Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Επαμεινώνδα τελικά η λέσχη μας βοηθά να μάθουμε βιβλία που ίσως ποτέ να μην πέφτανε στην αντίληψή μας. Αγόρασα κι εγώ το "όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια" πρόσφατα και επειδή έχω άλλα βιβλία στη μέση, το δάνεισα σε ένα φίλο. Ενθουσιασμένος από το βιβλίο. Διαβάζει κι εκείνος πάρα πολύ... και μου είπε πως θεωρεί αδιανόητο που μέχρι τώρα δεν το είχε διαβάσει ή έστω ακούσει κανένας από τους τρεις μας (που ανταλλάσσουμε βιβλία μεταξύ μας).
Ειναι γεγονος οτι η εδω λεσχη αποτελει (για μενα τουλαχιστον) ενα σπουδαιο εργαλειο να ανακαλυπτω και να μαθαινω τιτλους βιβλιων που σε αλλη περιπτωση θα αγνοουσα..
Προφανως ενας απο τους σκοπους της λεσχης ειναι και αυτος· η μεταδοση και η διαδοση των καλων βιβλιων απο τον εναν στον αλλον...
Ενα τρανο δικο μου παραδειγμα ειναι οτι δεν μπορουσα να φανταστω να προσεγγιζω λατινοαμερικανικη λογοτεχνια, κατι που τελικα εκανα με ευχαριστηση τις περισσοτερες φορες:)

Τέλειωσα το βιβλίο ο Γυρισμός της Hislop, ένα βιβλίο που παρ' όλες τις αρνητικές κριτικές εμένα μου άρεσε πολύ. Συνεχίζω με έναν άλλον εμφύλιο. Ελληνικός εμφύλιος, το δεύτερο βιβλίο της Θοδωρή Παπαθεοδώρου, με τον πολύ συγκινητικό τίτλο "Οι μάνες της άδειας αγκαλιάς".

@Κόρτο ούτε εσύ τα έχεις διαβάσει τα κοτσύφια???

Last edited:
:))))

Ναι αλλά ήθελα να επισημάνω... ότι ΚΑΙ εσύ... εσύ ο ένας και μοναδικός ΘΕΟΣ της λέσχης... δεν το έχεις διαβάσει... τ' ακούς Φίλιππε??? :ρ

Ίσως να το είχες διαβάσει στα ελληνικά και να ήθελες να κάνεις εξάσκηση στα αγγλικά σου με αυτό το βιβλίο, αλλά δεν εξασκήθηκες ακόμα... το αποκλείεις δηλαδή? :ρ

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
@ Ασημενια, Ακουω ακουω :)
και υπενθυμιζω οτι η harper lee ειχε γραψει πρην απο αυτο(οταν σκοτωνουν τα κοτσυφια-to kill a mockingbird) , ενα αλλο βιβλίο που μιλαει για την πρωταγωνίστρια του βιβλιου (την σκάουτ) σε μεγαλη ηλικια να συνανταει τον πατερρα της (ατικους-γκρεγκορι πεκ) και να θυμαται τα οσα ειχαν συμβει οταν ηταν μικρη με την δικη του μαυρου tom robinson που υπερασπιστηκε ο δικηγορος πατερας της. ο εκδοτης της ειπε να γραψει ενα βιβλιο που να μιλαει για την σκαουτ μικρη και το πως το εζησε αυτη απο την ηλικια των 6 ετων και ετσι προεκυψε το "οταν σκοτωνουν τα κοτσυφια". προσφατα ανακαλυψε το χαμενο πρωτο βιβλιο που ειχε παει στον εκδοτη και ετσι εκδοθηκε και κυκλοφορει στα αγγλικα το "Go Set a Watchman" που ειναι σηκουελ του "to kill a mockingbird" αν και ειχε γραφτει πριν απο αυτο.

Τα κοτσυφια δεν τα εχω διαβασει ουτε γω αν και εχω το βιβλιο κατεβασμενο στο ταμπλετ εδω και μηνες. Ισως το τιμησω μες στο χειμωνα.

Τελειωσα τον Μαιτρ το οποιο μου αρεσε αλλα δεν με ενθουσιασε και συνεχιζω με Ντοστογιεφσκι και τους Ταπεινωμενους και Καταφρονεμενους του

Τελειωσα την αρκετα εως πολυ καλη συλλογη διηγηματων τρομου "Εκεινος που Ψιθυριζει Πανω απο τα Βουνα", του Γιωργου Γιωτσα. Κορυφαια ιστορια του βιβλιου, "Το Σκιαχτρο"!

Συνεχιζω με κατι κλασσικο. Το Κοκκινο και το Μαυρο, του Στανταλ.

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
Τέλειωσα μέσα στο σαββατοκύριακο την "πτώση" του Αλμπέρ Καμύ και συνεχίζω με το "Μια ιστορία για τον Μάυτα" του πολυαγαπημένου Μάριο Βάργκας Λιόσα !

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
ο "ξένος" μου άρεσε περισσοτερο. η "πτώση" ειναι αφήγημα,ένας μονολογος.Λέει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα αλλά κάποιες στιγμές με κούρασε αν και είναι μικρό βιβλίο.

Τελείωσα τον "εξάδελφο Πονς" που τελικά μου άρεσε πολύ, αν και αρχικά με κούρασε. Τώρα συνεχίζω με τον "πύργο" του Κάφκα.

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
Καλά ο "Πύργος" είναι αριστούργημα ! θυμάμαι όταν το διάβαζα είχα βυθιστεί μέσα στο βιβλίο.ξεχνιόμουν εντελώς !

Αυτό μου συμβαίνει γενικά με τον Κάφκα:ναι: Γι' αυτό είμαι σίγουρη πως θα απολαύσω και τον "Πύργο". Προς το παρόν βέβαια προσπαθώ να μην βυθιστώ πάρα πολύ, γιατί έχω διάβασμα και για τη σχολή:κατάρα!:

Ιωαννα, ειναι το αγαπημενο μου του Μπαλζακ, μαλιστα του εχω κανει και παρουσιαση εδω στη Λεσχη ( βαριεμαι να το ψαξω τωρα :))) ) και ναι, ειναι λιγακι βαρετο στην αρχη αλλα απο τη μεση κι υστερα αποζημιωνει τον αναγνωστη!