Προτάσεις για σειρές

The Guest

Κορεάτικο κι αυτό

Ένας σαμάνος με κληρονομικό χάρισμα, ένας καθολικός εξορκιστής και μία νεαρή αστυνομικός μάχονται εναντίον ενός πανάρχαιου διαβολικού πνεύματος που ηγείται άλλων μικρότερων μοχθηρών πνευμάτων. Θα μπορούσε να είναι γελοίο αν δεν ήταν τόσο αριστοτεχνικά φτιαγμένο. Επιπλέον έχει και τον καλύτερα "χορογραφημένο" εξορκισμό που έχω δει ποτέ.

Παιδιά θα "σπάσω" λίγο τον κορεάτικο ενθουσιασμό με μια αναφορά στο Yellow Jackets. Πρωταγωνίστριες είναι οι μαθήτριες της ποδοσφαιρικής ομάδας ενός σχολείου όπου μετά από τη συντριβή του αεροπλάνου κάπου στα δάση του Καναδά προσπαθούν να επιβιώσουν. Παράλληλα βλέπουμε και κάποιες απ τις πρωταγωνίστριες 27 χρόνια μετά ενήλικες πλέον (που προφανώς επιβίωσαν) να αντιμετωπίζουν κάποιες "περίεργες" καταστάσεις .. Δεν περίμενα να με ενθουσιάσει η σειρά καθώς στο πρώτο επεισόδιο περίμενα να παρακολουθήσω κάτι που θα κέντριζε το ενδιαφέρον μόνο σε έφηβο. Παρ όλ αυτά οι ερμηνείες και των κοριτσιών και των αντίστοιχων ενήλικων εαυτών τους είναι πολύ καλές τα συνεχή flash back αντί να με κουράσουν μου κέντριζαν πιο πολύ το ενδιαφέρον και το ιδιότυπο χιούμορ της σειράς επίσης μου άρεσε. Αν κάποιος άλλος το έχει παρακολουθήσει περιμένω εντυπώσεις.