Το εγχώριο top ten του 2012

Ο απολογισμός της χρονιάς που μας πέρασε στην εγχώρια εκδοτική βιομηχανία, κοινώς τα δέκα εμπορικότερα λογοτεχνικά έργα για το 2012 είναι ο κάτωθι:

Στο Νο 1 με 95.000 πωλήσεις - για μαντέψτε - το μυθιστόρημα του Ε.Λ. Τζέιμς "Πενήντα αποχρώσεις του γκρί" - σωστά μαντέψατε - από τις εκδόσεις "Πατάκης"

Στην θέση ακολουθεί με 90.000 πωλήσεις το μυθιστόρημα της Λένας Μαντά "Όσο αντέχει η ψυχή" από τις εκδόσεις "Ψυχογιός"

Στο Νο 3 - για μαντέψτε και πάλι - το μυθιστόρημα του Ε.Λ. Τζέιμς "Πενήντα πιο σκοτεινές αποχρώσεις του γκρί" απο τις εκδόσεις "Πατάκη" με 53.000 πωλήσεις

Στο Νο 4 - και όμως ναι - με 50.000 πωλήσεις, το μυθιστόρημα της Χρυσηίδας Δημουλίδου "Οι τρείς υποσχέσεις" από τις εκδόσεις "Ψυχογιός"

Στο Νο 5 ακολουθεί με 46.000 πωλήσεις, η Καίτη Οικονόμου με το μυθιστόρημα "Έρωτας πόλεμος" από τον "Ψυχογιό"

Στην θέση - για ξαναμαντέψτε - το μυθιστόρημα του Ε.Λ. Τζέιμς "Πενήντα αποχρώσεις του γκρί, η απελευθέρωση" (επιτέλους), απο τις εκδόσεις "Πατάκη" με 40.000 πωλήσεις

Στο Νο 7 το μυθιστόρημα του Ρόμπερτ ντε Μπορντ με 37.500 πωλήσεις, "Βάτραχος στο ντιβάνι" από τις εκδόσεις "Καλέντη"

Ακολουθεί στην 8η θέση με 35.000 πωλήσεις, η Μαρία Τζιρίτα με το "Η γυναίκα που ήξερε μόνο ν' αγαπάει" από τις εκδόσεις "Ψυχογιός"

Στην 9η θέση με 28.000 πωλήσεις, η αγαπητή μας Αγγελική Νικολούλη με το μυθιστόρημα της "Ονειρεύτηκα τον δολοφόνο σου" από τον "Καστανιώτη" και

Στο Νο 10 με επίσης 28.000 πωλήσεις, η Ρένα Ρώσση - Ζαΐρη με το μυθιστόρημα "Μικροί άγγελοι" και αυτό από τις εκδόσεις "Ψυχογιός"

(Ως φαίνεται λοιπόν στην χώρα μας, το σοφτ πορνό σώζει, και η καθιερωμένη μπεστσελερίστρια της τελευταίας δεκαετίας Λένα Μαντά, ψυχαγωγεί)! :)

Last edited:

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Πω πω.. τι διαβαζει ο κοσμος..

Παντως πρεπει παραδεχτουμε οτι υποστηριζουμε και την ντοπια αγορα :)))

Τα σχόλιά μου :

1. Βλέποντας τις πωλήσεις των αποχρώσεων (νομίζω ότι με αυτήν την σειρά αποτελούν και την τριλογία), ίσως ο Πατάκης έκανε λάθος που έβγαλε σε τόσο μικρό διάστημα και τα τρία βιβλία. Προφανώς θέλησε να εκμεταλλευτεί το momentum και τη φρενίτιδα με τις αποχρώσεις, αλλά μάλλον περισσότερο μπούχτισε το κοινό.
(παντως, θυμάμαι ενα σχόλιο κάποιου μελους που ελεγε οτι η τριλογια ξελασπωνει τον Πατακη για φετος. :μπράβο:)

2. Το "Βάτραχος στο ντιβάνι" δεν το γνώριζα και από μια αναζήτηση, είδα ότι άπτεται της ψυχολογίας. Μου κάνει εντύπωση πώς πήγε τόσο καλά, αν αναλογιστεί κανείς ότι δεν προέρχεται από κανέναν μεγάλο και με μπόλικο marketing οίκο και δεν προβλήθηκε τόσο πολύ. Επίσης, θα περίμενα να ήταν ευπώλητο κάποιο βιβλίο πιο εκλαικευμενο, του τύπου "Πώς να δαμάσετε τον/την σύντροφό σας" ή" "Ψυχολογία για όλους εμάς" (για το συγκεκριμένο είδος)

Τελικά ίσως να έχουν δίκιο αυτοί που λένε ότι δεν έχουμε οικονομική κρίση αλλά πρωτίστως κοινωνική. Προσωπικά έχω κυρήξει έμπαργκο σε Λιβάνη, Ψυχογιό και 2-3 άλλους μικρότερους οίκους εδώ και χρόνια.

Τελικά ίσως να έχουν δίκιο αυτοί που λένε ότι δεν έχουμε οικονομική κρίση αλλά πρωτίστως κοινωνική. Προσωπικά έχω κυρήξει έμπαργκο σε Λιβάνη, Ψυχογιό και 2-3 άλλους μικρότερους οίκους εδώ και χρόνια.
Καλά, ίσως σε Λιβάνη, Ψυχογιό να μπορώ να καταλάβω γιατί έχει κυρήξει εμπάργκο, αλλά στους μικρότερους (ποιους εννοείς;-αν θες να πεις) για ποιον λόγο;

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ έχω ελάχιστα (έως καθόλου) βιβλία από τους δύο παραπάνω, αλλά όχι από άποψη, απλώς τυχαίνει να μην είναι του γούστου μου αυτά που βγάζουν (εκτός από κάποια οικονομικά του Λιβάνη και τη "Σκιά Του Ανέμου" του Ψυχογιού).

Μήπως είστε λιγάκι υπερβολικοί;;Δηλαδή η κοινωνική κρίση υπάρχει επειδή ο κόσμος διαβάζει Μαντά και Πενήντα αποχρώσεις του Γκρι ;:ε;:

Νομίζω πως αυτό δεν είναι καν μία από τις αιτίες της κοινωνικής κρίσης ούτε καν το σύμπτωμα. Θεωρώ πως οι περισσότεροι διαβάζουμε για να περνάμε καλά και αυτό σημαίνει πως διαβάζουμε ότι μας ευχαριστεί ακόμα και αν αυτά είναι βιβλία που για να πείτε τον τίτλο τους "πρέπει να πατήσετε το καζανάκι μετά". Πραγματικά όλα αυτά που λέτε στο μυαλό μου είναι και άδικα αλλά και παράλογα και με όλα αυτά που συμβαίνουν καθημερινά γύρω μας δεν καταλαβαίνω πως μπορεί κάτι τέτοιο να το βλέπετε σαν σύμπτωμα κοινωνικής κρίσης ...

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Κι εγώ δεν μπορώ να μοιραστώ αυτήν την άποψη. Δηλ. πότε ήταν καλύτερος ο κόσμος, όταν αντί να διαβάζουν Μαντά ρίχναν τους Χριστιανούς στα λιοντάρια για διασκέδαση; Και πού το επιλήψιμο να διαβάζει κανείς ελαφριά αναγνώσματα; Δηλ. εγώ θα πρέπει να νιώθω άσχημα γιατί απολαμβάνω ένα αστυνομικό ή ένα κόμιξ;
:ανέκφραστος:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Δικηγόρε έχεις διαβάσεις τα 10 βιβλία που κατατάσσεις στα συμπτώματα της κοινωνικής κρίσης; Αν ναι, ποιο στοιχείο τους σε οδηγεί σ' αυτό το συμπέρασμα; Αν όχι, με τι κριτήρια το λες;

Δεν μ' αρέσει να κρίνω πράγματα χωρίς να έχω άποψη γι'αυτά, αλλά......ΤΙ ΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ;;!! :τρέλα: :))))

Πάντως από την δεκάδα φαίνεται πως η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων αναγνωστών-που αγοράζουν βιβλία- αποτελείται από γυναίκες.
(Μη μου πει κάποιος άντρας ότι πήγε και αγόρασε *από περιέργεια* το "50 αποχρώσεις του γκρι" γιατί θα τρελαθώ!)

Δικηγόρε έχεις διαβάσεις τα 10 βιβλία που κατατάσσεις στα συμπτώματα της κοινωνικής κρίσης; Αν ναι, ποιο στοιχείο τους σε οδηγεί σ' αυτό το συμπέρασμα; Αν όχι, με τι κριτήρια το λες;
Όχι δε τα έχω διαβάσει (ευτυχώς). Δεν έχω διαβάσει και το ''ΟΚ'' ούτε και το ''Λοιπόν'' αλλά ξέρω ότι είναι σκουπίδια.

Τώρα εγώ θα μιλήσω με... παραβολή, αλλά πραγματικά αυτό θυμήθηκα. Ένας συνάδελφος ήρθε μια μέρα στο σχολείο και λέει "κάπου διάβασα ότι το 40% των γυναικών κερατώνει τον σύζυγο. Είσαστε (τόσες) εδώ, άρα οι (τόσες) κερατώνετε τον άντρα σας. Για να δω χεράκια" :ρ

Είναι λοιπόν αδύνατο σε μια λέσχη ανθρώπων που διαβάζουν, να μην υπάρχουν άτομα που διαβάζουν εμπορικά βιβλία. Τότε θα αρχίζαμε να αναρωτιόμαστε για την εγκυρότητα των στατιστικών. Εγώ από ποια είπαμε ότι θα δανειστώ τις Αποχρώσεις; :))))

Άλλωστε, δεν νομίζω να υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να μην του αρέσουν γενικώς τα εμπορικά, δεν μιλάμε μόνο για βιβλία, αλλά για τα πάντα, τραγούδια, γκάτζετς, οτιδήποτε, γι' αυτό ας μην απαξιώνουμε έτσι προκλητικά.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Όχι δε τα έχω διαβάσει (ευτυχώς). Δεν έχω διαβάσει και το ''ΟΚ'' ούτε και το ''Λοιπόν'' αλλά ξέρω ότι είναι σκουπίδια.
Και τότε πώς μπορείς να το ξέρεις; :χμ:

Εγώ νομίζω πως ο τρόπος σου δείχνει μια ξεκάθαρη προκατάληψη και άρα όχι νηφάλια κρίση. Αλλά ακόμα και να πεις αύριο να ξεφυλλίσεις ένα "ΟΚ" (εκ των πραγμάτων προκατειλημμένα, πλέον) για να αποφανθείς πως "είναι σκουπίδι", ακόμα κι αυτό, αν το σκεφτείς, δεν λέει πραγματικά κάτι. Το μόνο που πραγματικά κάνεις, φίλε Δικηγόρε, κι ίσως θα πρέπει να το ξανασκεφτείς, είναι να θίγεις συμφορουμίτες που, εντέλει, δεν σου έχουν φταίξει σε τίποτα.

Δεν είναι έτσι;

:ανέκφραστος:

Και θεωρείς σύμπτωμα κρίσης τις 50 αποχρώσεις και όχι την δική σου προκατάληψη ειδικά για κάτι που δεν μπορείς να έχεις αντικειμενική άποψη;;(βέβαια και πάλι θεωρώ πως υπάρχουν τόσο σημαντικά κοινωνικά προβλήματα γύρω μας που και αυτή η προκατάληψη που έχετε στο θέμα δεν έχει να κάνει με αυτό.)
Μάλλον φταίει που διαβάζω και "σκουπίδια" η ίδια όλα αυτά τα χρόνια και δεν μπορώ να φτάσω τον δικό σας τρόπο σκέψης που διαβάζετε μόνο "ποιοτικά" βιβλία και που είμαι ένα ζωντανό παράδειγμα κοινωνικής κρίσης.

Δεν νομιζω οτι πρεπει να βγαζουμε ευκολα συμπερασματα απο τις πωλησεις καποιων βιβλιων για την κοινωνια μας ή την κουλτουρα μας.Ειναι δυσκολες οι μερες μας και σαφως καποιοι να θελουν να ξεφυγουν απο το στρες και την ψυχολογικη κουραση με πιο ''ευκολα '' αναγνωσματα.Ειναι ο καθενας ελευθερος να διαβαζει αυτο που τον ξεκουραζει ,χωρις να ειναι υποχρεωμενος να δινει λογο.Ειμαι της αποψης οτι καλο ειναι να δοκιμαζουμε διαφορα ειδη λογοτεχνιας και να αποφασιζουμε μετα πιο ειδος μας εκφραζει.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Μα στ' αλήθεια, αν δεν έχεις διαβάσει ένα βιβλίο (ή περιοδικό) πώς μπορείς να έχεις γνώμη γι' αυτό, και μάλιστα αφοριστική;

Άλλωστε, δεν νομίζω να υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να μην του αρέσουν γενικώς τα εμπορικά, δεν μιλάμε μόνο για βιβλία, αλλά για τα πάντα, τραγούδια, γκάτζετς, οτιδήποτε, γι' αυτό ας μην απαξιώνουμε έτσι προκλητικά.
Θα συμφωνήσω με αυτό. Όλοι λίγο πολλοί έχουμε απολαύσει κάτι εμπορικό, γι'αυτό και δεν ισχύει απόλυτα--> Εμπορικό = σκουπίδι
(Ισχύει όμως ανησυχητικά συχνά :)) )

Όμως, προσωπικά, αν είναι να αφιερώσω τόσο χρόνο σε κάτι-όπως είναι ένα σχετικά μεγάλο βιβλίο- προτιμώ να μην είναι κάτι ρηχό και εύπεπτο, απλώς για να περάσω την ώρα μου.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
δυσκολες οι μερες μας και σαφως καποιοι να θελουν να ξεφυγουν απο το στρες και την ψυχολογικη κουραση με πιο ''ευκολα '' αναγνωσματα.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δικαιολογούμε την απόλαυση που μας χαρίζουν τα εύκολα και ελαφρά. Γιατί έτσι μας αρέσει. Αν ορισμένοι θεωρούν ότι δεν έχουμε αρκετή καλλιέργεια και επίπεδο ή ότι αποτελούμε συμπτώματα της κοινωνικής κρίσης των ημερών, είναι καθαρά δικό τους πρόβλημα.