Τι γνώμη έχετε για το Confiteor του Ζάουμε Καμπρέ (Jaume Cabre);

Καλημέρα στην ομάδα. Ήθελα γνώμες για το συγκεκριμένο βιβλίο. Το έχετε διαβάσει? Είναι το επόμενο στη λίστα αγορών μου. :διάβασμα10:

Αριστουργημα και προσφερεται για πολλαπλες αναγνωσεις.
Απαιτητικο βεβαια αλλα σε αποζημειωνει με τον καλυτερο τροπο.

Το βιβλίο είναι απλά εξαιρετικό και συνδυάζει όλα όσα θέλει ένας βιβλιόφιλος.
Μυθοπλασία, ιστορία, καλοδομημένους χαρακτήρες και πάει λέγοντας. Ο τρόπος αφήγησης είναι κάπως περίεργος - υπάρχει λόγος βέβαια - και να το συνηθίσεις μετά η ανάγνωση γίνεται απόλαυση.
Προσωπικά το διάβασα σε λίγες μέρες παρόλο τον μεγάλο του όγκο.

Αν σε βοηθάει αυτή η άποψη, ρίξε μια ματιά!:))))

Το βιβλίο είναι απλά εξαιρετικό και συνδυάζει όλα όσα θέλει ένας βιβλιόφιλος.
Μυθοπλασία, ιστορία, καλοδομημένους χαρακτήρες και πάει λέγοντας. Ο τρόπος αφήγησης είναι κάπως περίεργος - υπάρχει λόγος βέβαια - και να το συνηθίσεις μετά η ανάγνωση γίνεται απόλαυση.
Προσωπικά το διάβασα σε λίγες μέρες παρόλο τον μεγάλο του όγκο.

Αν σε βοηθάει αυτή η άποψη, ρίξε μια ματιά!:))))
Όντως με βοήθησε. Ευχαριστώ. :)

Το βιβλίο το διάβασα το 2016,την χρονιά που κυκλοφόρησε η ελληνική έκδοση.
Πραγματικά το συγκεκριμένο βιβλίο έγινε από τα αγαπημένα μου.
Αν και χρειάστηκα αρκετό χρονικό διάστημα λόγω και του όγκου να το ολοκληρώσω,
αλλά και λόγω διαλειμμάτων με πιο σύντομα βιβλία.
Είναι ένα μυθιστόρημα με ένα ξεχωριστό τρόπο γραφής.

Το έχω διαβάσει το Confiteor. Είναι λίγο δύσκολο και για όσους δεν γνωρίζουν ορολογία μουσικής και του συγκεκριμένου οργάνου θα πρέπει να ψάχνουν σε υποσημειώσεις και λεξικά ή σε Wikipedia.
Μου άρεσε τελικά. Μόνο που απογοητεύτηκα σε συζητήσεις που έγιναν γιατί σχολιάστηκε με σύντομα σχόλια για προσωπικές εντυπώσεις για το βιβλίο χωρίς ερωτηματικά που θα άνοιγαν τη συζήτηση.

@Νίκοςς καταλαβαίνω λοιπόν ότι είναι ένα βιβλίο που αφήνει πολλά περιθώρια συζήτησης μετά την ανάγνωσή του..:διάβασμα:

@Νίκοςς καταλαβαίνω λοιπόν ότι είναι ένα βιβλίο που αφήνει πολλά περιθώρια συζήτησης μετά την ανάγνωσή του..:διάβασμα:
Ναί, έτσι το είχα δει όταν το διάβασα. Και ακριβώς επειδή δεν είχα την ευκαιρία ουσιαστικής συζήτησης και ανάλυσης, το ξέχασα κιολας.

Αριστουργηματικό πραγματικά, ενδεχομένως το καλύτερο βιβλίο που διάβασα την τελευταία πενταετία. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα, επειδή όμως είναι απαιτητικό θα πρότεινα να διαβαστεί σε περίοδο που μπορείς να του αφιερώσεις χρόνο ( εγώ π.χ το διάβασα σε διακοπές)