Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Τελευταία ( ; ) αγορά για το 2017 : Frans Masereel ,Η Πόλη, εκδόσεις Άγρα.
Ένα μυθιστόρημα σε 100 ξυλογραφίες. Σ'αυτό το μυθιστόρημα χωρίς λόγια, απεικονίζει την ανθρώπινη εμπειρία στην μεγαλούπολη. Ο Masereel δημιούργησε ένα νέο είδος εικαστικής ποίησης: το μυθιστόρημα, τη νουβέλα, τη μικρή διήγηση σε εικόνες χωρίς λόγια. Η Πόλη είναι ένα μνημειώδες βιβλίο, μέσα από κάθε φύλο, με την αρμονία του άσπρου και του μαύρου, περνά σαν αστραπή ο ιλιγγιώδης ρυθμός του 20ου αιώνα.

Περιμένοντας στο αεροδρόμιο είπα να αγοράσω τα "απομεινάρια μιας μέρας" για να περάσει κάπως η ώρα στο πολύωρο ταξίδι. Ελπίζω να είναι όσο καλό περιμένω από τα σχόλια που διάβασα εδώ. Δυστυχώς δεν το προχώρησα πολύ γιατί με πήρε ο ύπνος στο αεροπλάνο...

Καλημέρα. Αγόρασα από Public το βιβλίο Κεντρική Ευρώπη σε πάρα πολύ καλή τιμή. 6,83 ευρώ (μόνο για ηλεκτρονική παραγγελία). Όσοι ενδιαφέρονται ας ρίξουν μια ματιά.

Διαβαζω το βιβλίο του Βασίλη Μαρκεζίνη -Γράφοντας για τον εαυτό μου-.
Πολύ μεγαλη προωσπικοτητα. Θα επρεπε να ηγείται της χώρας.
Δυστυχως τα ικανα ατομα που θα μπορουσαν να βοηθησουν την χωρα, δεν βρισκονται καν στην Ελλαδα.
Φοβερό βιβλιο.

Ν'αρχίσω από την Πετρούπολη, θεωρώ καλύτερη την 2η έκδοση της Κίχλης και όχι την 1η, όμως οι Αντίποδες έχουν πολύ καλύτερο επίμετρο. Εγώ πήρα και τις δύο.

Τζόνκαν ή όποιος άλλος το έχει διαβάσει, ξεκίνησα το βιβλίο (εκδόσεις Κίχλη 2η εκδ.) και έχω μια ερώτηση. Τα σχόλια αξίζει να διαβαστούν ή να σταματήσω αυτό το συνεχές μπρος πίσω; Μέχρι τώρα ελάχιστα από αυτά μου φάνηκαν χρήσιμα και τα περισσότερα ήταν "άχρηστες" πληροφορίες (πχ οτι ο Σοπέν είναι η πρώτη μουσική ανάμνηση του Μπέλυ...).

Ιπποπόταμε το επίμετρο σε κάθε βιβλίο είναι σημαντικό, αν θέλεις να πάρεις ένα βιβλίο προτίμησε την 2η έκδοση της Κίχλης, όσο για τις πληροφορίες μπορείς να τις βρεις σε διάφορα σάιτ για τα βιβλία.

Χμμ μάλλον δεν το εξήγησα σωστά. Όταν έγραφα "σχόλια" αναφερόμουν στις επεξηγήσεις της μεταφράστριας και όχι και στο επίμετρο/εισαγωγή κα. Κοίταξα λίγο πρόχειρα (για να μην διαβάσω αποκαλύψεις/ερμηνείες) σε άλλα σάιτ για αυτά αλλά δεν είδα να αναφέρουν κάτι.

Όπως και να χει ευτυχώς έχουν μειωθεί σε σχέση με τις πρώτες σελίδες και τα περισσότερα είναι -για μένα τουλάχιστον- ψιλο-άχρηστες πληροφορίες οπότε γυρίζω μόνο οταν δεν καταλαβαίνω τι εννοεί και τα υπόλοιπα τα διαβάζω μαζεμένα.

υγ: ευχαριστώ για την απάντηση

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
(λέγε από εδώ, λέγε από εκεί, σε ψήσανε! :)))) )

Χαχα.. ετσι ακριβως Φαρε, με τουμπαρανε. :)))) Χωρις πλακα τωρα απο παντου ακουω τα καλυτερα, πρεπει να ηταν απο τις εκπληξεις της χρονιας.

Αγόρασα το Άλμπατρος της Τριανταφύλλου και το Η ακτή του κουνουπιού του Theroux, μεταχειρισμένα, τώρα πρέπει να πάω σε ένα βιβλιοδέτη να μου τα ξακρίσει για να φύγουν οι φθορές γύρω γύρω και να έχω και μια αίσθηση καθαριότητας.

Χτες πήγα στο Παζάρι της Κοτζιά "οργώνοντας" την εξωτερική πλευρά του χώρου !!! Θα ακολουθήσει τουλάχιστον άλλη μία επίσκεψη, μέχρι να εξαντλήσουμε κάθε μικρή γωνιά των πάγκων !!! Οι πρώτες δύο επιλογές για φέτος είναι :

- "Αντίο Βερολίνο" του Κρίστοφερ Ίσεργουντ, το βιβλίο πάνω στο οποίο βασίστηκε το μιούζικαλ "Καμπαρέ", το είχα στα υπόψη από πέρυσι, τώρα το "τσίμπησα" αφού το ξαναβρήκα...

- "Ο Γιατρός Συνιστά David Bowie" της Πασκάλ Φερρούλ, αστυνομικό με πρωτότυπο θέμα που με ιντριγκάρησε να δω πως συνδυάζει το φόνο με τη μουσική...

Last edited:
Αγόρασα σήμερα ένα θεατρικό του Μπέρναρντ Σω, το Arms and the Man όπως και το The Kindly Ones ( Οι Ευμενίδες) του Jonathan Littel. Για το δεύτερο χάρηκα πολύ γιατί πρόσφατα το είχα βάλει στα προσεχή για αγορά και τελικά σήμερα συμπτωματικά το βρήκα μεταχειρισμένο με ένα περίπου ευρώ. :))

Μεταχειρισμένα στα αγγλικά βρίσκεις σχεδόν οτι θες με 1-5 ευρώ και σε καλή κατάσταση (εγώ κάποια που είχα πάρει είναι σαν καινούργια).

Δυστυχώς στα ελληνικά -με λίγες εξαιρέσεις- οι τιμές τους είναι ακόμα αρκετά υψηλές και σχετικά δύσκολα βρίσκεις αυτό που θες.

Η σημερινή επίσκεψη στο Παζάρι ήταν εξαιρετικά χρήσιμη αφού :

Βρήκα κατ'αρχήν μία βιογραφία του Μπράντο πραγματική "κουμούτσα" 857 σελίδων σε εξευτελιστική τιμή !!! Μετά πήρα ένα κλασικό θεατρικό, το "Γλάρο" του Τσέχοφ από τη σειρά του "Δαμιανού". Τέλος, ένα σημαντικό με διηγήματα του Τούρκου συγγραφέα Αζίζ Νεσίν, κλασικό από τα 70'ς "Ο Καφές και η Δημοκρατία"...