Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Ήταν ιδιαίτερα απλοικό για τα γούστα μου και δεν μου προξένησε καμία συγκίνηση, καμία σκέψη. Τα λεφτά δικά σου είναι, κάνε παιχνίδι !!! :)

Ήδη διάβασα το πρώτο κεφάλαιο και μου αρέσει αρκετά. Θα πω τις εντυπώσεις μου όταν το τελειώσω.

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
ρε συ Στιλλ,προβληματίζομαι τώρα γιατί κι εμένα μου άρεσε :χμ: μήπως να το ξαναδιαβάσω? :))))

Αυτό το βιβλίο μπορεί να ήταν καλό στη εποχή του αλλά μπρος στο 1984 και κυρίως μπρος στον "Θαυμαστό καινούργιο κόσμο" δεν μπορεί να σταθε
Το Εμείς είναι από τα πρώτα Δυστοπικά μυθιστορήματα ΕΦ ,ο Τζώρτζ Όργουελ και ο Χάξλεϋ επηρεάστηκαν από αυτό .Γι'αυτό το τοποθετώ μέσα σε αυτά που καθόρισαν το πεδίο όχι μόνο της ΕΦ αλλά και της Δυστοπικής ( δική μου η λέξη ) Λογοτεχνίας .Το ξέρω ,δυστυχώς ,ότι μερικά από αυτά είναι εξαντλημένα -αν και νομίζω ότι αργά ή γρήγορα θα επανεκδοθούν ,ίσως και σε καλύτερες μεταφράσεις - όμως τότε που τα αγόραζα για να τα διαβάσω ,δεν ήταν .

Δε θελω να σου στερήσω την πατρότητα, αλλά ειμαι αρκετά σιγουρη οτι την έχω ξανασυναντησει. :ρ
Έχεις δίκιο Έλλη ,κάπου την είχε πάρει το μάτι μου και μάλλον την υιοθέτησα από εκεί .Νομίζω από ένα άρθρο του Open culture για την εμφάνιση των Δυστοπικών μυθιστορημάτων από τον Σουίφτ - Τα ταξίδια του Γκάλλιβερ- έως σήμερα .

Καλικάντζαρος

Δαγεροτύπης
Τελειωσα με την αρρωστημενη ''Κουκουβαγια'' το δευτερο βιβλιο του Samuel Bjork μετα το ''Παγομενο αγγελο'' και τωρα που πιασαν τα κρυα συνεχιζω με ενα διαμαντακι που το φυλουσα για το χειμωνα!
''Το παιχνίδι του Τζέραλντ'' Stephen King :γιούπι:

Last edited:
Προμηθευτήκα και ξεκινώ την ανάγνωση (μόλις κλείσω το pc :ρ ) του βιβλίου "Η μεγάλη Χίμαιρα" του Καραγάτση ενώ παράλληλα διαβάζω και το "Εργοστάσιο Εφιαλτών" του Ligotti για την συνανάγνωση που κάνουμε εδώ.

Συνεχίζω την εξερεύνηση του Φώκνερικου κόσμου. Τελείωσα το "Άδυτο" και το "Βουή και Μανία", το οποίο λάτρεψα και αρχίζω το "Καθώς Ψυχορραγώ" ☺

Λαμιέλ - Στεντάλ
Πολυγραφότατος πάντως ο Στεντάλ, έχω εντυπωσιαστεί καθώς γνώριζα μόνο το Κόκκινο και το Μαύρο και Το Μοναστήρι της Πάρμας από το έργο του. :)
Αφού τελείωσα πριν λίγες ώρες τα Κοτσύφια της Χάρπερ Λι, συνεχίζω με τον Κονραντ και τη Καρδιά του Σκότους. :)

Συνεχίζω να διαβάζω εδώ και πολύ καιρό το "Στη σκιά του πολέμου" και δεν τραβάει καθόλου. Εξέλιξη αργή, γραφή αδιάφορη και είναι κάποια αποσπάσματα απαράδεκτα και άτοπα ως προς το ύφος τους. Δεν το παράτησα αν και μεγάλο σε μέγεθος, ελπίζοντας ότι κάτι θα αλλάξει στην πορεία. Πρέπει να συνεχίσω με κάτι πολύ ενδιαφέρον για να μη μου φύγει η λιγοστή όρεξη για διάβασμα που μου έμεινε μετά από αυτό το βιβλίο.

Νομίζω πως το "τούνελ" του Σάμπατο είναι ό,τι πρέπει! Το λιγότερο που μπορεί να πει κανείς γι' αυτό το βιβλίο είναι "πολύ ενδιαφέρον"! :ναι:

Εγώ θα συμφωνήσω με τον Νικόλα πάντως. Όσοι αγαπάτε Ντοστογιέφσκι, θα το εκτιμήσετε τουλάχιστον, αν δεν το λατρέψετε.

Φιλιπ

Δαγεροτύπης
Συμφωνώ και 'γώ για το "Τούνελ" ! Εγώ τέλειωσα το ανάλαφρο "Οι Τεμπέληδες στην εύφορη κοιλάδα" και συνεχίζω με Βικτορ Ουγκό και το "Ο Άνθρωπος που γελά"..