατάσταση ενός προγράμματος είναι αρκετά δύσκολη εάν αυτό δεν υπάρχει στα προσφερόμενα από την έκδοση. Αυτήν την στιγμή όταν συνδέω μικρόφωνο/ακουστικά usb το skype δεν τα αναγνωρίζει. Θέλει έναν μικρό γολγοθά πάλι να βρεις τί γιατί και πώς. Ομοίως, η ένταση του ήχου είναι πολύ πιο χαμηλά από όταν είχα windows. Άλλος μικρός γολγοθάς να βρεις γιατί και να το λύσεις. Ομοίως, μετά την εγκατάσταση το wifi είχε πολύ ασθενές σήμα. Άλλος ένας μικρός γολγοθας να ανακαλύψω πως η κάρτα δικτύου είχε μόνο μία κεραία (θα μπορούσε να εχει δύο) και ο οδηγός έπαιρνε την λάθος κι εγώ να κάνω διάφορες ρυθμίσεις να εξηγήσω αυτά τα πράγματα στο λίνουξ.

Μια αποτυχία ειναι και το λίνουξ όπως και τα windows. Απλά δεν έχει τίποτα της προκοπής σήμερα από λειτουργικά.