Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Αγόρασα εχθές το 'confiteor' του Ζάουμε Καμπρέ, και το 'η εφεύρεση του Μορέλ' του Κασάρες το οποίο βρήκα στο public σε καταπληκτική τιμή, μετά από σύσταση συνλεσχίτη - ηλεκτρονική παραγγελία. Επίσης βρήκα σε καλή τιμή και το 'καταραμένο παιχνίδι' του Κλάιβ Μπαρκερ. Δεν θυμάμαι πού διάβασα γι΄αυτό το βιβλίο και αν αξίζει τον κόπο. Το έχει διαβάσει κάποιος να μου πει μια γνώμη; σημειώστε ότι φοβάμαι μήπως φοβηθώ!

Ιππο, στην πρωτοπορια που πηγα, δεν το ειχαν. Μου ειπαν να μην πολυβασιζομαι στις πληροφορίες που δινει το σάητ.
Σμίλα, θυμάμαι οτι δε με ειχε φοβήσει, ομως δε θυμαμαι αν μου ειχε αρεσει ιδιαιτέρως.

Χθές αγόρασα το Τούνελ του Σάμπατο - το έχω και από την Αστάρτη, που η μετάφραση δεν είναι κακή - γιατί μου άρεσε η αισθητική της έκδοσης του Μεταίχμιου, όπως και το νέο βιβλίο του Σάμπρα , Τεστ δεξιοτήτων από Ίκαρο. Όμορφες και ενδιαφέρουσες εκδόσεις.
Εν τω μεταξύ στα Public είχαν προσφορά στα 11 ευρώ την Πετρούπολη από Κίχλη, όποιος ενδιαφέρεται ας πάει να την πάρει. Προσοχή όμως, αν είναι η 1η έκδοση, που είχε λάθει ας την αποφύγει, αν είναι η 2η ας την πάρει με κλειστά τα μάτια.
Έλλη χαίρομαι που την παρέλαβες :)

Τζονκαν, δεν εχω καταφερει να το παραλαβω ακομη.:ντροπή::χεχ: Θα σε ειχα ευχαριστησει νωριτερα, αλλωστε. :)

Χθές αγόρασα το Τούνελ του Σάμπατο - το έχω και από την Αστάρτη, που η μετάφραση δεν είναι κακή - γιατί μου άρεσε η αισθητική της έκδοσης του Μεταίχμιου,...
Το εβγαλε το Μεταιχμιο; Ευχαριστω Τζονκαν για την ενημερωση, το ειχα στην λιστα για διαβασμα θα παρω την εκδοση του Μεταιχμιου.

Χρυσόστομε τα διαβάζω παράλληλα , σίγουρα η έκδοση του Μεταίχμιου χρησιμοποιεί πιο σύγχρονη γλώσσα, όμως στο 12ο κεφάλαιο εντόπισα ένα μικρό εννοιολογικό λάθος. Βέβαια αυτό δεν λέει κάτι για την μετάφραση αλλά για την επιμέλεια του κειμένου. Περιμένω να βγάλει και τα άλλα δυο, το Περί ηρώων και τάφων και το Αβαδδών ο εξολοθρευτής.
Την Πέμπτη κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις sestina το Σκοτεινά σαν τον τάφο που ο φίλος μου κείται, του Malcolm Lowry. To Σαββάτο αποσύρθηκε από την κυκλοφορία μετά από προσφυγή της Αστάρτης που έχει τα δικαιώματα του Λόουρι. Ευτυχώς είχα προλάβει να πάρω ένα αντίτυπο :))))

Παρήγγειλα και αναμένω τον 'χείμαρρο του θανάτου΄των Hjorth & Rosenfeldt . Έχοντας διαβάσει τα 'Σκοτεινά μυστικά' των ιδίων ,το οποίο μου άρεσε πολύ- είπα να συνεχίσω την ιστορία με τα επόμενα δύο. Μόνο που δεν μπόρεσα να βρω πουθενά προς αγορά το 'Μαθητή' . Είναι εξαντλημένο . Αν παρόλα ταύτα κάποιος εξ υμών το δει πουθενά , παρακαλώ ας με ενημερώσει!

Διαβασε το Σμιλα να μας πεις την γνωμη σου. Το "Σκοτεινα μυστικα" το εχω διαβασει και μου αρεσε πολυ. Βασικα εσυ ησουν η αφορμη και το ειχα διαβασει οταν το ειχες σχολιασει κάπου. :)

αγόρασα το Μυστικός Κήπος (Secret garden) της Φράνσες Χότζον Μπαρνέτ δίοτι το είχαμε διδαχθεί στα αγγλικά κάποια χρονιά και το θυμήθηκα μετά από χρόνια και αποφάσισα να το αγοράσω στα ελληνικά και να το διαβάσω!

Το αγαπώ ιδιαίτερα αυτό το βιβλίο, γιατί είναι τι πρώτο που διάβασα και με μύησε στον κόσμο της λογοτεχνίας! :) :αγαπώ:

Τέλος οι αγορές γι'αυτόν τον μήνα.
Σιγά μην δεν αγόραζα άλλο βιβλίο... ειδικά αφού το βρήκα σε πολύ χαμηλή τιμή ως μεταχειρισμένο και σκόπευα να το πάρω όταν έπεφτε η τιμή του.
Sartor Resartus του Τόμας Καρλάυλ από Αμολγός.

Το αγαπώ ιδιαίτερα αυτό το βιβλίο, γιατί είναι τι πρώτο που διάβασα και με μύησε στον κόσμο της λογοτεχνίας! :) :αγαπώ:
Ακριβώς το ίδιο και για εμένα ! Το πρώτο λογοτεχνικό που διάβασα και με ενέπνευσε ώστε να συνεχίσω να διαβάζω . Πραγματικά πανέμορφο

Αγόρασα το Microscripts , πρόκειται για την αγγλική μετάφραση των διηγημάτων του Robert Walser που είχε γράψει με μικροσκοπική γραφή, πίσω από κάρτες, σε περιθώρια χαρτιού, με την μέθοδο Kurrent, μια μινιατουρίστικη γραφή που ήταν κάτι σαν στενογραφία τον 19ο αιώνα, αν κατάλαβα καλά.
Επίσης το Μια μικρή Γερμανική πόλη, του Λε Καρέ, για την λέσχη που πάω.

Last edited: