Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Γειά χαρά και απο μένα.Τα αγαπημένα μου είναι το Αυτό, η Λάμψη ΦΥΣΙΚΑ και το Salem's Lot.Τα είχα διαβάσει β γυμνασίου και είχα πάθει πατατράκ..Για μένα ήταν απο τα πρώτα κολλήματα σαν συγγραφέας αν και η μετέπειτα καριέρα του δεν με πολυ ενθουσίασε τον αγαπώ..

Επειδη πλησιαζουν χριστουγεννα θελω να διαβασω κατι απο king, παει καιρος. Περσυ διαβασα την λαμψη και ταιριαζε το setting. Φετος; (Ο διαθεσιμος χρονος ειναι λιγος και φοβαμαι να ξεκινησω "Το αυτο" μιας και δεν νομιζω οτι θα το τελειωσω)

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Τη Μίζερυ ίσως; Δεν είναι πολύ μεγάλο κι έχει ένα ωραίο χειμωνιάτικο σκηνικό με χιόνια, όπως η Λάμψη :)

Καλημέρα και από μένα!

Γνωρίστηκα με τον Στίβεν Κινγκ όταν ήμουν 15 περίπου ετών.

Σάλεμς Λοτ (αγορασμένο από τη μεγαλύτερη κατά 10 χρόνια αδελφή μου , η οποία θα έφευγε σε 3 μέρες).

Δεν ξέρω τι ακριβώς με γοήτευσε τότε, το διαφορετικό, το τρομακτικό, το παράδοξο. Το θέμα είναι πως, από τότε διάβασα οτιδήποτε έγραψε και κατόπιν τον ακολουθούσα, μανιωδώς θα έλεγα, σε κάθε του βιβλίο μέχρι το Κινητό.

Από κει και μετά, το χάος. Δεν ξέρω τι άλλο έγραψε και αν θα το διάβαζα με το ίδιο πάθος. Αυτή είναι όμως άλλη συζήτηση. :)

Από τα αγαπημένα μου είναι το Παιχνίδι του Τζέραλντ.

Καλημερα!
Εχω τα παντα απο Κινγκ, τον διαβαζω απο τα 13 μου (ειμαι 35 τωρα). Εχω αφησει λιγα αδιαβαστα επιτηδες γιατι θελω να παιρνω δοσεις απο Κινγκ που και που.
Αγαπημενα μου : η Μακρια Πορεια, Το Φυλαχτο, Ο Μαυρος Πυργος, Το αυτο, Το Κορακι, Μιζερι.

Τη Μίζερυ ίσως; Δεν είναι πολύ μεγάλο κι έχει ένα ωραίο χειμωνιάτικο σκηνικό με χιόνια, όπως η Λάμψη :)
Τελείωσα μόλις χτες την Μίζερι. Δεν με συγκλόνισε, σήμερα λέω να δω την ταινία, νομίζω σαν ταινία θα είναι καλύτερο.

Είμαι στην 100/465 σελίδα του Pet Sematary και με συγκλονίζει σε κάθε σελίδα. Το ύφος και η γλώσσα και η πλοκή μ' αρέσουν πολύ. Είναι ο δεύτερος Κινγκ μου και μάλλον θα συνεχίσω και με άλλα δικά του. :))

Last edited:
Με αφορμή το σημερινό ξεσκόνισμα της βιβλιοθήκης μου, είπα να σας δείξω τη συλλογή μου βιβλίων του Κινγκ. Λείπουν τα δανεικά κι αγύριστα :μαναι: Κάρι-Μακριά Πορεία. Η Αϋπνία για κάποιο λόγο είναι στο πάτωμα :ρ Την αγαπώ τρελά τη συλλογούλα μου. Την ξεκίνησα στα 14 και τη συνεχίζω με τον ίδιο ενθουσιασμό :)))

Ίζι πραγματικά εντυπωσιακή η συλλογή σου! Θα ήθελα να σε ρωτήσω την άποψή σου για το Ντούμα Κη γιατί το βρήκα, αλλά δεν το αναφέρουν συχνά οπότε δεν ξέρω αν αξίζει!

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Δεν το έχω διαβάσει ακόμα Ατλαντισία :) Η Μεταλλαγμένη νομίζω ότι το έχει διαβάσει και δεν της άρεσε.

Δεν το έχω διαβάσει ακόμα Ατλαντισία :) Η Μεταλλαγμένη νομίζω ότι το έχει διαβάσει και δεν της άρεσε.
Μάλιστα, κι εμένα δεν με τράβηξε πολύ η υπόθεση αλλά είπα μήπως είναι τελικά ενδιαφέρον! Σ ευχαριστώ!!

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
διάβασα κάπου αυτήν την ατάκα του Κινγκ...

“Oι άνθρωποι με θεωρούν παράξενο. Αλλά δεν είναι έτσι. Έχω την καρδιά ενός μικρού παιδιού. Είναι σ’ ένα βάζο, πάνω στο γραφείο μου.”

όντως το είπε; τέλειος... :χαχαχα:

Θεωρώ πως τα πρώτα του βιβλία ηταν εξαιρετικά.καλοδουλεμενα,με ωραια πλοκή,με σωστές δόσεις υπερφυσικού και τρόμου.Ολα αυτά έως το επτατομο έργο του.απο εκει και πέρα σαν να χάθηκε η μαγεία,μαλλον η ζυγαριά έγειρε προς την ποσότητα.σε γενικές γραμμές ειναι απο τους εξαιρετικούς συγγραφείς του είδους.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
διάβασα κάπου αυτήν την ατάκα του Κινγκ...

“Oι άνθρωποι με θεωρούν παράξενο. Αλλά δεν είναι έτσι. Έχω την καρδιά ενός μικρού παιδιού. Είναι σ’ ένα βάζο, πάνω στο γραφείο μου.”

όντως το είπε; τέλειος... :χαχαχα:
Αυτή τη φράση την πρωτοείπε ο Ρόμπερτ Μπλοχ (συγγραφέας του "Ψυχώ") και εσφαλμένα αποδίδεται στον Κινγκ, ο οποίος την επανέλαβε.

Παρεμπιπτόντως, ο Κινγκ έγραψε "είμαι το λογοτεχνικό αντίστοιχο ενός Μπιγκ Μακ με τηγανιτές πατάτες", με το οποίο νομίζω ότι υποτιμά τον εαυτό του και το έργο του.

Εχω επιχειρησει να διαβασω 2 βιβλια δικα του και τα παρατησα καθως θεωρησα οτι τραβανε σε μακρος χωρις λογο.Η λαμψη του Κιουμπρικ αριστουργημα, το βιβλιο το βαρεθηκα οποτε μαντεψτε ποιος εκανε καλη δουλεια.Η αποψη μου φυσικα ειναι αυτη χωρις να θελω να θιξω οσους αγαπουν τα βιβλια του. Το πρασινο μιλι το μισησα θεωρωντας οτι εκμαιευει συναισθημα χωρις ομως να μπορει να με πεισει για αυτο που βλεπω