Εξώφυλλα βιβλίων που κάνουν... μια κάποια εντύπωση

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Πρέπει να έχουν τυπωθεί δισεκατομμύρια βιβλία και φαντάζεται κανείς πως υπάρχουν κάμποσα εξώφυλλα που κάνουν... μια κάποια εντύπωση είτε για την εικόνα, είτε για τον τίτλο τους.

Στον Ιστό κυκλοφορούν διάφορα, κι είπα να βάλω εδώ κάμποσα, να γελάσουμε.

Για να δούμε.. :))))

1.

"Ζόμπι Ρακούν και Δολοφόνοι Λαγουδάκια" και φάε την σκόνη μου Στίβεν Κινγκ.. Αυτός είναι τρόμος! Και φαντάζομαι πως ο επόμενος τόμος θα είναι το "Κοτοπουλάκια Βρικόλακες και Ψυχοπαθή Χρυσόψαρα". :μπρ:

2.

"Εκτός Εαυτού Γαμήκουλες του Παντός στον Τρελό Σκατένιο Πλανήτη της Ξερατένιας Ατμόσφαιρας"!!

3.

"Ακόμα Στριπτίζ, Ύστερα από 25 Χρόνια"
( διότι η γριά κότα έχει το ζουμί :)))) )

4.

"Αν μ' Αγαπά ο Θεός, γιατί Δεν Μπορώ να Ξεκλειδώσω το Ντουλάπι μου;"
( ας το στοιβάξουμε με όλα τ' άλλα αναπάντητα θεοσοφικά ερωτήματα... :ανέκφραστος: )

5.

"Τί σου Λέει το Σκατό σου;"
( Εξαρτάται την ώρα. Το πρωί: "καλημέρα" )

6.

"Περηφάνια και Προκατάληψη και Ζόμπι"
Έλεγα να διαβάσω την "Περηφάνια και Προκατάληψη" και σας ρωτούσα για μετάφραση, πριν λίγες μέρες, αλλά μάλλον βρήκα την εκδοχή που μου πάει περισσότερο..

7.

"Ευνουχισμός: Τα Υπέρ και τα Κατά"
( να κατατοπιστείς καλά, ρε παιδί μου, πριν πάρεις τις αποφάσεις σου! )

8.

"Γκάστρωσα του Σατανά την κόρη"
( με την λάθος γκόμενα, που λέμε... )

9.

"Το βιβλίο του Εβραιο-Γιαπωνέζικου σεξ και μαγειρικής και Πώς να Αναθρέψεις Λύκους"
Διότι ζούμε στην εποχή της εξειδίκευσης.

10.

"Παλιά Τρακτέρ κι οι Άνθρωποι που τ' Αγαπάνε"
δηλ. δεν θα διαβάσεις απλά για σκουριασμένα τρακτέρ αλλά καί για αδιάφορους ανθρώπους που φέρουν το συγκλονιστικό χαρακτηριστικό να τ' αγαπάνε!! ( Πάντως, το βιβλίο πρέπει να έφτασε σε πωλήσεις το ένα αντίτυπο αφού δεν μπορεί να μην το αγόρασε αυτός που ποζάρει στο εξώφυλλο.. )

11.
"Φίλαράκια Π**στράκια"

Εδώ το πρόβλημα είναι η λέξη fag που κάποτε σήμαινε κολεγιόπαιδα και σήμερα σημαίνει... κάτι άλλο.

12.

"Άνθρωποι που δεν Ξέρουν πως Είναι Νεκροί"
( πες τους το μ' ένα βιβλίο.. )

13.

"Το Σκουπιδιάρικο με τις Χρυσές Πινακίδες"
Τίτλος, εικόνα... ένα χάρμα αισθητικής...

14.

"Ο Μέιχεμ κι η Μάντη"
( άρε, Μέιχεμ, κουνελάκι... )

15.

Το αστείο με αυτό είναι πως δεν πρόκειται για ένα βιβλίο με θέμα το μαζοχιστικό σεξ ή κάτι παρόμοιο, όπως θα υπέθετε κανείς, αλλά για μαθήματα της γλώσσας προγραμματισμού Forth στο Atari!!

16.

"Ο Οδηγός του Αρχάριου για το Σεξ Μετά Θάνατον"
κι αν συνεχίζεται η ζωή μετά θάνατο, γιατί να μην συνεχίζει και το σεξ;!

17.

"Ο καλύτερος Μπαμπάς είναι ένας Καλός Εραστής"
ναι, μέχρι που να τον πάρουν χαμπάρι και να τον μπουζουριάσουν! (βέβαια, προφανώς εννοεί πως "ο καλύτερος μπαμπάς για ένα παιδί είναι αυτός που καταφέρνει να είναι καλός εραστής με την μαμά"... μόνο που κατάφεραν να το κάνουν να ακούγεται πολύ διαφορετικά..)

18.

"Είναι Εύκολο να Μάθεις να Παίζεις Κλασικά Μουσικά Θέματα"
( μόνο που αυτή η εικόνα μάλλον μοιάζει να λέει πως: είναι πολύ εύκολο να εκμεταλλεύεσαι παιδάκια σεξουαλικά αν είσαι δάσκαλος πιάνου... )

19.

Εδώ δεν βρέθηκε ένας να τους παρατηρήσει πως missionary position, το ιεραποστολικό δηλαδή, είναι σεξουαλική στάση ( η γνωστή απλή... ορθόδοξη.. άλλο ένα πλήγμα για το καθολικό αυτό βιβλίο :ρ ) πριν το τυπώσουν σε χιλιάδες αντίτυπα; Πάντως το βιβλίο υπάρχει πραγματικά, το βρήκα και στο amazon.

εδίτιο: όπως μας ενημερώνει πιο κάτω ο Μπάμπης:
Μόνο για το Missionary Position να πω ότι δεν είναι καθολικό βιβλίο, είναι του διαβόητου άθεου Hitchens και είναι άκρως επικριτικό για την μητέρα Τερέζα, οπότε και το λογοπαίγνιο του τίτλου εσκεμμένο..

20.

"Το Μεγάλο Βιβλίο με Λεσβιακές Ιστορίες με Άλογα"
( λεσβίες με... άλογα;! )

21.

"Παιχνίδια που Μπορείς να Παίξεις με το Μ**ν@κι σου"
Εδώ το πρόβλημα είναι η λέξη pussy, που παρότι σημαίνει γάτα, με τα χρόνια έφτασε να υπονοεί περισσότερο το αιδοίο! Το αστείο, πάντως, κι αν κρίνουμε από τον υπότιτλο είναι ότι όντως απευθύνεται σε ιδιοκτήτες γατιών.. Ξενέρωμα, για όσες το αγόρασαν ελπίζοντας πως θα διεύρυναν το ρεπερτόριό τους.. :ρ

22.

Βιβλίο για να χρωματίζεις εικόνες με....

τέλος πάντων, πάμε παρακάτω...

Υπάρχουν πολλά βιβλία του τύπου "κάν' το μόνος σου". Να μερικά σούπερ έξτρα χρήσιμα:

23.

"Πώς να Χέζεις στο Δάσος"

( διότι, φυσικά, έχει κι αυτό την τεχνική του και μπορείς να ανεβάσεις απόδοση με μια σωστή κατάρτιση. Ακολούθησαν και κύκλοι σεμιναρίων. )

24.

"Πώς να Αποφύγεις Πελώρια Πλοία"
Δεύτερη έκδοση;!!! ΔΕΥΤΕΡΗ ΈΚΔΟΣΗ;!!

25.

"Πώς να Βγάλεις Χρήματα στον Ελεύθερό σου Χρόνο"
( μην μας βάζεις σε ιδέες έτσι που είμαστε στριμωγμένοι... )

26.

"Γουστόζικα Φέρετρα για να Φτιάξεις Μόνος σου"

27.
Από τον ίδιο νεκροθάφτη-συγγραφέα, πρόκειται ή για άλλη έκδοση, ή για την συναρπαστική συνέχεια:

"Φέρετρα Φτιάξ'το-Μόνος, για Κατοικίδια κι Ανθρώπους"

Και σκεφτόμουν να καταπιαστώ με κάποιο χόμπι.. ( γιαγιά, αλήθεια, τί ύψος έχεις; :γιούπι: )

28.

"Φτιάξε μόνος σου, Παιχνίδια του Σεξ"

( ξέχασε τα φέρετρα.. βρήκα άλλο χόμπι )

29.

"Πώς να Πλέκεις με Τρίχες από Σκύλο, Καλύτερα ένα Πουλόβερ από έναν Σκύλο που Ξέρεις κι Αγαπάς παρά από ένα Πρόβατο που Ποτέ δεν θα Συναντήσεις"

30.

"Πώς να Μαγειρεύετε Συζύγους"
( - Πώς σου φάνηκε ο Κώστας, μαμά; - Θαυμάσιος! Γεια στα χέρια σου, κορίτσι μου! )
:χμ:

31.

"Λιμπεράτση, ο Προσωπικός σας Σύμβουλος Μόδας"

Για όσους εξάντλησαν τον Φλωρινιώτη...

Και μερικά παιδικά:

32.

Από όλα τα πράγματα, τί όνομα διαλέξανε γι' αυτό το αρκουδάκι.

33.

"Τίνος Είναι το Παιδί;"
( να μια ερώτηση για τον μπαμπά.. ειδικά αν δεν του μοιάζει )

Σε πολλά που βρήκα, και δεν τα βάζω εδώ, υποπτεύομαι πως οι τίτλοι είναι πλαστοί. Δεν γίνεται π.χ. να υπάρχει αυτό το βιβλίο...
34

... με τίτλο "Ο Μπαμπάς το Έσκασε με μια Π**τ@ν@ κι η Μαμά δεν σε Αγαπάει πια!"
:μπρ:

35
Για παράδειγμα, μεταξύ άλλων κυκλοφορεί στον Ιστό και το ακόλουθο εξώφυλλο, στα αριστερά, με τίτλο "Αντίο, Όρχεις" που όμως κάποιος μπήκε στον κόπο κι εντόπισε πως πρόκειται για "πειραγμένη" εικόνα αφού το αυθεντικό είναι αυτό στα δεξιά με τίτλο "Αντίο, Αμυγδαλές".

36
Και για να κλείσουμε, ιδού το βιβλίο: "Πώς να Πάρεις Αυτήν την Πόζα" (δες στο εξώφυλλο...)

:μουάχαχα:

Δρουγγάριος

Κοινωνός
Πραγματικά όμως!Που τα ξετρύπωσες; Το περιφάνεια προκατάληψη και ζόμπι πάντως καιρό τώρα θέλω να το διαβάσω μαζί με το Android Carenina. Δε ξέρω αν θα αντέξω την ιεροσυλία αλλά μου έχουν πει πως είναι πολύ χιουμοριστικά.

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Πολύ ευφάνταστα εξώφυλλα και γέλασα πολύ σε συνάρτηση με την παρουσίασή σου, Φάρε. :χαχαχα:

Αλίκη

Κοινωνός
χαχαχα κορυφαια βιβλια κ καταπληκτικη παρουσιαση!!! Μερικα τα εχω πετυχει εξω κ μου ειναι γνωστα, αλλα τα περισσοτερα τα ειδα για πρωτη φορα κ πραγματικα δεν μπορω να τα πιστεψω!!! Νομιζω παντως οτι ειναι καλες περιπτωσεις για χαζο-δωρο σε καποιον κολλητο ;)

Λορένα

Πολεμίστρια του Φωτός
Και ομως.. πρεπει να υπηρξαν ατομα που αγορασαν πολλα απο τα συγκεκριμενα βιβλια. (υλικο για σκεψη αυτο :μαναι:)

Πολυ ωραια παρουσιαση, ακομη πιο ωραιες εικονες και μερικα θεικα σχολια (οπως αυτα με το χομπυ για τα φερετρα και η αναιρεση αμεσως μετα :)))) )

Σημ. Αυτο με την Ωστεν, αν και εχω πετυχει την εικονα πολλες φορες, δεν ηξερα οτι ηταν βιβλιο,

και.. το πολλα υποσχομενο για την γλωσσα προγραμματισμου εξωφυλλο (πρεπει να τραβηξε περισσοτερους απο οσους ηθελαν να μαθουν προγραμματισμο :)) )

Υ.Γ. κανα ελληνικο αναλογο υπαρχει; ή οι ξενοι μονο εχουν τοση φαντασια;

Last edited:

Μπάμπης

Όμορφο Νιάτο
Χα, χα πάρα πολύ αστεία, συγχαρητήρια Φάρε, καταπληκτική παρουσίαση. Ας ψάξουμε να βρούμε και ελληνικά αντίστοιχα θα πέσει πολύ γέλιο!

Μόνο για το Missionary Position να πω ότι δεν είναι καθολικό βιβλίο, είναι του διαβόητου άθεου Hitchens και είναι άκρως επικριτικό για την μητέρα Τερέζα, οπότε και το λογοπαίγνιο του τίτλου εσκεμμένο..

Και πάλι μπράβο πάντως, πεθάναμε στο γέλιο!:μουάχαχα:

Αλίκη

Κοινωνός
Αληθεια; Γιατι το εκανε αυτο; Βεβαια δε γνωριζω το εργο της μητερας Τερεζας, αλλα δεν μπορει να ηταν τοσο κακο ωστε να γραφτει κ βιβλιο που να το κατακρινει... :χμ:

Μπάμπης

Όμορφο Νιάτο
Αν θυμάμαι καλά την κατηγορούσε ότι είχε την τάση να σωρεύει χρήματα για την εκκλησία, ότι διαχειριζόταν έναν τεράστιο πλούτο, μη διστάζοντας να κάνει "συμμαχίες" με τυράννους και δικτάτορες σε τριτοκοσμικές χώρες. Επίσης την κατηγορούσε (απολύτως δίκαια) για την στάση της απεναντι στις αμβλώσεις (που η Μήτηρ Τερέζα θεωρούσε δολοφονίες).
Το βιβλίο υπάρχει και στα ελληνικά με τίτλο "Μητέρα Τερέζα, Θεωρία και πράξη", εκδ. Στάχυ.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Όταν ήμουν πιτσιρικάς είδα ένα βιβλίο σε μια βιτρίνα βιβλιοπωλείου που μου έκανε βαθιά και φρικτή εντύπωση!

Κατάφερα να το εντοπίσω πριν μερικά χρόνια και να σαρώσω το εξώφυλλο. Ο λόγος για το βιβλίο "Σκυλάνθρωποι" του Κυριάκου Διακογιάννη...

Last edited by a moderator:

Αλίκη

Κοινωνός
Επίσης την κατηγορούσε (απολύτως δίκαια) για την στάση της απεναντι στις αμβλώσεις (που η Μήτηρ Τερέζα θεωρούσε δολοφονίες).
Δεν καταλαβαινω.. δηλαδη ολοι οι ανθρωποι πρεπει να εχουν την ιδια αποψη; Μπορει κι εγω το ιδιο να πιστευω, που ειναι το προβλημα; Πρεπει να ειμαστε ολοι υπερ των εκτρωσεων;;

Χρυσηίδα

Κοινωνός
Απλώς Αλίκη, η Μητέρα Τερέζα δεν είναι εσύ κι εγώ. Της απονεμήθηκε Νόμπελ Ειρήνης, οπότε λογικό είναι όλες της οι απόψεις να περνάνε από κόσκινο.

Αλίκη

Κοινωνός
Μμμ σωστα, αυτο ειναι... δεν το σκεφτηκα ετσι. Κριμα παντως, γιατι εχω την εντυπωση οτι ηταν καλος ανθρωπος και αντι να παρουμε τα καλα που εκανε ψαχνουμε τα αρνητικα, ή φτιαχνουμε αρνητικα για να χουμε να λεμε...

Αμελί

Κοινωνός
Καλά έχω γελάσει πολύ με όλα τα εξώφυλλα που βάλατε!!!!:))))
Πραγματικά θα ήθελα να ξέρω όμως τι πωλήσεις έχουν κάνει αυτά τα βιβλία:ρ

Ελένιον

Κοινωνός
μία περίπτωση που μου έκανε ...μία κάποια εντύπωση

27.
Από τον ίδιο νεκροθάφτη-συγγραφέα, πρόκειται ή για άλλη έκδοση, ή για την συναρπαστική συνέχεια:
"Φέρετρα Φτιάξ'το-Μόνος, για Κατοικίδια κι Ανθρώπους"
Αυτό με τα φέρετρα, παρατηρώ ότι στη δεύτερη έκδοση είχε και για κατοικίδια. Πλάκα-πλάκα, στην Αμερική μπορεί να ξεπούλησε...
Νομίζω όποιο και να πετύχαινα σε βιβλιοπωλείο δεν θα μπορούσα να αντισταθώ να το ξεφυλλίσω, ούτε να πεισθώ να το αγοράσω.

Από ελληνικά είχα δει αυτό το εξώφυλλο τελευταία, που μου είχε φανεί εντελώς "άκυρο" : http://www.perizitito.gr/product.php?productid=212295.
Επ' ουδενί δεν έχει βέβαια τη ...δύναμη των εδώ αναρτημένων και δεν θα το έβαζα αν ψάχνοντας το δεν έβρισκα σχετικά με την παρουσίαση του βιβλίου αυτό. Επίσης, καθώς - το ομολογώ - είμαι άνθρωπος με βαθιές προκαταλήψεις, είδα ότι έχει δύο επίθετα. Το χειρότερο σύγχρονο ελληνικό βιβλίο που έχω διαβάσει ήταν γραμμένο από γυναίκα-συγγραφέα με δύο επίθετα. Της συγκεκριμένης το ένα μάλιστα συμπίπτει με του εκδότη.
(Για φαντάσου να είναι καλό! τίποτα δεν αποκλείεται)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Από τα τελευταία αποκτήματα της βιβλιοθήκης μου, αγορασμένο από παλαιοπωλείο. Το αστυνομικό "Έγκλημα με Πολύ Σεξ" του Τ. Κάλχουν με πρωταγωνιστή τον ιδιωτικό ντετέκτιβ Νικ Κόρινταν. Όπως βλέπετε στο εξώφυλλο είναι αποκλειστικότης και μάλιστα έχει την εγγύηση του "πάνθηρος", χώρια που ήταν κι η πρώτη φορά που κυκλοφόρησε σε βιβλίο, οπότε πώς να αντισταθώ σε όλα αυτά; Και κυρίως βέβαια στο ότι εδώ υπάρχει καί έγκλημα καί πολύ σεξ!
:φρύδια:

Στις 50 πρώτες σελίδες που διάβασα, πάντως, μήτε έγκλημα υπάρχει μήτε σεξ. Μοναχά καλλονές, ημίγυμνες και μη, που υπάρχουν παντού όπου πάει ο Κόρινταν. Τσιγάρα να πάει να πάρει από το περίπτερο, μέσα και στριμωγμένη δίπλα στον περιπτερά θα βρίσκεται οπωσδήποτε μια αιθέρια καλλονή με καλλίγραμμες καμπύλες και ελάχιστα ρούχα. Είναι από τα αστυνομικά που όλοι λένε ασταμάτητα εξυπνάδες, ακόμα και την στιγμή που υποφέρουν ή που πλακώνονται στο ξύλο. Ασταμάτητα. Κι όλα αυτά σε ορθογραφία παλαιάς κοπής τύπου "κυττάζει", πολυτονικό και τις υποτακτικές σε -η.

Κι αν προσέξει κανείς τους δύο άντρες ο ένας φαίνεται πως κοιτάζει το στήθος της καλλονής κι ο άλλος... το μπικίνι.
:))))

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Φυσικό μεγάλωμα με την απόλυτη δύναμη του νου
Πώς να χρησιμοποιήσεις το άλλο 90% του μυαλού σου για να μεγαλώσεις το μέγεθος του στήθους σου

Χήθκλιφ

Κοινωνός
Τι μου θύμισες! Ένα ίδιο αντίτυπο ανήκε κάποτε στον πατέρα μου, όμως καθώς η μοναδική βιβλιοθήκη στο σπίτι ήταν εκείνη του δωματίου μου, το εν λόγω βιβλίο βρισκόταν επίσης εκεί...

Η αποστροφή μου και μόνο στη σκέψη του εξωφύλλου ήταν τόσο παράλογης έντασης, ώστε από την στιγμή που αντιλήφθηκα την ύπαρξη του στο χώρο μου, δεν μπορούσα να μείνω μόνη στο δωμάτιο μου (ήμουν αρκετά μικρή). το πρόβλημα ήταν τόσο μεγάλο που η μητέρα μου αναγκάστηκε να δώσει το βιβλίο για δέσιμο ώστε να απαλλαγώ από τον φόβο της εικόνας που με κατέτρυχε.

Είμαι σχεδόν πεπεισμένη πως αυτή (σε συνδυασμό με μία σκηνή της ταινίας Σουσπίρια) ευθύνεται για το γεγονός πως πάντοτε ένιωθα άβολα δίπλα σε σκυλιά. Από τότε πάντως δεν την είχα ξαναδεί... Μέχρι σήμερα.

Last edited:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
κι επιστρέφουμε με ακόμη περισσότερες επιτυχίες. ;)

40.
Πώς να βγεις ραντεβού χωρίς να ξοδέψεις πάνω από ένα ευρώ!

γιατί, φυσικά, η τσιγκουνιά είναι αυτό που εκτιμά ένα κορίτσι σ' έναν άντρα...

41.
Πώς να κάνεις τα τσίσα σου όρθια.

Άντε να αρχίσουμε να βλέπουμε και κορίτσια στις άκρες των αυτοκινητοδρόμων! :ρ

42.
Προετοίμασε την γυναίκα σου πώς να είναι χήρα.

Για τύπους που ζουν επικίνδυνα.

43.
Μιλάει ποτέ ο θεός μέσα από γάτες;

( από τα φλέγοντα θεοσοφικά ερωτήματα κι αυτό... :ρ )

44.
Το ζεν των πορδών

(και φιλοσόφησέ το)

(μου αρέσει το σχόλιο: breathtaking! δηλ. που παίρνει την ανάσα!! :)))) )

Χήθκλιφ

Κοινωνός
45.
Εργόχειρα αυστηρά για άντρες.

46.
Εντυπωσιάστε τους καλεσμένους ακόμα & στην τουαλέτα.

47.
Αναποφάσιστοι ως προς την επιλογή του τίτλου..; Βάλτε περισσότερους από έναν!

48.
Οδηγός αυτοβοήθειας σε περίπτωση που αισθάνεστε αδικαιολόγητα χαρούμενοι
και επιθυμείτε να απαλλαγείτε από την επονείδιστα καλή σας διάθεση.

49.
Οδηγός για κανίβαλους με χαμηλή αυτοεκτίμηση..

50.
Το απόλυτο δέλεαρ για δύσπιστους τουρίστες.