23/4 Παγκόσμια μέρα βιβλίου

Η 23η Απριλίου, ημέρα κατά την οποία το 1616 πέθαναν τρεις σημαντικοί συγγραφείς, ο ισπανός Θερβάντες, ο βρετανός Σαίξπηρ και ο περουβιανός Γκαρθιλάθο ντε λα Βέγκα, ανακηρύχθηκε το 1995 από την UNESCO Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου, για να «τιμήσει τα βιβλία και τους συγγραφείς και να ενθαρρύνει το κοινό, ιδιαίτερα τους νέους ανθρώπους, να ανακαλύψουν την απόλαυση της ανάγνωσης και να ανανεώσουν τον σεβασμό προς την αναντικατάστατη προσφορά όσων εργάστηκαν για την κοινωνική και την πολιτισμική πρόοδο της ανθρωπότητας».
Οι ρίζες αυτής της παγκόσμιας γιορτής του βιβλίου βρίσκονται στην Καταλονία στην Ισπανία, όπου στις 23 Απριλίου, γιορτή του Αγίου Γεωργίου, οι βιβλιοπώλες χαρίζουν ένα τριαντάφυλλο σε κάθε πελάτη που αγοράζει ένα βιβλίο.

ΠΗΓΗ και συνέχεια άρθρου

στην Ισπανία, όπου στις 23 Απριλίου, γιορτή του Αγίου Γεωργίου, οι βιβλιοπώλες χαρίζουν ένα τριαντάφυλλο σε κάθε πελάτη που αγοράζει ένα βιβλίο
Τι ωραίο! Οι δικοί μας βιβλιοπώλες δεν το έχουν ακούσει το έθιμο;

(Άσχετο, αλλά θυμήθηκα τώρα την προπέρσινη γιορτή της γυναίκας. Είχα μπει σε ένα φαρμακείο να ψωνίσω και η φαρμακοποιός μου έκανε δώρο, λόγω της ημέρας όπως μου εξήγησε, ένα κραγιόν. Όταν, όμως, το δοκίμασα είχε μια απαίσια οσμή και το πέταξα :ουχ: Πάντως, εκείνη τη στιγμή το εκτίμησα )

(Άσχετο, αλλά θυμήθηκα τώρα την προπέρσινη γιορτή της γυναίκας. Είχα μπει σε ένα φαρμακείο να ψωνίσω και η φαρμακοποιός μου έκανε δώρο, λόγω της ημέρας όπως μου εξήγησε, ένα κραγιόν. Όταν, όμως, το δοκίμασα είχε μια απαίσια οσμή και το πέταξα :ουχ: Πάντως, εκείνη τη στιγμή το εκτίμησα )
:μουάχαχα: εμ τι δώρα νομίζεις πως κάνουν;Τίποτα ληγμένα :χαχα:

υπαρχουν που υπαρχουν παγκοσμιες μερες για τα παντα..τουλαχιστον υπαρχουν κ για τα αγαπημενα βιβλια :)

θα μου κανω δωρο ενα βιβλιο κ θα κανω κ στα βιβλια μου δωρο ενα ξεσκονισμα στη βιβλιοθηκη.. :μαναι:

Με αφορμη τη σημερινη ημερα, τα βιβλιοπωλεια Κωνσταντινιδης χαριζαν ενα θεατρικο του T.S.Eliot ή μια επετειακη εκδοση των Penguin.

Ετσι, περασα σημερα απο το βιβλιοπωλειο και μου εδωσαν το θεατρικο "Η Οικογενειακη Συγκεντρωση" του Eliot, σε μεταφραση της Ζωης Καρελλη και εκδοσεων Κωνσταντινιδη. Το βιβλιο δεν ειναι και σε τελεια κατασταση, φαινονται οι "πιεσεις" στο εξωφυλλο, απο το δεσιμο μεσα στην κουτα που ηταν στιβαγμενα και εχει τις χαρακτηριστικες κολλημενες σελιδες. Εμπρος λοιπον καλε μου χαρτοκοπτη!

Πηγη.

ΥΓ. Δυστυχως, δεν μπορεσα να συνδεθω νωριτερα για να ενημερωσω!

Και εγώ νόμιζα τουλάχιστον σήμερα απόγευμα θα ήταν ανοιχτά εδώ να έκανα μια βόλτα, αλλά δυστυχώς δεν ήταν.
Οπότε δεν πήρα κάτι.