Φίλιπ Ροθ (Philip Roth) : "Το Βυζί" (The Breast)

Τίτλος: Το Βυζί
Πρωτότυπος Τίτλος: The Breast (1972)
Συγγραφέας: Φίλιπ Ροθ (Philip Roth)
Εκδόσεις: Γράμματα
Έτος Έκδοσης: 1984
Μετάφραση: Αλεξάνδρα Κοντού
Σελίδες: 93

Η ζωή του 37χρονου Ντέιβιντ Άλαν Κέπες κυλάει ισορροπημένα και αρμονικά. Έχει μια αξιοπρεπή δουλειά σαν καθηγητής πανεπιστημίου και μια ήρεμη και σταθερή σχέση με την Κλαίρη. Όλα στην ζωή του, όμως, ανατρέπονται όταν, μια μέρα, ξαφνικά και αναιτιολόγητα μεταμορφώνεται σε ένα τεράστιο… βυζί βάρους 70 κιλών και ύψους 1,85 εκατοστών. Κλεισμένος σε ένα δωμάτιο νοσοκομείου με τους γιατρούς να του χορηγούν τροφή ενδοφλεβίως και την σεξουαλική του επιθυμία να γίνεται όλο και πιο αχαλίνωτη και βασανιστική, κατακλύζεται από ενοχές και παλεύει να βρει μια εξήγηση για την κατάστασή του. Τελικά, έχει συντελεστεί η τρομερή μεταμόρφωσή του ή όλο αυτό είναι ένα παιχνίδι του ταραγμένου του μυαλού; Τι είναι πραγματικό και τι παραίσθηση; Θα συνεχίσει μέχρι το τέλος να αρνείται την αλήθεια ή θα την αντιμετωπίσει με θάρρος;

※​

Η γνωριμία μου με τον βραβευμένο συγγραφέα Φίλιπ Ροθ (γενν. το 1933) έγινε μέσα από την καταπληκτική πολιτική τριλογία «Το ανθρώπινο στίγμα» - «Αμερικανικό Ειδύλλιο» - «Παντρεύτηκα έναν Κομμουνιστή». Από τότε τον έχω κατατάξει ανάμεσα στους αγαπημένους μου, γι’ αυτό αποφάσισα να ξεκινήσω την πρώτη παρουσίασή μου στην ΛτΒ με δικό του βιβλίο. Γι’ αυτό, αν υπάρχει ένας συγγραφέας μετά τον Οσκαρ Ουάιλντ και τον Στίβεν Κινγκ του οποίου θα ήθελα να διαβάσω τα άπαντα, είναι σίγουρα αυτός!!

Με «Το βυζί» γνωρίζω για πρώτη φορά, ένα άλλο του πρόσωπο, αυτό του χιουμοριστικού, ερωτικού και σεξουαλικού Φίλιπ Ροθ. Πάντα όμως, του Ροθ που στόχο έχει να προβληματίσει και να πάει τον αναγνώστη πέρα από τις λέξεις, χωρίς να τυποποιείται και να «…μπαίνει δεύτερη φορά στο ίδιο ποτάμι», όπως εύστοχα παρατήρησε ο Antony Burgess!

Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο βιβλίο αξίζει να πάρει θέση δίπλα στην τριλογία, που ανέφερα παραπάνω. Ξέρω όμως ότι είναι μακράν το πιο «κουφό», ιδιαίτερο, περίεργο και αλλοπρόσαλλο βιβλίο, που έχω διαβάσει ποτέ! Γι’ αυτό, θα μείνει χαραγμένο στην μνήμη μου για πολλά χρόνια!

Αν λοιπόν αγαπητέ συλλεσχίτη, θέλεις κι εσύ να γνωρίσεις μια λογοτεχνία που θα κάψει ανελέητα έναν-έναν τους νευρώνες του εγκεφάλου σου :εεε;: θα σου παραμορφώσει το πρόσωπο σε μια έκφραση ηλίθιας απορίας του τύπου “ Μα τι διάβασα μόλις τώρα;” :ααργκ: αλλά κυρίως θα σε διασκεδάσει μέχρι τελικής πτώσεως και θα κάνει το στομάχι σου να σφιχτεί από τα γέλια :μουάχαχα: τότε αυτό το βιβλίο είναι για σένα! Το ερώτημα είναι… αντέχεις;;; :φρύδια:

Last edited by a moderator:
Εντάξει, πολύ χαίρομαι που ο Ροθ μετράει πλέον πέντε παρουσιάσεις στη Λέσχη!!

Το συγκεκριμένο δεν το έχω διαβάσει γιατί φοβάμαι ότι θα με χαλάσει η βασική του ιδέα, όμως το παρουσίασες τόσο ωραία, Μεταλλαγμένη, που μ'έκανες να θέλω να το τολμήσω.:ναι:

Παρεμπιπτόντως, ο Κέπες πρωταγωνιστεί και σε δύο ακόμα βιβλία του Ροθ, "Το ζώο που ξεψυχά" και "Ο καθηγητής του πόθου". Πολύ αγαπημένα και τα δύο.:)

Δεν θα πω τι και πόσο έχω διαβάσει από Ροθ (ντρέπομαι ρε Χρήστο).

Κοπελάρα, υπέροχη παρουσίαση, προβλέπω πως όταν θα έχεις όρεξη θα χτυπήσεις πρωτιά, χαλαρά.

2 παρουσιάσεις τελευταια του Ροθ!! Χρήστο η Αγανακτηση ειναι λιγο δυσευρετη... Μεταλλαγμένη πολυ ελκυστική παρουσίαση!!! Σίγουρα το επόμενο μου βιβλιο θα είναι Ροθ

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Μεταλλαγμένη πολύ με ψήνει η παρουσίασή σου. Φαντάσου το βρήκα χθες στο Μοναστηράκι για 1 ευρώ και για κάποιο λόγο δεν το πήρα. Η παρουσίασή σου άργησε μια μέρα. :ουχ:

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια βρε παιδιά!!:))):)))

@Χρήστο, είχα διαβάσει την υπόθεση των δυο βιβλίων που αναφέρεις, αλλά δεν θυμόμουν το όνομα του καθηγητή για να κάνω την σύνδεση. Βλέπω, πως η λίμπιντος του δεν έπεσε καθόλου ούτε τα επόμενα χρόνια :χαχαχα:
@Ιζι, μα 1 ευρώ μόνο και δεν το πήρες; Τρέχα γρήγορα στο Μοναστηράκι :ρ

Κοπελάρα.
Στράτη, ξέχασα να σου πω ότι σε κάποια φάση αναφέρεται η λέξη κοπελάρα στο βιβλίο κατά την περιγραφή μιας πικάντικης σκηνής και σκέφτηκα εσένα και έλιωσα στο γέλιο :χαχαχα: Σε έχω συνδέσει με την λέξη, τέλος!!!

Χοχο χο
Είμαι για τσίρκο, το ξέρω...
(πέρα απ' τις βλακείες μου / πρέπει να πω την αλήθεια: δεν έχω διαβάσει Ροθ, πέρα από ελάχιστες ματιές και ξεφύλλισμα)

Αυτό πρέπει να το διαβάσεις. Για του λόγου το αληθές, η λέξη αναφέρεται στην σελ. 41!!! Είναι φόρος τιμής σε σένα!

Χοχο χο
Χτύπα ανελέητα, αντέχω.
Αλήθεια σου λέω, σήμερα, το είχα σε χαρτάκι αγοράς, αυτό και την Πείνα (μεταίχμιο). Τελικά δεν πήγα πουθενά.
(άσχετο: θέλω και νέο ημερολόγιο / μην τρέχω τελευταία ώρα / βρήκα ένα σούπερ στην Πρωτοπορία, όμως οι τιμές ήταν τσιμπημένες )

Μεταλλαγμένη, πολύ καλή η παρουσίαση! Δεν έχω διαβάσει Φίλιπ Ροθ ακόμα, αν και τον έχω στα υπόψιν. Μάλλον θα αρχίσω με αυτό!

@ Μεταλλαγμένη, το θέτεις πολύ ωραία όταν λες "αν αντέχουμε", εξαιρετικά έξυπνος ο τρόπος που παρουσιάζεις το έργο!!!

Στο συγκεκριμένο βιβλίο είναι σαφές ότι ο Ροθ αποτίει φόρο τιμής στον Κάφκα (Μεταμόρφωση) αφού είναι ο αγαπημένος του συγγραφέας!!!

Το έργο αυτό ( Believe it or not ) περιλαμβάνεται στη λίστα των "1001 Καλύτερων Βιβλίων Όλων των Εποχών"!!!

Η παρουσίαση μου θύμισε την ταινία "Ανατριχίλες" (Shivers) - 1975 του Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ που ασχολείται ειρωνικά με την συνεχώς ανερχόμενη μανία για σεξ!!!

Βιβλίο και ταινία είναι χαρακτηριστικά της "απελευθερωμένης" δεκαετίας του '70.........

[video=youtube;eK9Wal9Dvic]https://www.youtube.com/watch?v=eK9Wal9Dvic[/video]

Ο Κρόνενμπεργκ έχει επίσης σκηνοθετήσει τη "Μύγα" (1986) με τον Τζεφ Γκόλντμπλουμ ταινία άμεσα επηρεασμένη από τη "Μεταμόρφωση"........

Last edited:
κι εμένα μ' άρεσε πολύ αυτό το βιβλίο, αν και με λύπη συνειδητοποιώ ότι αν και τόσο μικρό, έχω ξεχάσει τα περισσότερα που συμβαίνουν :ωιμέ: Πάντως θυμάμαι μου είχε φανεί πολύ έξυπνο. μ' άρεσε που ανέφερε την Μεταμόρφωση, που, όπως λέει κι ο Μπου κάνει σαφές ότι πρόκειται για φόρο τιμής στον Κάφκα (δεν ήξερα ότι είναι αγαπημένος του συγγραφέας). Έχω διαβάσει και τον "καθένα" του Ροθ που μ' άρεσε κι αυτό πάρα πολύ!

Πράγματι κάνει αναφορά στην Μεταμόρφωση αλλά και στην Μύτη του Γκόγκολ. Ο ήρωας πιστεύει ότι έχει επηρεαστεί από τα δύο αυτά έργα - που διδάσκει στους φοιτητές του - γι' αυτό πιστεύει ότι έχει μεταμορφωθεί σε βυζί. Βέβαια, η Μεταμόρφωση είναι πολύ μελαγχολικό έργο ενώ αυτό έχει άπειρο γέλιο.

Το έργο αυτό ( Believe it or not ) περιλαμβάνεται στη λίστα των "1001 Καλύτερων Βιβλίων Όλων των Εποχών"!!!
:σαςευχαριστώ::σαςευχαριστώ:

Η παρουσίαση μου θύμισε την ταινία "Ανατριχίλες" (Shivers) - 1975 του Ντέιβιντ Κρόνενμπεργκ που ασχολείται ειρωνικά με την συνεχώς ανερχόμενη μανία για σεξ!!!

Βιβλίο και ταινία είναι χαρακτηριστικά της "απελευθερωμένης" δεκαετίας του '70.........

Ο Κρόνενμπεργκ έχει επίσης σκηνοθετήσει τη "Μύγα" (1986) με τον Τζεφ Γκόλντμπλουμ ταινία άμεσα επηρεασμένη από τη "Μεταμόρφωση"........
Μπου πολύ μου άρεσαν οι παραλληλισμοί σου με τον αγαπημένο μου Κρόνενμπεργκ!!!

Τώρα είναι που θα το διαβάσω σίγουρα!!!

@Μεταλλαγμένη: Και οι ταινίες του Κρόνεμπεργκ έχουν απαισιόδοξα μηνύματα...

To διάβασα και εγώ πρόσφατα...
Εύκολα μπορεί κάποιος να το χαρακτηρίσει "πορνοδιαστροφική Μεταμόρφωση" αλλά με μια πιο ώριμη προσέγγιση είναι ένα βαθιά ψυχαναλυτικό ανάγνωσμα...

Ιδιαίτερη μνεία στο σημείο όπου ο Κέπες αγωνίζεται να πείσει τον εαυτό του, ότι αυτό που ζει είναι απλά ένα κακό όνειρο