Ενδιαφέροντα πράγματα που ανακαλύπτουμε στη Wikipedia

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Μια αναφορα της Αμαντα σε ενα παραξενο φαινομενο παρακρουσης του Μεσαιωνα με εκανε να ψαξω στη βικι και να βρω για το λεγομενο Dance Plague . Ηταν ενα δυσεξηγητο μεχρι τωρα φαινομενο, οπου, σε ολη την Ευρωπη, καποιοι ανθρωποι χορευαν χωρις λογο, μερικες φορες μεχρι τελικης πτωσεως. Ειναι παραξενο που δεν ακουσα ποτε πριν για ενα τετοιο φαινομενο που κρατησε για καποσα χρονια σε τοσο μεγαλη εκταση, δεν εχω δει ποτε καμια ταινια ή βιβλιο πουνα οτ αναφερει. Δεδομενου οτι ειναι ανεξηγητο δεν εχει καποιος πολλα να πει, αλλα ειπα "ουαου"

Θυμηθηκα λοιπν οτι απλα σερφαροντας στη βικι εχω ανακαλυψει πολλα ενδιαφεροντα πραγματα, πραγματα που ισως θα "επρεπε" να ξερω, ή που δεν ξερει πολύς κόσμος. Η πράγματα που υποψιαζόμουν αλλα δεν ηξερα οτι είχαν όνομα και οτι εχουν παρατηρηθει απο αλλους.

Σημερα λοιπον εμαθα τον ορο Donaldism. Προκειται για το επιπεδου geek ενδιαφερον που εχουν οι φανατικοι αναγνωστες και συλλεκτες των κομικς Ντσνευ, ειδικα του Ντοναλντ και του Σκρουτζ. Τα κομικς αυτα μπορει ειναι πιο διαδεδομενα εδω και στην υπολοιπη Ευρωπη (κυριως Ιταλια και Σκανδιναβία) αλλα οχι τοσο στην Αμερικη. Μικρος ειχα φιλους Donaldists αλλα χωρις να ξερω οτι λεγονται ετσι

Αν λοιπον και αλλοι εχουν χομπι να σερφαρουν στην βικι, λεω να γραφουμε εδω ενδιαφεροντα και παραξενα πραγματα που ανακαλυπτουε και μαθαινουμε χαρη στη βικι.

Last edited by a moderator:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Μου έχει κάνει εντύπωση ανά καιρούς που αναφέρεις κάποιο φαινόμενο ή όνομα, σε κάποια συζήτηση, με σχετική παραπομπή στην βικιπαίδεια. Συχνά, πράγματα που δεν είχα καθόλου υπόψη. Έχει πάντα το ενδιαφέρον του. Για μένα ειδικά αν πρόκειται για πράγματα που αφορούν την ποπ κουλτούρα.

Όπως π.χ. το "bottle episode", που παρατηρείται σε σειρές, και πρόκειται για επεισόδιο πολύ φθηνής παραγωγής, το οποίο χρησιμοποιεί σχεδόν όλα τα σκηνικά από το προηγούμενο επεισόδιο. Επεισόδιο κούτρα, θα το έλεγα εγώ :ρ

Βέβαια, έμαθα την ορολογία παρακολουθώντας την σειρά Communicty και βέβαια η Βικιπαίδεια έχει σχετικό άρθρο: Bottle episode

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Εχω ακουσει συζητησεις και διαφωνιες πανω στο αν το χαρτι υγειας πρεπει να κρεμεται απο εξω ή απο μεσα. Απο τη βικι εμαθα οτι το toilet paper orientation αποτελει μεγαλο ζητημα στην ποπ κουλτουρα, με επιχειρηματα υπερ και κατα για την καθε περιπτωση, και υπαρχει ενα μεγαλο, εκτενες λημμα πανω σε αυτο.

Επισης, μπορει να λεμε για πλακα οτι "τραγουδαω στο μπανιο" με αντιστοιχες εικονες σε κωμωδιες και κομικς, αλλα εμαθα απο το αρθρο bathroom singing οτι ειναι διεθνες και διαπολιτισμικο φαινομενο που εχει σημειωει αιωνες πριν. Υαρχουν θεωριες για το για ποιο λογο το μπανιο προκαλει επιθυμια για τραγουδι στους ανθρωπους.

Last edited:
Μιας και πιάσατε την wikipedia... ξέρετε το παιχνίδι με την σελίδα του Hitler;
Υπάρχει το αξίωμα στην αγγλική wikipedia ότι από οποιαδήποτε σελίδα και να ξεκινήσεις μπορείς με 7 κλικ να καταλήξεις στην σελίδα για τον Χίτλερ.

Πάνω σε αυτό έχουν φτιαχτεί διάφορα παιχνίδια όπου ξεκινάς από μια λέξη-σελίδα και πρέπει να καταλήξεις εκεί με όσο το δυνατόν λιγότερα κλικ ή πχ να φτάσεις από την τάδε σελίδα στο Χίτλερ με 5 κλικ και χωρίς να πας σε σελίδες χωρών κλπ κλπ

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Θεικο αυτο Ιπποποταμε :πάνω:

Υπαρχει αρθρο στη βικι πανω σε αυτο; :Ρ

εχω ακουσει κατι παρομοιο, με τον (συγκεκριμενα) Κεβιν Μπεικον, οτι οποια ταινια και ηθοποιο αν σκεφτεις, ολο και καπως θα συνδεεται με τον Κεβιν Μπεικον. Σχετικο αρθρο: Six Degrees of Kevin Bacon

Και ναι...
Μου έχει κάνει εντύπωση ανά καιρούς που αναφέρεις κάποιο φαινόμενο ή όνομα, σε κάποια συζήτηση, με σχετική παραπομπή στην βικιπαίδεια. Συχνά, πράγματα που δεν είχα καθόλου υπόψη.
Ειμαι ο αρχοντας της αχρηστης πληροφοριας :)))

Last edited:
Εγώ είχα πέσει πάνω σε αυτό. Το κακό είναι πως δεν θυμάμαι καν τι στο καλό έψαχνα και βρέθηκα εκεί.

Αντέρωτα το είχα δει πριν αρκετά χρόνια εδώ: [video=youtube;J1GGvq8Sr4E]https://www.youtube.com/watch?v=J1GGvq8Sr4E&t=16s[/video]

Το dancing plague μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση από όλα.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Στη βικι ειχα μαθει για τον εντυπωσιακο θρυλο του Prester John (Πρεσβυτερου Ιωαννη). Προκειται για μια μεσαιωνικη πεποιθηση οτι καπου στην Ινδια, κατοπιν στην Αιθιοπια, υπηρχε ενα αγνωστο χριστιανικο βασιλειο, με το οποιο η Ευρωπη αναζητουσε επαφη. Εχω βρει ελαχιστες αναφορες για αυτο το θρυλο στην ποπ κουλτουρα, μεχρι το Μπαουντολινο του Εκο.

Τελος, βρηκα ενδιαφερουσα την κωμικοτραγικη περιπτωση της εκπομπης The Mystery of Al Capone's Vaults. Προκειται για μια ζωντανα μεταδιδομενη εκπομπη με τις ανασκαφες στην κρυπτη του Αλ Καπονε. Αντι ομως για πτωματα, κοκκαλα, χρυσαφια, λεφτα κλπ κλπ δε βρεθηκε τιποτα περα απο χωματα και κατι αδεια μπουκαλια. Ο παρουσιαστης παραδεχτηκε την απογοητευη του στο κοινο και ευχαριστησε τους ανασκαφεις, τον ιατροδικαστη και τον εφοριακο της ομαδας (που τελικα δε χρειαστηκαν)

Επισης στη βικι εχω βρει ενδιαφεροντα αρθρα πανω σε μυστηρια. Ενα απο αυτα ειναι το Cicada 3301, μια μυστηριωδης οργανωση/προτζεκτ που εχει δημοσιοποιησει γριφους διαδικτυακα. Οι γριφοι εχουν να κανουν με κρυπτογραφηση, αποκωδικοποιησεις και αποκρυφισμο. Κανενας δεν ξερει τι βρισκεται πισω απο αυτους, που αποσκοπει, και που ειναι η βαση της/τους, αφου στοιχεια για τους γριφους βρισκονται ταυτοχρονα σε διαφορα σημεια της υδρογειου.

Ενα αλλο μυστηριο ηταν ο Poe Toaster, για τον οποιο εχω ανοιξει θεμα

Με ειχε πορωσει το θεμα του Taman Shud Case, ο θανατος ενος αγνωστου. Κανενας δεν καταλαβε απο τι και γιατι πεθανε, και ποιος ηταν ο αγνωστος. Ειχα κανει περιληψη της ιστοριας με αφορμη το Ρουμπαγιατ.

Ενδιαφερουσα βρηκα την ιστορια του John Titor, το ονομα ενος τρολ που εφανιστηκε σε κατι φορουμ γυρω στο 2001, λεγοντας οτι ειναι ταξιδιωτης απο το μελλον.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Σερφαροντας στη βικι, επεσα τυχαια πανω στο αρθρο για το ADE 651, μεσω του οποιου καταλαβα οτι υπαρχει ολοκληρη βιομηχανια ψευδοεπιστημονικων συσκευων με κεραιες που υποτιθεται οτι εντοπιζουν ναρκωτικα, εκρηκτικα, οπλα, εγκλωβισμενους κλπ. Μεχρι και προσφατα, εχουν κανει χρυσες δουλειες προμηθευοντας στρατο και αστυνομια οχι μονο στο δυτικο κοσμο, αλλα και στην Αφρικη και την Ασια. Το βρηκα ενδιαφερον γιατι δεν ακουσα ποτε για αυτο το σκανδαλο στις ειδησεις, και ευτυχως, δε διαβασα πουθενα για Ελλαδα.

Οσον αφορα συγκεκριμενα το Βρετανικο ADE 651, προκειται για ενα πλαστικο "πιστολακι" με κεραια το οποιο υποτιθεται οτι τροφοδοτειται απο τον "στατικο ηλεκτρισμο" του χρηστη. Υποτιθεται οτι προγραματιζεται με ηλεκτρονικες καρτες που εχουν εμποτιστει με την ουσια που θελει να εντοπισει ο χρηστης (στην πραγματικοτητα δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα κυκλωμα σαν αυτο που εχουν τα αντικλεπτικα στις μπουτικ) και η κεραια, μεσω "electrostatic magnetic ion attraction" (δεν ξερω πως να το μεταφρασω) υποτιθεται οτι στρεφεται προς το σημειο οπου βρισκεται το υποπτο υλικο.

Τετοιες ψευτοσυσκευες εχουν πωληθει για εκατομμυρια στο Ιρακ (σε αυτο βοηθησε και η διαφθορα αφου καποιοι στριατωτικοι ειχαν παρει μιζες απο τη βρετανικη εταιρεια). Υστερα απο τρομοκρατικες επιθεσεις, ερευνηθηκε η αποτελεσματικοτητα τους και το κατα ποσο μπορουσαν να τις αποτρεψουν. Ο διευθυντης/εφευρετης, που δεν ειχε καμια επιστημονικη ή αντιτρομοκρατικη καταρτιση, και χωρις να εχει δειξει επιγνωση ή μεταμελεια για την απατη, ειχε πει προς υπερασπιση του "κανενας πελατης μας δεν παραπονεθηκε". :ε;: Εφαγε 10 χρονια φυλακη.

Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Η Ιζι μου ειπε να αναφερεω εδω ενα ενδιαφερον θεμα που εμαθε απο τη Βικι, τα My Way killings.

Προκειται για σκοτωμους σε καραοκε μπαρ στις Φιλιππινες, ή καβγαδες με τετοιο αποτελεσμα, που σχετιζονται κατα καποιο τροπο με ερμηνεια του My Way του Σινατρα σε καραοκε. Ως αποτελεσμα πολλοι φοβουντια να το τραγουδησουν.

Λογικες ερμηνειες λενε οτι τα καραοκε μπαρ στις Φιλιππινες ειναι ουτως η αλλως βιαια μερη και οι σκοτωμοι δεν ειχαν να κανουν συγκεκριμενα με αυτο το τραγουδι.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Στο ινσταγκραμ υπαρχει αυτο το παραξενο και ακρως ενδιαφερον προφιλ, για οσους τη βρισκουν με παραξενες και αστειες πληροφοριες, trivia κλπ

εχει screenshots απο τα πιο κουφα αρθρα ή παραγραφους της γουικιπεντια, που αφορουν παραξενα και αστεια θεματα που δεν τα κοιταζει ο "πολυς κοσμος"

Δεν ηξερα οτι υπαρχει η εννοια του recursive island ή recursive lake, δηλαδη μια λιμνη που εχει ενα μεγαλο νησι, το οποιο εχει δικη του λιμνη, η οποια εχει αλλα νησακια. Ουτε οτι θα υπηρχε στη wikipedia αρθρο γι' αυτο. Επισης δε θα φανταζομουν ποτε οτι θα υπηρχε recursivity σε τοσο μεγαλο επιπεδο.