Επαναστατική εφαρμογή για ταχύτατη ανάγνωση

Μια εφαρμογή κινητού/τάμπλετ/e-reader υπόσχεται να μειώσει εξαιρετικά τον χρόνο που απαιτεί η ανάγνωση ενός βιβλίου.

Αυτό, λέει, θα επιτυγχάνεται με τις λέξεις να παρελαύνουν μία μία μπροστά από τα μάτια του αναγνώστη, και ένα γράμμα τους (το κύριο που διαβάζει ο εγκέφαλος) να είναι κόκκινο, έτσι ώστε να μην χρειάζεται να κουνάμε καθόλου τα μάτια μας.

Το αποτέλεσμα: με εξοικείωση, θα μπορεί κάποιος - λέει η εφαρμογή - να διαβάσει ένα μέσο μυθιστόρημα σε μιάμιση ώρα.

Διαβάστε περισσότερα εδώ, όπου μπορείτε να πάρετε και μια γεύση για το πώς δουλεύει η εφαρμογή.

Προσωπικό σχόλιο: δεν μπορώ να κρύψω ότι κάτι τέτοιο, αν δουλεύει όντως, με τρομάζει κάπως. Μένουν, βέβαια, αρκετά να ξεκαθαριστούν: ο προγραμματιστής ισχυρίζεται ότι η κατανόηση του κειμένου δεν μειώνεται, ίσα ίσα αυξάνεται κιόλας, αν και δυσκολεύομαι να το πιστέψω. Υπό προϋποθέσεις, θα μπορούσε να είναι κάτι σπουδαίο και ρηξικέλευθο με τεράστιες αλλαγές στον τομέα της γνώσης και της μάθησης.
Η αλήθεια είναι πως προβληματίζομαι περισσότερο ως συγγραφέας, παρά ως αναγνώστης. Δεν ξέρω πώς να εκλάβω το ότι κάτι που μπορώ να γράφω για μήνες ή χρόνια, ο άλλος θα το ξεπετάξει έτσι στα γρήγορα σαν υποχρέωση, χώρια το πώς θα το αντιληφθεί ή θα το επεξεργαστεί.

Στο τέλος θα καταντήσουμε σαν τις αγελάδες, που παχαίνουν και παχαίνουν, με όλη τους η ζωή να βρίσκεται στα τρία τετραγωνικά περιμετρικά της κοιλιάς τους.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Προτείνω η συγκεκριμένη εφαρμογή να ονομαστεί "τραβιάτα" :ρ

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Ειναι σαν να κρατω χρονομετρο, ποσο γρηγορα μπορω να αναγνωρισω τις λεξεις. και ναι μεν τις αναγνωρισα, αλλα.. μπορει να συγκρατηθει νοημα απο αυτο; Που ειναι η απολαυση της αναγνωσης που θελουμε οι περισσοτεροι;

Πιστευω ομως οτι θα εχει περαση σε καταστασεις που απαιτει να "σκαναρεις" στα γρηγορα ενα κειμενο και να βγαλεις ενα νοημα. Πχ στην δημοσιογραφια με τις εφημεριδες

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Διαβασα γι' αυτη τη μεθοδο μολις χτες και δοκιμασα λιγο στο επισημο σαιτ. Δεν μου φαινεται και τοσο διαφορετικο απο καποιο ακουστικο βιβλιο (που ξεπεταγονται πολυ πιο γρηγορα) ή, μάλλον, απο ενα προγραμμα αφηγησης που διαβαζει ενα κειμενο με ψηφιακη φωνη.

Δεν ξερω αν ειναι θεμα εξασκησης, αλλα μου ξεφυγαν πολυ ευκολα καποιες λεξεις, πραγμα που με εκανε να θελω να υπαρχει rewind. Καταλαβα ενα γενικο νοημα, αλλα αν επροκειτο για καποιο σημαντικο κειμενο οπου επρεπε να διαβασω "don't do this" και διαβασω "do this" θα υπηρχε προβλημα.

Επισης το βρισκω κουραστικο. Θα μου ηταν αδυνατο να "ξεπεταξω" ενα μεγαλο κειμενο με αυτον τον τροπο, θα με κουραζε ουτως η αλλως

Παντως δεν ξερω... αυτοι οι φιλοδοξοι "πατενταρισμενοι" τροποι να κανουμε αλλιως πραγματα που κανουμε εδω και χιλιετιες δεν φαινεται να καταφερνουν να γραψουν ιστορια. Μπορει να χρησιμοποιηθει για αναγνωση emails, sms σε OHMDs αλλα δε νομιζω να γινει ο νεος τροπος διαβασματος.

Last edited:
Το είχα διαβάσει σε τυχαίο άρθρο πριν καμιά βδομάδα, αλλά δεν είχε σύνδεσμο με το άμεσο παράδειγμα....Το προσπάθησα τώρα κι ένιωσα μια ανακατωσούρα...:μπρ:
Μετά σκέφτηκα ότι ίσως βοηθήσει μαθητές και φοιτητές που θέλουν να βγάζουν όσο περισσότερες φορές την ύλη για να την αποστηθίσουν...:ιδέα: :διάβασμα7:
Και μετά σκέφτηκα ότι κάπως έτσι μπορεί να ανακαλύψει κάποιος ότι πάσχει από επιληψία ή και να την προκαλέσει...:))))

πω πω εγώ όντως ζαλίστηκα. Αυτό σαν βασανιστήριο μου φάνηκε. Με άγχωσε. Νομίζω ότι από την αγωνία μου να μην χάσω τίποτα, δεν θα καταλαβαίνω τι διαβάζω.
Θα μας χαλάσουν την διασκέδαση με αυτή τη μέθοδο. :ουχ:

Αγαπητοί πριν το κρίνετε αρνητικά αφήστε με να σας πω δυο πράγματα. Κατ'αρχήν όντως καμιά φορά η αύξηση της αναγνωστικής ταχύτητας συνεπάγεται και αύξηση κατανόησης.
Επίσης : 1)Αν συνηθίσετε να διαβάζεται με οδηγό (είτε στυλό είτε στην προκειμένη περίπτωση με καθοδηγητή) η ταχύτητα αυξάνεται και το μάτι κουράζεται λιγότερο.
2)Αν διάβαζα πριν ένα βιβλίο 800 σελίδων σε 1 μήνα θα το κάνω τώρα σε 10 μέρες συνεπώς περισσότερος χρόνος να διαβάσω και άλλα.
3)Δεν είπαμε να γίνουμε και σούπερμαν αλλά αν κάποιοι διαβάζουν 100 λέξεις ανά λεπτό, μπορούν να τις κάνουν 300 ίσως και 1000.
4)Σας μαθαίνει να μην κάνετε οπισθοδρομήσεις, που και την ανάγνωση καθυστερούν και στην τελική δεν βοηθάν στην κατανόηση.
5)Τέλος οι τεχνικές δεν έχουν το ίδιο ποσοστό επιτυχίας σε όλους, όμως ορισμένοι κανόνες ισχύουν λίγο πολύ για όλους.

Ειλικρινά πιστεύω ότι μόνο το πρωτόγνωρο της εμπειρίας ξυπνά τις όποιες επιφυλάξεις. Έτσι θα ένιωθε ο κόσμος για τα αυτοκίνητα, για το σινεμά, για το τηλέφωνο, για την τηλεόραση, για όλα τα επαναστατικά πράγματα που στην αρχή όλοι υποδέχτηκαν με καχυποψία. Όταν εμφανίστηκαν οι πρώτες συσκευές ανάγνωσης ηλεκτρονικών βιβλίων, οι περισσότεροι τις θεώρησαν εργαλεία του Σατανά. Τώρα ένα πολύ πολύ μεγάλο μέρος των αναγνωστών δεν μπορεί να φανταστεί τη ζωή του χωρίς αυτές. Ίσως σε λίγα χρόνια αυτή η μέθοδος ανάγνωσης να μας φαίνεται εξίσου αυτονόητη με τα ακουστικά βιβλία, που επίσης για μερικούς είναι αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς τους. Ίσως ανακαλύψουμε ότι, μόλις συνηθίσουμε την εμπειρία, μας βολεύει καλύτερα να διαβάζουμε έτσι. Εγώ, μια φορά, το βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα ιδεα και μόλις γίνει ευρέως δεδομένο, οπωσδήποτε θα του δώσω μια ευκαιρία. Ελπίζω να μην έχω επιληψία...:χαχαχα:

Βασικά αυτό που κατάλαβα από την εφαρμογή είναι, ότι αυτό που ουσιαστικά κάνει είναι να κρατάει την προσοχή σου στο βιβλίο. Αν όντως το κάνεις και στο κανονικό βιβλίο αυτό, τότε την ίδια ταχύτητα ανάγνωσης θα έχεις. Ενώ τώρα σταματάς , αναπλάθεις στο μυαλό σου την σκηνή που διάβασες στο βιβλίο, προσπαθείς να κάνεις εικόνα και ένα σωρό άλλα τέτοια που σου αποσπούν την προσοχή, οπότε και καθυστερείς.
Έτσι και αλλιώς πιστεύω ότι η ταχύτητα ανάγνωσης έχει να κάνει με το IQ. Όσο πιο γρήγορα αντιλαμβάνεσαι αυτά που διαβάζεις, τόσο πιο γρήγορα διαβάζεις. Δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος κάνει ένα μήνα να διαβάσει ένα βιβλίο και άλλος μια βδομάδα, αυτός με τον μήνα το κατάλαβε καλύτερα.

Ίζι

Κυρά των Σκιών
Δεν σημαίνει ότι επειδή κάποιος κάνει ένα μήνα να διαβάσει ένα βιβλίο και άλλος μια βδομάδα, αυτός με τον μήνα το κατάλαβε καλύτερα.
Ούτε, όμως, ότι κι αυτός με την εβδομάδα είναι εξυπνότερος, έτσι; (Ελπίζω :μαναι: )

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
4)Σας μαθαίνει να μην κάνετε οπισθοδρομήσεις, που και την ανάγνωση καθυστερούν και στην τελική δεν βοηθάν στην κατανόηση.
Το να μου λες να μη κανω οπισθοδρομησεις δεν με "μαθαινεις" κατι, αλλα ειναι σαν να μου απαγορευεις (αναποφευκτα) να μη διαβασω καποια μερη του κειμενου. Ειναι το στυλ μου αυτο, και δεν ξερω αν εχω και καποιο προβλημα συγκεντρωσης :ωιμέ:

Εγώ απλώς να παραθέσω ένα γνωστό απόσπασμα από το Περί Αναγνωσης και Βιβλίων: Η τέχνη της αποχής από την ανάγνωση του Σοπενχάουερ.

Η αλήθεια είναι ότι όποιος ρίχνεται με τα μούτρα στο διάβασμα και διαβάζει σχεδόν ολόκληρη την ημέρα αλλά περνά τον ενδιάμεσο χρόνο του χωρίς διόλου να στοχάζεται, χάνει με τον καιρό την ικανότητα να σκέφτεται μόνος του – όπως κάποιος που, κυκλοφορώντας μονίμως καβάλα στο άλογο, ξεχνά στο τέλος πώς να βαδίζει. [...] Όταν διαβάζουμε αδιάκοπα, χωρίς κατόπιν να βάλουμε το μυαλό μας να σκεφτεί, τα νοήματα δεν ριζώνουν μέσα μας και συνήθως πηγαίνουν χαμένα. Ό,τι ισχύει για τη σωματική τροφή, ισχύει εν γένει και για την πνευματική: δεν απορροφούμε παρά το ένα πεντηκοστό της τροφής που προσλαμβάνουμε.

Το να μου λες να μη κανω οπισθοδρομησεις δεν με "μαθαινεις" κατι, αλλα ειναι σαν να μου απαγορευεις (αναποφευκτα) να μη διαβασω καποια μερη του κειμενου. Ειναι το στυλ μου αυτο, και δεν ξερω αν εχω και καποιο προβλημα συγκεντρωσης :ωιμέ:
Το ίδιο στυλ έχω και εγώ. Σε καθησυχάζω, δεν έχεις κανένα πρόβλημα συγκέντρωσης, τουλάχιστον, δεν προκύπτει κάτι τέτοιο από αυτά που γράφεις, από το "στυλ" μας.

Ταχύτερη ανάγνωση, ταχύτερη κατανάλωση, μεγαλύτερη κέρδη. Ποιος δεν μπορεί να διακρίνει την όλη φιλοσοφία;

Να διαβάζω ταχύτερα. Μάλιστα. Ωραία. Ποιος θα ωφεληθεί από αυτό; Μήπως εγώ; Έχω κάποια ανάγκη να διαβάζω ταχύτερα; Μήπως κάποιος άλλος, εκτός από μένα, ωφελείται; Γιατί μετά από κάθε νέα επινόηση κάποιος/κάποιοι πρέπει να ωφελούνται, αλλιώς γιατί αυτές να υπάρχουν; Ας συλλογιστούμε λοιπόν ποια η ανάγκη, ποιο το όφελος, ποιο το κέρδος και για ποιον αυτής της "επανασταστικής" εφαρμογής...

Last edited:
Επειδή και μένα μου αρέσουν οι στοχασμοί απαντάω. Δεν θυμάμαι ποιος το είπε αλλά χονδρικά ''Όταν διαβάζεις ένα βιβλίο πρέπει να αδειάζεις το μυαλό σου από τις προσωπικές απόψεις σου, να δέχεσαι ότι έχει να σου προσφέρει και έπειτα να το κρίνεις''. Αυτή είναι και η δική μου άποψη. Αντερώτα δεν έχει να κάνει ούτε με προβλήματα ούτε με τίποτα. Την άποψη μου είπα ότι δηλαδή οι οπισθοδρομήσεις με κάνουν και χάνω τον ειρμό μου (αλλά και πάλι όπως προείπα ο καθείς είναι διαφορετικός). Παρωνύμιε η ταχύτερη ανάγνωση προσωπικά με βοήθησε στο να οργανώνω καλύτερα τον χρόνο μου και να προλαβαίνω να διαβάζω και για την σχολή καλύτερα και έπειτα λογοτεχνία, φιλοσοφία η ότι άλλο. Η άποψη σας μου φαίνεται ενδιαφέρουσα αλλά νομίζω ο υπερκαταναλωτισμός έχει να κάνει με τον άνθρωπο και με το κατά πόσο αυτός είναι ευχαριστημένος με αυτά που έχει. Άλλωστε όπως πολύ εύστοχα έχετε πει στο παρελθόν ας είναι καλά οι δημόσιες βιβλιοθήκες (που στην Ελλάδα τις κρίσης ευτυχώς ακόμα πάνε καλά).

Σιγά τα ωά, κατέχω την τέχνη της ανάγνωσης κατά την διάρκεια του... ύπνου :)))) συνεπώς τι να μας πει ετούτη η εφαρμογή!