Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Αγορασα το ''Ζητιανο'' του Α. Καρκαβιτσα
και επειδη υπηρχε καθυστερηση στο ταμειο λογο τεχνικου προβληματος του υπολογιστη συνεχισα να χαζευω και πηρα το ''Η αγαπη ειναι ενας σκυλος απο τη κολαση'' του Μπουκοβσκι

μου δωσανε και δωρο το "Κυνηγοι κεφαλων" σε ποκετ.
Χρυσόστομε , το έχω στη βιβλιοθήκη εδώ και δύο χρόνια, χωρίς να το έχω διαβάσει, πράγμα απιστευτο για μένα που μ΄αρέσουν τόσο τα αστυνομικά. Ηταν δώρο αλλά κάπου άκουσα ένα μη θετικό σχόλιο και λίγο ξενέρωσα. Όμως σου 'χω εμπιστοσύνη, μόλις το τελειώσεις να μου πεις τη γνώμη σου, μήπως και το αρχίσω.
Όσο για τα βιβλία των 'Hjorst&Rusenfeld' θα αργήσω κάπως, μια και ακόμη περιμένω από τη βιβλιοθήκη να με ενημερώσει πότε θα έχει διαθέσιμο τον 'Μαθητή' που είναι το δεύτερο της σειράς -ο 'άτιμος' που το έχει δανειστεί δεν το επέστρεψε ακόμη και στην αγορά δεν το βρήκα πουθενά. Το έχω όμως πάντα στο νου μου να γράψω τις εντυπώσεις μου , όταν με το καλό τα τελειώσω.

Κουακέρος

Ευγενής Δαγεροτύπης
Ήρθε σήμερα δέμα με το «Άννα Καρένινα» του Τολστόι και το «Πατέρες και γιοι» του Τουργκένιεφ.Τολστόι γιατί μετά το «Πόλεμος και ειρήνη» δεν έχω διαβάσει κάποιο άλλο και Τουργκένιεφ γιατί δεν έχω διαβάσει ποτέ και μου κίνησε την περιέργεια.
Είμαι σε άδεια κ το μόνο μου πρόβλημα είναι ποιο θ΄αρχίσω πρώτο!!!

Η Άννα Καρένινα είναι διαμάντι και απο τα αγαπημένα μου. Όμως και οι Πατέρες και Γιοί είναι πολύ καλοί. Ωραίες επιλογές και οι δύο. Θα ευχαριστηθείς διάβασμα :))

Εχθές παρέλαβα τα εξής: 1)Νέμεσις 2) Το Αστέρι του Διαβόλου 3)Χαμογέλα, ρε ... τι σου ζητάνε; 4)Χαμένες Ψευδαισθήσεις 5)Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος
Τα πρώτα δύο τα αγόρασα γιατί οσονούπω θα τελειώσω τον Κοκκινολαίμη και δεν θέλω να ξεμείνω από Nesbo και τα άλλα τρία γιατί θα ήθελα να έχω μια πρώτη επαφή με αυτόυς τους συγγραφείς.

Αγόρασα την Αδηφαγία του Βιτκίεβιτς, είναι εξαντλημένο και το πέτυχα σε χαμηλή τιμή, ως δώρο για φίλο που το ψάχνει εναγωνίως, καθώς και την Κοιλάδα του Ισσά, του Τσέσλαβ Μίλος.

Χρυσόστομε , το έχω στη βιβλιοθήκη εδώ και δύο χρόνια, χωρίς να το έχω διαβάσει, πράγμα απιστευτο για μένα που μ΄αρέσουν τόσο τα αστυνομικά. Ηταν δώρο αλλά κάπου άκουσα ένα μη θετικό σχόλιο και λίγο ξενέρωσα. Όμως σου 'χω εμπιστοσύνη, μόλις το τελειώσεις να μου πεις τη γνώμη σου, μήπως και το αρχίσω.
Όσο για τα βιβλία των 'Hjorst&Rusenfeld' θα αργήσω κάπως, μια και ακόμη περιμένω από τη βιβλιοθήκη να με ενημερώσει πότε θα έχει διαθέσιμο τον 'Μαθητή' που είναι το δεύτερο της σειράς -ο 'άτιμος' που το έχει δανειστεί δεν το επέστρεψε ακόμη και στην αγορά δεν το βρήκα πουθενά. Το έχω όμως πάντα στο νου μου να γράψω τις εντυπώσεις μου , όταν με το καλό τα τελειώσω.
Οκ Σμιλα, οταν και οποτε το διαβασεις γραψε εντυπωσεις. Θα γραψω κι εγω τις δικες μου εντυπωσεις οταν διαβασω το Κυνηγοι κεφαλων.

Έκανα μια βόλτα στην πόλη σήμερα και εντελώς " τυχαία" μπήκα σε ένα βιβλιοπωλείο έτσι για να ρίξω μια ματιά. Τελικά έκατσα 2 ώρες εκεί και βγήκα με το Bandini Quartet του Τζων Φάντε, 4 μυθιστορήματα συγκεντρωμένα σε έναν τόμο μεταξύ των οποίων και το πιο γνωστό του, το " Ρώτα τον Άνεμο".

Εχτές παραβρέθηκα στην παρουσίαση του βιβλίου Ο Στόχος του Παναγιώτη Δεληγιάννη. Είχα ήδη την πρώτη έκδοση απο τις εκδόσεις Λυκοφώς και το ξαναπήρα εχτές διότι στις εκδόσεις Λιβάνη έχουν προστεθεί και άλλες σελίδες. Το συστήνω σε όλους... είναι ένα εξαιρετικό βιβλίο απο έναν ανερχόμενο συγγραφέα.

Σμιλα, οταν και οποτε το διαβασεις γραψε εντυπωσεις.
Eπιτέλους ήρθε προχτές στα χέρια μου 'ο Μαθητής' των Hjorst&Rusenfeld . Το διάβασα απνευστί , δεν ήθελα να το αφήσω από τα χέρια μου . Ηθελα συνεχώς να διαβάσω παρακάτω κι απ' την άλλη δεν ήθελα να τελειώσει . Χρυσόστομε στο συστήνω ανεπιφύλακτα. Την τριλογία του Λάρσον δεν νομίζω ποτέ να τη βγάλω από την κορυφή των αστυνομικών όπου την έχω κατατάξει αλλά ετούτο εδώ -εάν και το τρίτο της είναι το ίδιο καλό όσο τα δύο πρώτα- νομίζω θα πάρει στη λίστα μου τη δεύτερη θέση . Σε κάθε περίπτωση , πέρα από κατατάξεις και λίστες, ένα πολύ καλό αστυνομικό ανάγνωσμα για εμάς τους λάτρεις αυτού του είδους.

Ευχαριστω Σμιλα για την πρόταση. Σου εχω απολυτη εμπιστοσυνη, οποτε αν το πετυχω πουθενα θα το τσιμπήσω αμεσως. Και λεω αν το πετυχω γιατι δυστυχως σε μια πρωτη αναζητηση που εκανα εμφανιζεται παντου σαν εξαντλημενο. Θα το ψαξω παντως και διεξοδικοτερα.

Χρυσόστομε νομίζω δεν θα το βρεις γιατί κι εγώ το έψαξα πολύ αλλά δεν.. Το δανείστηκα από τη βιβλιοθήκη τελικά, το ίδιο θα πρότεινα και σε σένα.

Αγόρασα τη 'Νυχτερίδα' του Νέσμπο, τη 'Σιωπή των αμνών' του Χάρις, και τον 'Σωσία' του Ντοστογιέφσκι.
Επιστρέφω με εντυπώσεις όταν τα τελειώσω- αν και η λίστα με τα αδιάβαστα όλο και μεγαλώνει.

Χτες βράδυ στον "Ποθητό" στο Μαρούσι, είχαμε εορταστική βραδιά για τα 5 χρόνια λειτουργίας του εκεί βιβλιοπωλείου. Αντιπαρέρχομαι την παρουσία της Μαντά, που παρουσίασε το νέο της βιβλίο :μπρ: Σημασία έχει πως βρήκα 2 πολύ ενδιαφέροντα εξαντλημένα κομμάτια σε σούπερ τιμές !!!

Σήμερα αγόρασα τον ''Ξένο'' και την ''Πτώση'' του Καμύ, αφού προηγήθηκε μια μικρή γκάφα εκ μέρους μου. Έκανα χθες μια πρόχειρη αναζήτηση στο ίντερνετ για τα βιβλία και εντόπισα ένα με τίτλο ''Ο ξένος'' από τις εκδόσεις Πατάκη. Μου έκανε μια μικρή εντύπωση ο οίκος, αλλά, επειδή υπάρχει στο εξώφυλλο με μεγάλα γράμματα το ονοματεπώνυμο του Καμύ, δεν ασχολήθηκα περισσότερο και λέω αυτό θα αγοράσω. Πηγαίνω λοιπόν σήμερα στην Πολιτεία και, επειδή δεν το βρήκα στα ράφια, ζητάω με σιγουριά τον ''Ξένο'' του Καμύ από τις εκδόσεις Πατάκη. Μου λέει με απορημένο ύφος ότι δεν έχει κυκλοφορήσει κανένα έργο του εν λόγω συγγραφέα από τον συγκεκριμένο εκδοτικό. Βγαίνω από το βιβλιοπωλείο ακόμη πιο απορημένος από τον υπάλληλο, ξαναψάχνω στο ίντερνετ, διαπιστώνω ότι από τον Πατάκη υπάρχει ένα ομώνυμο βιβλίο άλλου συγγραφέα, βασισμένο σ' αυτό που με ενδιέφερε κι έτσι επιστρέφω για να τα αγοράσω τελικά από τις εκδόσεις Ζαχαρόπουλος. Ελπίζω να μην διέπραξα ακόμη ένα σφάλμα με το να τα αγοράσω, γιατί ομολογώ ότι δεν μου κέντρισαν το ενδιαφέρον με μια σύντομη ματιά που τους έριξα. Let' sea. :) (αυτό δεν είναι σφάλμα, είναι σύμπτωμα της έκθεσης στη ζέστη)