Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Στο λεγόμενο "αντιεμβολιαστικό κίνημα " υπάρχουν πολλές ετερόκλητες ομάδες. Οι ακροδεξιοί είναι ένα μεγάλο κομμάτι. Υπάρχουν βέβαια και ακροαριστεροί, αυτόνομοι κλπ. Υπάρχουν και άνθρωποι με λογικές αντιρρήσεις. Το τσουβάλιασμα γίνεται γιατί είναι βολικό.

Ανεξαρτήτως του θέματος του εμβολίου όμως είναι πολύ συνηθισμένη πρακτική αυτοί που θέλουν να καταργήσουν την αστική δημοκρατία να επικαλούνται τα δικαιώματα που αυτή τους δίνει.

Δεν μπορεις να υποχρεώσεις κανεναν να κανει καμία ιατρική πράξη είναι ενάντια στην ελεύθερη φυση του ανθρώπου πως να στο πω αλλιώς
Ενάντια στο σύνταγμα είναι για την ακρίβεια...

Έχω μια μικρή υποψία ότι για τον Μητσοτάκη, τον Τσίπρα κλπ είμαι πιο χρήσιμη ως καταναλωτής και ως υγιής εργαζόμενος που πληρώνει φόρους
Όχι δεν είμαστε. Προτιμούν τις φαρμακοβιομηχανίες. Εμείς είμαστε πιο αναλώσιμοι

Ειμαστε στο 2022, ζουμε σε μια ευνομουμενη δημοκρατια με τα προβληματα και τις παραλειψεις της, εχουν περασει οι εποχες των γκουλαγκ, των στρατοπεδων συγκεντρωσης και της Μακρονησου
Δεν έχουν περάσει. Απλά μορφή έχουν αλλάξει. Από τη γκιλοτίνα στην εξορία και τη φυλάκιση και από εκεί στο χαρακτηρισμό του γραφικού.

Ξύπνησα με άλλη διάθεση σήμερα και είπα να το σοβαρέψω κάπως.

Παρ' όλα αυτά το πρόβλημα σε όσους δε συμφωνούν με τη γενική πρακτική του εμβολιασμού είναι ότι δεν έχουν να προτείνουν κάτι άλλο. Οπότε αφού δεν έχεις άλλη λύση πώς απορρίπτεις αυτή που υπάρχει;

Συμφωνώ, η ακροδεξιά ειδικά και άλλες ομάδες χρησιμοποιούνται γιατί είναι βολικό αυτό αλλα όχι μόνο γι αυτό...κρύβει κινδύνους το τσουβάλιασμα αυτού του είδους, με τέτοιο τρόπο αναιρείς μια άποψη ή μια ιδέα λεγωντας ότι "έλα μωρέ αυτά τα λένε οι ακροδεξιοί, ακροδεξιός είσαι;"

Εννοείται, συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις όπου συμφέρει...όσων αφορά αυτά που αναφέρθηκαν ότι οι πολιτικοί μας και οι κυβερνήσεις νοιάζονται για την υγεία μας και την ευημερία της κοινωνίας τι να πω, μάλλον γι αυτό καταστρέφουν σταδιακά το σύστημα υγείας και κοινωνικής πρόνοιας, γι αυτό πληρώνουμε τα ραπιντ και τα μοριακα τεστ ενώ θα έπρεπε να είναι δωρεάν ή έστω με μια μικρή συμμετοχή, γι αυτό τα σκάνδαλα με μίζες πάντως τύπου κλπ κλπ ίσως να νοιάζονται για κάποια κομματοσκυλα και αν, που να τους αποφέρουν μπόλικα ψηφαλακια

Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
@Αντέρωτας καινουργιο είναι αυτό ότι όσοι διαμαρτυρονται είναι ακροδεξιοί; θα είναι νέο τσουβάλιασμα ανθρώπων αυτό...
Ετσι οπως το ειπα ηταν οντως παρεξηγησιμο. Σε καμια περιπτωση δεν θεωρω οτι ολοι οι αντμβολιαστες και σκεπτικιστες ειναι ακροδεξιοι. Αυτο που εννοω ειναι οτι οι ακροδεξιοι, ως γνωστον, εχουν μια ροπη προς τη συνωμοσιολογια (βλ. Τραμπισμος, αμερικανοι QAnon, βρετανοι Alpha Male Squad ή οπως αλλιως λεγονται κλπ) και τη θεωρια της ΝΤΠ και την πεποιθηση οτι υπαρχει μια σκιωδης/επερχομενη φασιστικη δικτατορια. Επομενως ο αντιεμβολιασμος ειναι μερος ΚΑΙ καποιων ακροδεξιων πεποιθησεων (Οχι, πιθανοτατα δεν ειναι ολοι οι ακροδεξιοι αντιεμβολιαστες, και σε καμια περιπτωση δεν ειναι ολοι οι αντιεμβολιαστες ακροδεξιοι!!!!!)

Ε εγω το θεωρω λιγο κωμικοτραγικο και οξυμωρο οι ακροδεξιοι να διαμαρτυρονται για καποια επερχομενη φασιστικη δικτατορια. Ειναι οπως ο Σαμαρας που κατηγορουσε τον Τσιπρα οτι ανεβαζε φορους (ενω εκανε το ιδιο) ή ο Τσιπρας τωρα να κατηγορει το Μητσοτακη επειδη δεν κατεβασε τους φορους που ο ιδιος εβαλε. Επισης εγω προσωπικα θεωρω οξυμωρο να βλεπω τους υπερορθοδοξους, στο ονομα της συνωμοσιολογιας, να υιοθετουν εσχατολογικες θεωριες των Αμερικανων προτεσταντων, τους οποιους κατα τα αλλα θεωρουν αιρετικους. Εγω προσωπικα ετσι το βλεπω.

Οποτε συγνωμη αν φανηκε οτι "τσουβαλιασα" οσους διαμαρτυρονται σαν ακροδεξιους, δεν εκανα κατι τετοιο. Αλλα οσον αφορα το "τσουβαλιασμα", θεωρω οτι μονοι μας τσουβαλιαζομαστε με τις πεποιθησεις που θελουμε να ακολουθουμε και το φανατισμο μας. Δε γινεται ο αλλος να θεωρει οτι η πανδημια ειναι το μεγαλυτερο παραμυθι στην παγκοσμια ανθρωπινη ιστορια, οτι οι μασκες ειναι για να μας "φιμωσουν" ή οτι βαλανε δηλητηριο στα εμβολια για να εξολοθρευσουν τον ανθρωπινο πληθυσμο και μετα να διαμαρτυρεται οταν τον λενε αρνητη κλπ και να λεει οτι δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα και οτι τα βγαλαμε εμεις για να τους τσουβαλιασουμε.

Απο τη μια καλο ειναι να ξερουμε απο που ερχονται οι πεποιθησεις που υιοθετουμε και παπαγαλιζουμε. Απο την αλλη συμφωνω οτι δεν εχουν ολες οι ιδεολογιες και πεποιθησεις "ταμπελα". Εγω προσωπικα λογω φιλοσοφικων πεποιθησεων εχω σχηματισει δικες μου αποψεις, που οταν τις λεω καπου (αναλογως) τις θεωρουν "ακροδεξιες". Οποτε ζητω συγνωμη αν φανηκε οτι κανω το ιδιο με οσους διαμαρτυρονται (δεν εκανα κατι τετοιο)

Η πλακα ειναι οτι αυτοι που διαμαρτυρονται για ελευθεριες, υποχρεωτικοτητα, φασισμους, συνωμοσιες κλπ ειναι ακροδεξιοι
Όχι μόνο ακροδεξιοί.
Ψεκασμένοι, συνωμοσιολάγνοι, επαναστάτες του καναπέ, θρησκόληπτοι, ημιμαθείς, αποτυχημένοι κλπ κλπ
Γενικώς άτομα που έχουν τσακωθεί με την κοινή λογική!

Όχι μόνο ακροδεξιοί.
Ψεκασμένοι, συνωμοσιολάγνοι, επαναστάτες του καναπέ, θρησκόληπτοι, ημιμαθείς, αποτυχημένοι κλπ κλπ
Γενικώς άτομα που έχουν τσακωθεί με την κοινή λογική!
Μασονοι είναι όλοι τους

#Freemasonsisreal

@Νικόλας Δε Κιντ και όσοι δεν διαμαρτυρονται είναι οι εναρετοι, πραγματικοί επαναστάτες, επιτυχημένοι, λογικοί με όλα τα καλά και τις χάρες που μπορεί να έχει ένας άνθρωπος
Όχι βέβαια. Αλλά το ένα δεν αναιρεί το άλλο.
Οι αρνητές είναι άτομα ημιμαθή και με έλλειψη λογικής. Εκεί μπαίνει η τελεία.

@Νικόλας Δε Κιντ ναι εξαπελυσες για ακόμα μια φορά ένα τσουβαλατο ταμπελιασμα στους αρνητές, συμπέρασμα: άρα ότι δεν είναι εμβολιασμενο είναι ένα σωρό κατηγορίες...

Σωστά!
Ξέχασα να αναφέρω τους ψεκασμένους που νομίζουν πως είναι σκεπτικιστές, τους φαν του Τζόκοβιτς που δεν έχουν ιδέα από τένις, τους οπαδούς του νομπελίστα Μοντανιέ που επικαλούνται το όνομα του ενώ πριν λίγο καιρό δεν ήξεραν τη διαφορά μεταξύ ιού και βακτηρίου.
Ξέχασα κανένα παρατράγουδο;;:μουάχαχα:

Το αυγό είναι στρογγυλό.
Ε βασικα οχι. :)))) Ελλειπτικο σχημα εχει πώς λεμε ωοειδες σχήμα, δηλαδη σχημα αυγου;;
Δηλαδη, το αυγο εχει σχημα ωοειδες. Η αυτοαναφορικοτητα σε ολο της το μεγαλειο
Απλές ασκήσεις λογικής
Elementary, Watson:σαςευχαριστώ: