Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Δυο επεξηγήσεις για να μη μπερδευτούν όσοι δεν έχουν υπ' όψιν τους τη συγκεκριμένη εργογραφία των Collins και Stendhal

Η Λάουρα, είναι το ίδιο βιβλίο με τη Γυναίκα στα λευκά
Τα Παρισινά σαλόνια είναι ένας τίτλος κουκουρούκου φυσικά, πρόκειται για το ίδιο βιβλίο που έχει τιτλοφορηθεί ως Αρμάνς, επίσης ελλιπέστατο. Ο τίτλος στα γαλλικά είναι ''Armans ou quelques scenes d' un salon de Paris'', που μεταφράζεται αυτολεξεί Αρμανς, ή κάποιες σκηνές από ένα σαλόνι του Παρισιού, ή επειδή μιλάμε για το 1827, των Παρισίων.

Επίσης, αν και δεν είναι πολύ σχετικό να ευχαριστήσω απ' την καρδιά μου τον υπάλληλο βιβλιοπωλείου που συνάντησα σε κάποιο καφέ και διάβασε το Stendhal ως Στέντ-χωωλ, η φωνή σας αγαπητέ είναι καταλληλότερη για να προσελκύετε αγοραστές για μαρούλια.

Παραδοξε.
Απορω. Απορω πώς αντεχεις τα γαλάζια ριζλα.:ρ (καλά δεν είδα?)
1. Kitchen - Banana Yoshimoto
2. Ο περiπατος - Robert Walser
3. Το σύντομο καλοκαίρι της αναρχίας - Χ.Μ Εντσενμπεργκερ
4. Το όνειρο των ηρώων - Adollfo Bioy Casares
5. Σημειωσεις για μια ιδιωτική θεωρία της λογοτεχνiας - Αχιλλέας Κυριακίδης (Αυτο απο τον Ναυτιλο, Μπέιζιλ. Δεν μπορουσα να φυγω με αδεια χερια).

Και τώρα, νομίζω οτι πρέπει να αγοράσω ξανά βιβλίο μετά την Κυριακη της Τυρινής του 2018, ίσως και 2019.

Μια χαρά τα είδες... άμα τα συνδυάσεις με swan μαύρο μια χαρά είναι ;)

Και μάλλον το 2019 πρέπει να ξαναπάρω κι εγώ βιβλία και ήδη ταξιδεύουν με ΕΛΤΑ άλλα δύο και μου 'ρχεται να κοπανήσω το κεφάλι μου στον τοίχο γιατί μόλις μου βρήκε ένας βιβλιοπώλης το Ροζ και το πράσινο και δεν έχω φράγκο :λυγμ:

Κι εγώ τα ίδια δράματα περνάω. Βρηκα εναν Πυντσον, αλλά θα κάνω οτι δεν τον βρήκα.

Σήμερα πήρα τα:

Jo Nesbo - Κυνηγοί Κεφαλών
James Elroy - Μαύρη Ντάλια
Τζων Στάινμπεκ - Τα σταφύλια της οργής

Σήμερα παρέλαβα το πολυπόθητο πακέτο από την Πολιτεία:
1. Ιβανόης Ουόλτερ Σκοτ
2. Το Κουκλόσπιτο Χένρικ Ίψεν
3. Ηθική Επίκουρος
4. Άδυτο Γουίλιαμ Φόκνερ
Το τελευταίο το επέλεξα επηρεασμένη από τη συναναγνωση του Αβεσσαλωμ Αβεσσαλωμ που μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Φόκνερ δεν έχω διαβάσει και το Άδυτο είναι το μόνο που βρήκα διαθέσιμο μια που τα περισσότερα εργα του είναι εξαντλημένα... Ανυπομονώ να μπω στον Αδυτο κόσμο του Φόκνερ...☺

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
εγω χθες βρηκα το εξαντλημενο "Η πελαγία και ο μαύρος μοναχός" του Μπόρις Ακούνιν που είναι και εξαντλημενο.δεν εχω διαβάσει κατι αλλο δικό του αλλά καπου εδω μέσα ειχα διαβασει καλά λόγια οπότε το τσίμπησα..

Αφου βρεθηκα στην Αθηνα εκανα μια βολτα απο τα γνωστα βιβλιοπωλεια και πηρα τα εξης.
Το ανθρωπινο στιγμα - Φιλιπ Ροθ
Η λεσχη των τιποτενιων - Τζοναθαν Κοου
Ο αχρωμος Τσουκουρου Ταζακι - Μουρακαμι
Φλογα που σιγοκαιει - Φιλιπ Κερ
Ειναι ο καπιταλισμος ηλίθιε - Μπογιοπουλος
Αν προσθεσω δυο βιβλία που αποκομισα απο τα γενεθλια της λέσχης και 2-3 που ειχα ηδη σπιτι αδιαβαστα, δεν με βλεπω να ξανααγοραζω βιβλίο για το επομενο τριμηνο.

Μιας και κατέβηκα Αθήνα είπα να περάσω μια βόλτα από τα γνωστά βιβλιοπωλεία!!! :)

Τελικά πήρα το βιβλίο "Πορνογραφία" του Βίτολντ Γκομπρόβιτς.
Τόσα καλά λόγια είχα ακούσει από την Έλλη για τον συγκεκριμένο συγγραφέα και είπα να κάνω την αρχή...:))

Επίσης κάτω από την Αλάμπρα (εκεί στην Γρανάδα :)))) ) βρήκα σε ένα μαγαζάκι ένα βιβλίο του Ουάσιγκτον Ίρβινγκ με διάφορες ιστορίες από την ΑΛάμπρα!

Το αγόρασα λοιπόν στα Γερμανικά!!! :τρέχω:
Για να κάνω και λίγο εξάσκηση...

Νικολα, ειναι πραγματικά κριμα που δεν κυκλοφορουν Οι μαγεμενοι του. Αν το βρεις πουθενα (Νεφελη), διάβασέ το. Νομιζω οτι θα σου αρεσει ιδιαιτέρως.
Εν τω μεταξυ, κατα την τελευταια μου επισκεψη στην πρωτοπορια, επιβεβαιωθηκαν αρκετα απο αυτα που εγραφες (κι εσυ και άλλοι) για την καλη προαιρεση καποιων απο τους υπαλληλους.

Όοοοοχι, τώρα γινεσαι αδικος με/για μια απο τις ομορφότερες (ποικιλοτρόπως) γειτονιές της Αθηνας.
Τα Εξάρχεια δεν ειναι μόνο η πλατεία (μοντιε, σαν κυβερνητικός εκπρόσωπος ακούγομαι). :ναι:

Τσίμπησα χθες την Λύσσα του Κορτώ και την τελείωσα σχεδόν σήμερα στο λεωφορείο, και σήμερα παλι πήρα το μικρό χρονικό τρέλας του ίδιου που οτι κυκλοφόρησε και θα το τιμήσω σύντομα. :γιούπι:

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Εμένα δεν μου πολυάρεσε η Λύσσα Στιλλ. Εσένα πώς σου φάνηκε; Γράψε εντυπώσεις για το Μικρό Χρονικό :)