Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Μια ειλικρινή απορία, ρε παιδιά. Τόσες κυβερνήσεις, σκοτεινά κέντρα εξουσίας κλπ συνωμότησαν για να βγάλουν φράγκα ένας (περιορισμένος) αριθμός φαρμακευτικών εταιρειών; Δηλαδή δεν τους ένοιαζε για όλη την υπόλοιπη οικονομία που έχει πάει κατά διαόλου; Ευχαρίστως θα άκουγα μια εμπεριστατωμένη εξήγηση για τα κενά αυτής της λογικής, να ξέρω πώς να προφυλαχτώ κι εγώ από συμφεροντολόγα βαμπίρ που εποφθαλμιούν το χρήμα και αδιαφορούν για τη ζωή μου.

@Καιστηνκορυφήκανέλα
Πρώτα απ' όλα ψέκες υπήρχαν ανέκαθεν, δεν είναι καινούργιος ο όρος. Βλέπε αεροψεκασμοί, παγκόσμιες συνωμοσίες από σκοτεινά κέντρα, αμφισβήτηση διαστημικών ταξιδιών και πάει λέγοντας. Θα έλεγα υπάρχουν εξ αρχαιοτάτων χρόνων.

Επίσης, αντιεμβολιαστές υπήρχαν και παλαιότερα. Δηλαδή αρνητές της επιστήμης.
Δεν έχεις παρά να δεις σχετικές τους δημοσιεύσεις 100 χρόνια πριν όταν και ανακαλύφθηκε το εμβόλιο για την ευλογιά.

Φυσικά και τις φαρμακοβιομηχανίες τις νοιάζει το κέρδος.
Εταιρείες είναι και μάλιστα μεγάλες με χιλιάδες εργαζομένους. Είναι δυνατόν να τους ενδιέφεραν οι αγαθοεργίες; Από τη στιγμή που η Pfizer ανακάλυψε ένα εμβόλιο εν καιρώ πανδημίας είναι λογικό να θέλει να αυξήσει τα κέρδη της αλλά και να κάνει απόσβεση των κονδυλίων που ξόδεψε για να φτάσει σε αυτό το επίτευγμα.
Βασικά έτσι λειτουργεί εδώ και αιώνες το εμπόριο.

Για να έχεις γνώμη για κάτι, πρέπει να έχεις και γνώση.
Αν πιστεύει κάποιος πως δεν πρέπει να κάνει εμβόλιο, τότε θα πρέπει να υποστεί και τις συνέπειες.
Φαντάζεσαι ένα Σύστημα Υγείας όπου γιατροί και ασθενείς θα συζητούσαν με καφέ και τσιγάρο θεραπείες και τρόπους αντιμετώπισης επειγόντων περιστατικών;
Αγαπητέ γι αυτό είπα πιο πάνω οτι αυτές είναι οι απόψεις μου στον δικό μου τον κόσμο θέλω να ζω χωρις χαρακτηρισμούς,πλύση εγκεφάλου απο τα ΜΜΕ και γενικα απο αυτά που προσπαθούν να περάσουν στον κόσμο,ενα εμβολιο για να μπορεί να είναι ασφαλες πρεπει να γίνουν πειράματα κάποια χρόνια,επισης προ κορονοιου πεθαίναν άνθρωποι απο διάφορες αιτίες εκεί νοιάστηκε το παγκόσμιο σύστημα? Αν πεθανεις εσυ η εγω χτύπα ξύλο θα στεναχωρεθεί ο Μητσοτάκης η Παγώνη και λοιποί? Δεν μπορεις να υποχρεώσεις κανεναν να κανει καμία ιατρική πράξη είναι ενάντια στην ελεύθερη φυση του ανθρώπου πως να στο πω αλλιώς,εσυ μπορεις σαν άνθρωπος να κανεις όσα εμβόλια θέλεις,δεν είμαι γιατρός ούτε εχω επιστημονικές γνώσεις αυτο ομως δεν μου απαγορεύει να σκέφτομαι με βάση την λογική και να μην ενταχθώ στο κλίμα τρομοκρατίας που έχουν περάσει στον κόσμο,αν εσένα αυριο σου έλεγαν οτι αν δεν κόψεις το δάχτυλο σου θα σου βάλω προστιμο 100 ευρώ η θα πεθάνεις απο την πείνα πως θα αντιδρούσες? Δεν ζούμε στον παράδεισο ζουμε σε εναν κόσμο χρηματοοικονομικοκρατούμενο.Αυτα μου λεει η δικιά μου λογική παιδιά,μακάρι να είμαι λάθος εγώ αλλά δεν μπορώ να αλλάξω απόψεις...

Μια ειλικρινή απορία, ρε παιδιά. Τόσες κυβερνήσεις, σκοτεινά κέντρα εξουσίας κλπ συνωμότησαν για να βγάλουν φράγκα ένας (περιορισμένος) αριθμός φαρμακευτικών εταιρειών; Δηλαδή δεν τους ένοιαζε για όλη την υπόλοιπη οικονομία που έχει πάει κατά διαόλου; Ευχαρίστως θα άκουγα μια εμπεριστατωμένη εξήγηση για τα κενά αυτής της λογικής, να ξέρω πώς να προφυλαχτώ κι εγώ από συμφεροντολόγα βαμπίρ που εποφθαλμιούν το χρήμα και αδιαφορούν για τη ζωή μου.
Οσο και να σου φαινεται περιεργο για τη ζωη σου νοιάζεσαι αποκλειστικά εσύ και ο οικογενειακός σου κύκλος άντε και οι φιλοι σου,ο Μητσοτάκης ο Τσίπρας και λοιποί καρφάκι δεν θα τους καεί αν πάθεις κάτι.Τα τσιγάρα που γράφουν στα κουτιά οτι προκαλουν τόσες αρρώστιες δεν είδα να τα απαγορευουν παντως, φαντάζομαι ξέρεις το γιατί...

@Καιστηνκορυφήκανέλα

Καταρχάς δεν χρειάζεται να παραθέτεις όλη μου την ανάρτηση στην απάντηση σου. Το λέει κι ο κανονισμός του φόρουμ. :))))

Δεν προσπαθώ να σου αλλάξω τη γνώμη, απλά κουβέντα κάνουμε.
Δεν μου είπες όμως, για το Εθνικό Σύστημα Υγείας που ασθενείς και γιατροί θα συζητήσουν για τη θεραπεία και πρόληψη ασθενειών. Πώς ακριβώς το φαντάζεσαι;

Συμφωνώ 100% ,μαζί σου Νικόλα. Εδώ υπήρξαν αρνητές ακόμα και της απογραφής... τι λέμε τώρα...
Α! και το πιο πρόσφατο που είδα (αν και δεν έχει να κάνει με την υγεία) αρνητές της αρχαίας Ρώμης.
Για να το κάνω πιο λιανά πιστεύουν ότι δεν υπήρξε η αρχαία Ρώμη και η δημιουργία της οφείλεται στους λευκούς άντρες και τον καπιταλισμό. :νατώρα:

@Καιστηνκορυφήκανέλα μόνο μία επισήμανση. Αν δεν υπήρχαν υποχρεωτικοί εμβολιασμοί ακόμα σήμερα θα πέθαιναν άνθρωποι από ευλογιά και θα έμεναν ανάπηροι από πολιομυελίτιδα... συν μερικές δεκάδες ασθένειες που έχουν εκλείψει ακριβώς επειδή έχουν εφαρμοστεί στο παρελθόν υποχρεωτικά προγράμματα εμβολιασμού.
Επίσης τα πράγματα περί ελευθερίας του ατόμου σε μία κοινωνία είναι λίγο πιο πολύπλοκα. Μπορεί να είμαι ελεύθερος να αποφασίσω αν θα δεχτώ μία θεραπεία ή όχι, αλλά δεν είμαι ελεύθερος να μεταδώσω μια ασθένεια λόγω συγκεκριμένης συνειδητής πράξης ή παράληψης. Η ελευθερία του ατόμου δεν προηγείται της ελευθερίας των ατόμων της κοινωνίας. Τα ζητήματα ηθικής δεν είναι άσπρο-μαύρο.
Επίσης οι κυβερνήσεις και οι κοινωνίες ενδιαφέρονται για την ατομική ευημερία, επειδή είναι και κοινωνική ευημερία. Οπότε δεν ισχύει αυτό που λες - και μάλιστα το πολιτικοποιείς αναφέροντας ονόματα.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
ούτε εχω επιστημονικές γνώσεις αυτο ομως δεν μου απαγορεύει να σκέφτομαι με βάση την λογική και να μην ενταχθώ στο κλίμα τρομοκρατίας που έχουν περάσει στον κόσμο.
Δεν ζούμε στον παράδεισο ζουμε σε εναν κόσμο χρηματοοικονομικοκρατούμενο.Αυτα μου λεει η δικιά μου λογική παιδιά,μακάρι να είμαι λάθος εγώ αλλά δεν μπορώ να αλλάξω απόψεις...
Ποια ειναι η λογικη κατ' εσε; Ειναι λογικη η αποψη οτι διοικουμαστε απο απανθρωπα δαιμονικα τερατα που εχουν διαλυσει τις ζωες εκατομμυριων ανθρωπων για τον Χ ή Ψ λογο; Αυτο πιο πολυ αρρωστημενο εσχατολογικο σεναριο για X-files μοιαζει παρα για "λογικη".

Οχι δεν ζουμε στον παραδεισο, και λαθη γινονται και παραλειψεις, αναλγησια και συμφεροντα υπαρχουν, ναι. Αλλο ομως αυτο και αλλο να λες οτι ο Μητσοτάκης ή η Παγω΄νη δε δινουν δεκαρα για σενα. Φυσικα και θα δωσουν δεκαρα για σενα. Δεν ειναι μισανθρωποι δαιμονες που μεγαλωσαν σε ενα χρυσο παλατι σαν τον Λουδοβικο ΙΔ' και τους εμαθαν οτι οι απλοι ανθρωποι ειναι αναλωσιμα σκουπιδια. Ανθρωποι σαν εμενα και σενα ειναι, απο εμας βγηκαν. Η Παγωνη γιατρος ειναι, δεν ειναι Γιόσεφ Μένγκελε. Οκ ναι και ψευτογιατροι υπαρχουν και κακοι γιατροι υπαρχουν που αφηνουν καποιον να πεθανει επειδη δεν εχει φακελακι, αλλα πως γινεται ολα τα εγκληματικα μυαλα να ανεβηκαν εκει πανω και να μας διοικουν; Τι λεει η "λογικη";

Ειμαστε στο 2022, ζουμε σε μια ευνομουμενη δημοκρατια με τα προβληματα και τις παραλειψεις της, εχουν περασει οι εποχες των γκουλαγκ, των στρατοπεδων συγκεντρωσης και της Μακρονησου. Αν κατηγορεις τους ηγετες και τους επιστημονες οτι ειναι ανθρωπομορφα τερατα και αναλγητοι δολοφονοι, το βαρος της αποδειξης βαρυνει εσενα. Ποια ειναι τα στοιχεια σου; Εκτος απο τη "λογικη" που επικαλεισαι.

Επομενως αυτο που εσυ το θεωρεις "λογικο" εμενα μου φαινεται ενα παραλογο, αρρωστημενο, ακραιο σεναριο επιστημονικης φαντασιας, που εχει δημιουργηθει απο την ποπ κουλτουρα, και απο νοσηρους εγκεφαλους που δεν διαφερουν πολυ απο αυτους που κατηγορουν. Δηλαδη, το να μισω μετα βδελυγμιας τον Μπάιντεν επειδη πιστευω ακραδαντα οτι ειναι ενα μισανθρωπο τερας που θελει για καποιο λογο να πεθανω εγω με εκατομμυρια αθωους ανθρωπους, μαλλον σημαινει οτι κατι δεν παει καλα με το δικο μου μυαλο (και μαλλον αν ημουν στη θεση του, ισως εκανα ακριβως αυτα για τα οποια τον κατηγορω)

Οσο για το "διχασμο", θυμηθηκα το εξης. Πριν απο χρονια εδω περα ενα μελος (που δηλωνε αθεος και σκεπτικιστης, δε θυμαμαι ποιος ηταν, ουτε αν μπαινει ακομα [αν με διαβαζει τωρα, τον χαιρεταω]) ειχε αναφερει οτι ειχε μια σχεση με μια κοπελα που πιστευε σε εναλλακτικες θεωριες. Οταν ομως αρχισε να σοβαρευει η σχεση καταλαβε οτι δεν μπορει να προχωρησει για οικογενεια μαζι της και χωρισε. Γιατι; Επειδη σκεφτηκε, αν οντως εκαναν οικογενεια, πως θα διαχειριζονταν το παιδι τους και τα προβληματα υγειας; Αν το παιδι παθαινε κατι και εκεινη αρνιοταν τα φαρμακα και την επιστημη και το πηγαινε σε βελονιστες και τσαρλατανους με αποτελεσματα οπως αυτα που βλεπουμε με τον Δρ. Κοντο;

Μου ειχε φανει λογικη, αλλα λιγο υπερβολικη αυτη η σκεψη, αλλα τωρα που ακουω για ζευγαρια που χωριζουν για αυτον ακριβως το λογο, το βλεπω στην πραξη.

Last edited:
Χθες έβαλα πρώτη φορά αυτή τη καινούρια μάσκα την ΚΝ95. Πολύ ανώτερη από τις άλλες. Δε μου κλείνει τη μύτη, αναπνέω καλύτερα και πιο ντιζαϊνάτη. Μου θύμισε λίγο τις παλιές μάσκες για την πανούκλα το σχέδιο. Άσχετη ανάρτηση με τα παραπάνω αλλά σχετική με το νήμα και είπα να ελαφρύνω λίγο την ατμόσφαιρα

Δηλαδή δεν τους ένοιαζε για όλη την υπόλοιπη οικονομία που έχει πάει κατά διαόλου; Ευχαρίστως θα άκουγα μια εμπεριστατωμένη εξήγηση για τα κενά αυτής της λογικής.
Δεν ξερεις εσυ, εισαι μικρη. ❤
Ξερεις τι εχει πραγματικα γινει; Θα σου πω εγω. Στην πραγματικοτητα, ο κορονοϊος εχει χτυπησει μονο τον καπιταλισμο ο οποιος νοσησε βαρια, εχει παθει μεταλλαξη κι επιθυμει την αυτοκαταστροφη του. Νομιζω εγινα σαφης. 😁

Με αφορμή την ανάρτηση του @Μοκαντάσα αλ Σάφερ θυμήθηκα ένα άρθρο στο οποίο έπεσα τις προάλλες κι είχε τον τίτλο " Ποια μάσκα σου ταιριάζει ανάλογα με το ζώδιό σου." ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων. Αρα @Μοκαντάσα αλ Σάφερ μπορεί απλά να ταίριαξαν τα ζώδια σας και σου είναι τόσο βολική. :ρ

Οσο και να σου φαινεται περιεργο για τη ζωη σου νοιάζεσαι αποκλειστικά εσύ και ο οικογενειακός σου κύκλος άντε και οι φιλοι σου,ο Μητσοτάκης ο Τσίπρας και λοιποί καρφάκι δεν θα τους καεί αν πάθεις κάτι.Τα τσιγάρα που γράφουν στα κουτιά οτι προκαλουν τόσες αρρώστιες δεν είδα να τα απαγορευουν παντως, φαντάζομαι ξέρεις το γιατί...
Έχω μια μικρή υποψία ότι για τον Μητσοτάκη, τον Τσίπρα κλπ είμαι πιο χρήσιμη ως καταναλωτής και ως υγιής εργαζόμενος που πληρώνει φόρους, και όσο άτσαλα κι αν χειρίζονται ένα περίπλοκο και ιστορικά πρωτοφανές θέμα (αυτοί και όλες οι κυβερνήσεις του κόσμου), πιο πολύ τους συμφέρει να έχουν ένα μάτσο ζωντανούς υπηκόους παρά 3 πλούσιες φαρμακοβιομηχανίες και θάνατο ολούθε. Οπότε έστω και εμμέσως, πάλι πιο πολύ νοιάζονται για μένα απ' όσο θέλεις να πιστεύεις.

Χθες έβαλα πρώτη φορά αυτή τη καινούρια μάσκα την ΚΝ95. Πολύ ανώτερη από τις άλλες. Δε μου κλείνει τη μύτη, αναπνέω καλύτερα και πιο ντιζαϊνάτη. Μου θύμισε λίγο τις παλιές μάσκες για την πανούκλα το σχέδιο. [/MEDIA]

αχχχα...αυτό είχα σκεφτεί και εγώ όταν πρωτοέβαλα αυτού του τύπου μάσκα. Αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω τόσο με την αναπνοή, μου έχει τύχει αρκετές φορές να πάρω την μάσκα και να είναι τόσο σφιχτή που μου φρακάρει τα...ρουθούνια. Ευτυχώς έχω βρει ένα συγκεκριμένο μοντέλο που μου κάθεται τέλεια και έχω ηρεμήσει. Πάντως το μέτρο για υποχρεωτική χρήση της μάσκας Ν95 στα γυμναστήρια είναι ό,τι πιο ηλίθιο και ανεφάρμοστο έχω δει. Στην κυριολεξία έχουμε όλοι τις μάσκες κάτω από την μύτη κατά την διάρκεια της άσκησης. Είναι πρακτικά αδύνατο να γυμναστείς και να παίρνεις βαθιές ανάσες μέσα από την μάσκα.

Πολύ παράξενα την εννοούν την πρόοδο της επιστήμης...
Δεν τη λες ούτε ακριβώς πρόοδο. Εάν φοράγανε γυαλιά εκείνη την εποχή της ανθρωπότητας - με αυτή τη μάσκα δεν θα θόλωναν. (είχαν λύσει το πρόβλημα πριν εμφανιστεί). Εμείς τώρα; Κακή αντιγραφή.

Αν δεν υπήρχαν υποχρεωτικοί εμβολιασμοί ακόμα σήμερα θα πέθαιναν άνθρωποι από ευλογιά και θα έμεναν ανάπηροι από πολιομυελίτιδα...
Κάθε χώρα της ΕΕ/του ΕΟΧ εφαρμόζει δικό της πρόγραμμα ανοσοποίησης. Οι περισσότερες χώρες της ΕΕ/του ΕΟΧ προβλέπουν εθελοντικό εμβολιασμό. Σε 12 χώρες της ΕΕ/του ΕΟΧ, ο εμβολιασμός των παιδιών για ορισμένες ασθένειες είναι υποχρεωτικός, αν και τα εμβόλια που ορίζονται ως υποχρεωτικά διαφέρουν μεταξύ των χωρών αυτών.
https://vaccination-info.eu/el/emboliasmos/pote-prepei-na-emboliazomaste/ypohreotikos-i-synistomenos-emboliasmos

Πχ. Το εμβόλιο της ευλογιάς ήταν υποχρεωτικό για όλη την Ευρώπη (μα όλη) μέχρι και τα τέλη της δεκαετίας του 60. Η υποχρεωτικότητα σταδιακά καταργήθηκε στα διάφορα κράτη όταν εξέλιπε τελείως η ασθένεια. Πχ. στη Ελλάδα καταργήθηκε το 69. Στη Γερμανία που ήμουν εγώ ως βρέφος το 71 ήταν ακόμα υποχρεωτικό. (γι αυτό είμαι από τους λίγους της γενιάς μου που έχω το σημάδι).
Το εμβόλιο της πόλυο ήταν για κάποια χρόνια υποχρεωτικό σε όλους τους Ανατολικούς (διότι το πρωτοέβγαλαν οι Ρώσοι) στη Δυτική Ευρώπη εντωμεταξύ παθαίνανε ακόμα. Με το γύρισμα της δεκαετίας (60ς) βγάλανε και οι δυτικοί εμβόλιο και εμβολιάστηκαν όλοι (υποχρεωτικά).
Η ΕΕ σήμερα εφαρμόζει διαφορετικές πολιτικές στα κράτη διότι πολύ απλά πλέον ο κίνδυνος αυτών των ασθενειών είναι ασήμαντος.