Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Σήμερα αγόρασα 23 βιβλία της Αγκάθα Κρίστι με μόλις 8 λίρες, τα βρήκα σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο , πεταμένα σε μια κούτα. Ε, αμαρτία ήταν να κάθονται εκεί οπότε τα τσίμπησα χωρίς δεύτερη σκέψη. Βέβαια πρόκειται γιά paperback έκδοση όμως δεν με χάλασε καθόλου.

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ο κλασικός εκδοτικός οίκος για Αγκαθα στα Αγγλικά. Δεν ξέρω καν αν έχει κι άλλος δικαιώματα. Παλιότερα μάλλον είχε το όνομα "Fontana"

Κάθε μερικά χρόνια αλλάζει τα εξώφυλλα στα βιβλία της Αγκάθας. Τα περισσότερα της βιβλία τα έχω με τα εξώφυλλα που παίζαν κάπου εκεί, στο πρώτο μισό του '90, σαν αυτό εδώ:

Θεωρώ πολύ καλή την αγορά σου, παρεμπιπτόντως. :πάνω:

Ευχαριστώ, παιδιά, κι εμένα μου φαίνεται καλή αγορά. Φάρε, τα μισά σχεδόν από τα βιβλία είναι με παρόμοιο εξώφυλλο σαν το δικό σου, τα υπόλοιπα είναι με μαύρο φόντο.
Σήμερα αγόρασα μια συλλογή διηγημάτων διά χειρός...Τομ Χανκς! Uncommon Type λέγεται και αποτελείται από ιστορίες που έχουν δημοσιευθεί κατά καιρούς στον Τύπο. Είμαι πολύ περίεργος να δώ πώς γράφει ο Τομ Χανκς, ελπίζω το γράψιμό του να είναι ισάξιο του υποκριτικού του ταλέντου. :)

Αγορά, χθεσινή, Αύγουστος του Τζον Γουίλλιαμς και - Νικόλας Δε Κιντ αυτό θα σε ενδιαφέρει, αφού το ψάχνεις - Η αγωνία του τερματοφύλακα πριν από το πέναλτι, του Πέτερ Χάντκε, από την σειρά Aldina.

Ναι του ιδίου είναι, αλλά πρόκειται για ιστορικό μυθιστόρημα...

Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ τα αποφεύγω!!:))

Πάρε του Χάντκε καλύτερα και θα σου φτιάξω εγώ μια +ανάγνωση μούρλια!:ναι:;)

Δεν με ενδιαφέρει η αγωνία του τερματοφύλακα, αλλά των υπολοιπων δέκα.:θρρρ:

Last edited:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Το βιβλίο αγοράστηκε από έναν άγνωστο και κατέληξε σε μένα σήμερα: σε κεντρικό δρόμο της Αθήνας και πλησιάζοντας ένα κάδο στον πεζοδρόμιο για να πετάξω ένα χαρτί, είδα ότι είχε επάνω του αφημένη μια εφημερίδα που είχε δύο προσφορές, είχε πάρει την μία και η άλλη βρίσκονταν μέσα στο σελοφάν μαζί με την εφημερίδα (δεν θυμάμαι ποια). Με αυτό τον τρόπο απέκτησα τον Φρανκενστάιν- που δεν το είχα - της Μ. Shelley, από εκδόσεις Λιβάνη.

Αγόρασα το Λήθη και Λίνκολν του Σάντερς καθώς και τον Ζοφερό οίκο του Ντίκενς ,το οποίο το πέτυχα σε παλαιοβιβλιοπωλείο ,σε αρίστη κατάσταση στα 12 ευρώ. Δεν είχα σκοπό να το πάρω αλλά σε τέτοια τιμή... θα το δωρίσω σε φίλη που μου έφερε το Bottom's Dream του Arno Schmidt από την Αγγλία.

Εβαλε η πολιτεια το Εγκλημα και Τιμωρια (την επιτομη χαρτοδετη εκδοση) σε εκπτωση 50% για τον Δεκεμβριο και μπηκα στον πειρασμο να το παρω (καιρος να διαβασω κι εγω λιγο Ντοστογεφσκι). Μαζι πηρα και Το Υπογειο (επισης του Ντοστογεφσκι) και το Τι ειδε η γυναικα του Λωτ.

Αγόρασα το "The collected short stories of Saki" του Σάκι (Έκτορ Χιου Μούνρο) επειδή δεν είχε το "The Complete Saki" :γρμβ: και το "Η μεταφορά" του Δημήτρη Δημητριάδη (Γεια σου Έλλη!). Θα αγόραζα και το "Death Kit" της Σούζαν Σόνταγκ αλλά με έπιασαν οι τσιγκουνιές μου.

Last edited:
Χθες έκανα δώρο στον εαυτό μου για τα Χριστούγεννα το The Riyria Chronicles του Michael Sullivan ( Καστάλια, σε ευχαριστώ άλλη μια φορά για την υπέροχη πρόταση που μου έκανες, τα πρώτα 3 βιβλία της σειράς τα άκουσα σχεδόν όλα, μου έμειναν 2 ώρες περίπου από το The Rise of Empire), την τριλογία των Mistborn του Sanderson και το Dolce Agonia της Νάνσυ Χιούστον. Αυτά για φέτος, τώρα ξανά του χρόνου, σε 2-3 βδομάδες δηλαδή. :))))

Πάντως εγώ Ιαβέρη όσες φορές δοκίμασα να "ακούσω" ένα βιβλίο δεν...
Το βρήκα εντελώς βαρετό και συν τοις άλλοις μου χαλούσε την μαγεία της ανάγνωσης.:μαναι:

Ξέρω ότι αρκετοί "διαβάζουν ακούγοντας" (ντόινγκ) και ταυτόχρονα πλέκουν, ράβουν, σκουπίζουν, μαγειρεύουν οπότε μάλλον θα έχουν κάποια τέτοια χρησιμότητα τα συγκεκριμένα "βιβλία"!!:))))

Νικόλα, κι εγώ ήμουν επιφυλακτικός στην αρχή, όμως ευτυχώς ξεκίνησα να τα ακούω για να βελτιώσω τα αγγλικά μου και πλέον στη δουλειά ακούω σχεδόν αποκλειστικά βιβλία. Είναι και η Καστάλια που μου κόλλησε λίγο το μικρόβιο! :)))) Βέβαια ο καθένας είναι διαφορετικός.