Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Αν μπορούσα να πατήσω 1000 φορές το χαχα θα το έκανα.
🤣🤣
θέλω πολύ να μάθω πως την κοίταξαν... κάποιο βιντεάκι; κάτι...;

Εσύ ήξερες ότι το σηματακι του Bluetooth προέρχεται από τα αρχικά (στους σκανδιναβικούς Ρουνους) του βασιλιά Χάραλντ του πρώτου της Δανίας;

Και εγώ προσφάτως το έμαθα.
Η άσχετη πληροφορία της ημέρας. (Όπως και άσχετο με την παγκόσμια ημέρα της ελληνικής γλώσσας)

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Εσύ ήξερες ότι το σηματακι του Bluetooth προέρχεται από τα αρχικά (στους σκανδιναβικούς Ρουνους) του βασιλιά Χάραλντ του πρώτου της Δανίας;
Και αυτο επειδη το επιθετο του ηταν Blåtand (Κυανοδόντης). Για την ακρίβεια το σηματακι ειναι λιγατουρα συνδυασμος των ρουνων H και B

Και αυτο επειδη το επιθετο του ηταν Blåtand (Κυανοδόντης).
Επίθετο ή προσωνύμιο; Άλλη πηγή έλεγε ότι του απέδωσαν αυτή την ονομασία γιατί έτρωγε πολλά βατόμουρα, εξού και το μπλέ το δόντι.
Δηλαδή ζντοινγκ 🤦🏻‍♀️

Και γιατί μας κάνει εντύπωση από που πήρε το όνομα και τα σύμβολά του το bluetooth και όχι το ίδιο το όνομα; Γιατί το ονόμασαν μπλεδόντι;

Ήμουν στο τραμ, στηριζόμουν με τον ώμο μου κοντά στην πόρτα, άρρωστη, κουρασμένη, άυπνη, θυμωμένη, αγχωμένη, γδαρμένη (έσκισα το δάχτυλό μου σε κορμό δέντρου), στο άλλο χέρι να με έχει ταράξει το έκζεμα, να μην μπορώ καθόλου, χωρίς κινητό γιατί έσπασε η οθόνη όταν έπεσε από την τσέπη μου με τριπλό άξελ. Οι σκέψεις μου να πηδάνε από το γιατί κανείς δεν μίλησε στους γονείς μου για τον αντιναταλισμό, στον πόλεμο στην Ουκρανία, πάω να στηριχτώ στο άλλο πόδι και νιώθω ένα τράβηγμα. Κοιτάω, τι να δω; Η πόρτα του τραμ είχε πιάσει τα μαλλιά μου. Μου 'ρθε να τραγουδοφωνάξω "Why have you forsaken me?" αλά Σερτζ Τάνκιαν.