Πόσα χρήματα ξοδεύεις τον χρόνο για βιβλία;

Αυτή η ερώτηση μου ήρθε στο μυαλό, γιατί διαβάζω σε πρόσφατα άρθρα ότι ο τζίρος στα βιβλιοπωλεία έχει πέσει δραματικά.

Οπότε αναρωτιέμαι η παρέα εδώ που αγαπάει το βιβλίο πόσα χρήματα ξοδεύει τον χρόνο για βιβλία;

Βάζω για έτος, γιατί μπορεί λόγω υποχρεώσεων κάποιος να μην παίρνει βιβλίο κάποιο μήνα αλλά να ρεφάρει τους επόμενους.

Εγώ αγοράζω περίπου 2 βιβλία τον μήνα από τις καινούργιες εκδόσεις, ενώ προσπαθώ να αγοράζω και ότι παλιό βρίσκω που με ενδιαφέρει. Οπότε δίνω περίπου 50€ τον μήνα για βιβλία, εκτός του Ιουλίου που έχει εδώ έκθεση και παίρνω το κάτι της παραπάνω. οπότε χοντρικά θα έλεγα ότι ξοδεύω 700€ τον χρόνο για βιβλία.

ΥΓ βέβαια έχω βάλει τον πατέρα μου να αγοράζει της εφημερίδες με τις προσφορές και μαζί και την αρχαία βιβλιοθήκη του Nation Geographic (Οπότε πάει ένα 40+ € τον μήνα)

Πάααρα πολλά ξοδεύω..Απλά θα πώ ό,τι κρύβω κάποιες αγορές μου γιατί είναι πολύ συχνές και δεν θέλω να ακούω συνέχεια "καλά εχθές δεν αγόρασες βιβλία;Πότε θα τα διαβάσεις όλα;" Πάντως θα προτιμήσω να αγοράσω βιβλία παρά οτιδήποτε άλλο όταν έχω χρήματα να περισσεύουν..

Χμ δεν έχω συγκεκριμένο ποσό δεν έχει και πολλά χρόνια που άρχισα να βγάζω δικά μου χρήματα για να τα παίρνω μόνη μου (παλιότερα διάβαζα της μαμάς μου,απο την δανειστική βιβλιοθήκη και μερικά που ήταν δώρο),όταν δούλευα αγόραζα τουλάχιστον ένα βιβλίο την εβδομάδα και είχα φτάσει στο σημείο να μη ψωνίζω ρούχα αλλά βιβλία τώρα που είμαι άνεργη και κάπως δυσκολεύομαι αγοράζω τίποτα καλό απο προσφορές σε εφημερίδες το σκ, καμιά προσφορά απο τα βιβλιοπωλεία και που και που παίρνω και κάνένα κανονικά (ή μου κάνουν και κανένα δωράκι :)))) ). Οπότε δεν μπορώ να τα υπολογίσω γιατί δεν είναι στάνταρ πλέον ότι κάθε βδομάδα θα πάρω και κάτι.Πάλι καλά έχω πολλά αδιάβαστα που αγόραζα όταν μπορούσα και αν έρθει η στιγμή που δεν θα μπορώ να αγοράζω για ένα διάστημα τίποτα δεν θα ξεμείνω .

Δεν μπορώ να απαντήσω ακριβώς στην ερώτηση, αλλά μπορώ να πω το εξής:

πριν 2-3 χρόνια διέθετα ένα στάνταρ ποσό το μήνα για βιβλία, το οποίο ήταν τουλάχιστον 50 ευρώ. Αυτή η πολυτέλεια δεν υπάρχει πια. Πολύ χοντρικά αγοράζω πλέον βιβλία μία φορά το τρίμηνο, προσέχοντας να μην το παρακάνω...

Επειδή στο διαδίκτυο έχει άπειρα βιβλία (ελλ & ξένα) δωρεάν, επειδή πολύ εύκολα ξαναδιαβάζω δικά μου παλιά βιβλία, πιστεύω ότι δεν πρέπει να δίνω πάνω από 300€ το χρόνο.

έδιτ: Ξέχασα τις δανειστικές βιβλιοθήκες

Last edited:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Πλέον όχι όσα θα ήθελα. Κοιτάζω προσφορές από τις εφημερίδες ή σε διάφορα βιβλιοπωλεία να δω αν υπάρχει κάτι που με ενδιαφέρει, αλλιώς κάνω υπομονή, μέχρι να μπορέσω να αγοράσω αυτό που θέλω.

είμαι πίσω από υπολογιστή σχεδόν 12 ώρες την μέρα, μου ρχετε δύσκολο να κάτσω να διαβάσω και βιβλίο εκεί. Οι μόνες φορές που το έκανα ήταν για να συγκρίνω με το πρωτότυπο.

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Δεν μπορω να υπολογισω..

Παλια δουλευαν πολυ τα δωρα και η δανειστικη βιβλιοθηκη, τον περασμενο χρονο οι προσφορες απο εφημεριδες.

Καποιες φορες επαιρνα και βιβλια απο βιβλιοπωλεια, αλλα.. αλιμονο αν περιμεναν απο μενα να κανουν σοβαρο τζιρο.

Αν και φετος, και με το που μπηκε η χρονια τα περισσοτερα βιβλια ειναι απο το βιβλιοπωλειο. Να δουμε πως θα παει..

Μπορω να πω ομως, πως περσι εδωσα αρκετα για βιβλια

Last edited:
Α, οταν ημουν φοιτητρια ψωνιζα πολυ βιβλια. Ειδικα τα πρωτα χρονια, ειχα γεμισει τη βιβλιοθηκη μου στο φοιτητικο μου σπιτι (και μετα εγω τ'ακουγα στη μετακομιση!). Τοτε επαιρνα περιπου ενα βιβλιο την εβδομαδα. Επισης ξοδευα γυρω στα 100 ευρω στην εκθεση της Θεσσαλονικης. Αλλα απο τοτε που εφυγα εχουν μειωθει αρκετα οι αγορες μου (μαλλον γενικα). Πλεον αν παω Θεσσ θα αγορασω 3-4 βιβλια στανταρ, αλλα ερχομαι μια φορα στους τρεις μηνες.. Και σε γιορτες-Χριστουγεννα-γενεθλια ζηταω για δωρο βιβλια σχεδον αποκλειστικα, αλλα αυτα δεν τα πληρωνω εγω :ρ Και λογω της ανεργιας αναγκαζομαι να διαβαζω τα αδιαβαστα της βιβλιοθηκης μου και να ξαναδιαβαζω και κανενα παλιο αγαπημενο πραγμα που καποτε δεν ηθελα με τιποτα να κανω, αλλα τωρα ξεμπλοκαρα στο θεμα και το απολαμβανω. Πιστευω υπο φυσιολογικες συνθηκες κι εγω γυρω στα 40 ευρω το μηνα θα ξοδευα, κανα 500ρικο το χρονο. (Αμα το διαβασει αυτο ο μπαμπας μου μαλλον θα με σκοτωσει)

Από τότε που αγοράζω τα περισσότερα από ηλεκτρονικά βιβλιοπωλεία μπορώ πάνω κάτω να υπολογίσω πόσα χρήματα διαθέτω για βιβλία. Γύρω στα 40-50 ευρώ το μήνα. Ευτυχώς οι προσφορές είναι πολλές και στη δανειστική βιβλιοθήκη έρχονται συνέχεια καινούριοι τόμοι γιατί μάλλον θα μειωθεί το ποσό αυτό. Τα τελευταία χρόνια αποφάσισα πως μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις θα δίνω πάνω από 15 ευρώ για ένα βιβλίο, (βέβαια το δύσκολο είναι να αποφασίσω ποιές δεν είναι οι εξαιρετικές περιπτώσεις) γι αυτό εξασκώ τα αγγλικά μου αφού το amazon, που το ανακάλυψα αργά, έχει τιμές που με κάνουν να πρασινίζω. :)

Αχ... μεγάλο ζήτημα... τον τελευταιο καιρό έχω περιοριστεί στις αγορές από παλαιοβιβλιοπωλεία και τον μήνα χαλάω περίπου κανά 40άρι ευρώ...
Δηλαδή αν και θα πω ότι θα πάω αποκλειστικά για να αγοράσω 2 βιβλία κάτι θα βρω και τα 2 θα γίνουν 3 κτλ... Έτσι πάει μετά το 20ευρω και ποιος ακούει την μάνα μου("πάλι βιβλία;;; Πότε θα τα διαβάσεις όλα αυτά;;;" ):)) :)))

Last edited:
"πάλι βιβλία;;; Πότε θα τα διαβάσεις όλα αυτά;;;" ):)) :)))
Αυτό πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνουν:γκρμφ::οργή::κατάρα!: κι η δικιά μου μαμά τα ίδια λέει,μα αν δεις μια καλή προσφορά να μη το πάρεις κι ας το διαβάσεις και σε δυο χρόνια τι έγινε;;Είναι μεγάλη ευχαρίστηση για μένα να αγοράζω βιβλία όταν μπορώ και ας μείνουν και λίγο στην βιβλιοθήκη χωρίς να διαβαστούν σιγά!!

Κάποιες χρονιές παίρνω πολλά βιβλία, και κάποιες... περισσότερα! Ούτε για μένα έχει σχέση η αγορά τους με το διάβασμά τους. Τελευταία παράκρουση ήταν με τα βιβλία του Μάρτιν. Τα τελευταία χρόνια δεν ξαναείχα τέτοια αγωνία να αγοράσω βιβλίο.
Απαντώντας, πάνω κάτω 30 βιβλία το χρόνο. Ένα αρνητικό μου είναι ότι δεν δανείζομαι ποτέ.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Θυμάμαι μια φορά, στην Βαρκελώνη, έδωσα κάτι λιγότερο από € 200 για βιβλία και κόμιξ. Βέβαια αυτό ήταν εξαίρεση κι επειδή εκείνη ήταν μια μοναδική ευκαιρία για βιβλία στα Ισπανικά.

Τελευταία έχω ρίξει πολύ τον μηνιαίο προϋπολογισμό έτσι όπως έπεσε κι ο μισθός. Μπορεί να περάσει μήνας και να μην πάρω βιβλίο. Αυτόν τον μήνα, πάντως, θυμάμαι να δίνω ένα 20άρικο για το Κορίτσι με το Τατουάζ και άλλα για βιβλία δώρα.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Η αλήθεια είναι πως με τις προσφορές των εφημερίδων έχει γεμίσει ο τόπος με κάτι αντίστοιχο των ξένων πέιπερμπακ, μόνο που σ' εμάς είναι και σκληρόδετα, επιπλέον!!
:))))

Έχουμε κάνει μια σχετική κουβέντα στο νήμα: Βιβλία λίγα και σε έκδοση καλής ποιότητας ή πολλά και σε φθηνό χαρτί;

Παλαιότερα έπαιρνα τουλάχιστον 2 βιβλία το μήνα (γύρω στα 40 ευρώ- περίπου 500 το χρόνο)! Τώρα έχει πέσει η καταναλωτική μανία όπως σε όλους. Βολεύομαι με 2 το τρίμηνο και τα υπόλοιπα από προσφορές...

Εγώ πέρυσι πρέπει να ξόδεψα γύρω στα 180 πάνω κάτω για ή 20 ή 21 βιβλία. Τα υπόλλοιπα (τα ακριβά και τα μεγάλα) μου τα κάναν δώρο :φρύδια: ενώ αυτά που αγόραζα εγώ ήταν μεταχειρισμένα ή προσφορές εκτός από κάτι λίγα.