Δωρεάν Λογισμικό (Freeware)

Σε αυτή την σελίδα και για 22 ώρες ακόμα θα βρήτε δωρεάν το Hard Disk Sentinel, το οποίο είναι ένα πρόγραμμα (ίσως το καλύτερο) για να παρακολουθήτε την υγεία των σκληρών σας δίσκων. (είναι μόνο μέσω Facebook)

Last edited:
Φάρε πολύ καλό και χρήσιμο θέμα!

Δία respect για τη λίστα σου! Θα χρησιμοποιήσω σίγουρα το πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας. Σχετικά με το "truecrypt" το είχα δοκιμάσει πριν πολύ καιρό, αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη :(

Να πω και εγώ τη δική μου πρόταση που αφορά στην αναπαραγωγή πάρα πολλών μουσικών αρχείων (ακόμα και FLAC) και είναι το MediaMonkey.

Φάρε με το M.M κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου (κάψιμο CD) καθώς και άλλα (Rip audio CD, convert audio format) κτλ..

Άν θες βοήθεια πες μου.

Το truecrypt ουσιαστικά δημιουργεί κρυφά partitions ή κρυφούς φακέλους με την μορφή αρχείων. Δηλαδή ο άλλος μπορεί να βλέπει στον υπολογιστής σου πχ ένα αρχείο trash.otidipote και ουσιαστικά να είναι ένα κρυφό container ή απλά να μην βλέπει τίποτα και να καλείς το partition μόνο μέσω του truecrypt. Αν θέλεις οδηγίες πες μου να σου κάνω έναν οδηγό με εικονίτσες.

ΥΓ. Αν θέλεις κάτι απλά να μην φαίνεται, μπορείς να κάνεις έναν φάκελο χωρίς όνομα και με κενό εικονίδιο. (για φάκελο χωρίς όνομα με πατημένο το alt γράψε 0160 (μόνο από numpad))

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Κολυμβητή, ευχαριστώ, προς το παρόν έχω βολευτεί με τα διάφορα προγράμματα. Αν και με ενδιαφέρει ένα καλό πρόγραμμα μετατροπής των flac σε mp3 (για να τα ακούω στο αυτοκίνητο :ναι: )

@Διας
Βασικά θέλω να κάνω το εξής: Να φτιάξω ένα φάκελο με τα "αυστηρώς" προσωπικά μου και ο φάκελος αυτός να ανοίγει μόνο με κωδικό! Έτσι απλά. Γίνεται αυτό; Δεν θέλω να μπλέξω με partitions και τα συναφή.

@Φαροφύλακας
Το πρόγραμμα που σου προτείνω είναι ό,τι πρέπει για μετατροπές. Mp3 απο mp3 διαφέρει (εννοώ όσο αφορά την ποιότητα). Το πρόγραμμα που προανέφερα έχει αρκετές ρυθμίσεις οι οποίες όμως είναι παιχνιδάκι να χειριστούν ακόμα και απο έναν αρχάριο.

Νομίζω πως πέρα απο αυτό, δεν θες τίποτα άλλο χωρίς υπερβολή. Το έχω χρόνια και είναι μακραν ο καλύτερος player που είχα.

Αν θελήσεις, στείλε μου pm και θα σου γράψω τις οδηγίες όσο αφορά την παραμετροποίηση και θα στις στείλω. ;-)

Κολυμβητής, σου ανέβασα έναν γρήγορο οδηγό στο easybytez . είναι μόλις 1mb οπότε δεν θα χεις πρόβλημα στο κατέβασμα. Αν έχεις απορίες με ρωτάς.

Για να σας εξάψω την περιέργεια, βάζω και μια φωτό!

Δία respect. To έχω ήδη αποθηκεύσει στα έγγραφά μου και θα το μελετήσω διεξοδικά.

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες!

Υπάρχει σχετικό νήμα σε αυτό που θέλω να ρωτήσω όμως αυτό είναι πιο ολοκληρωμένο για αναζήτηση επί της ουσίας.
Θέλω να ρωτήσω τα αγαπητά μέλη, αν γνωρίζουν, για σχετικά νέο και αξιόπιστο πρόγραμμα καταχώρησης βιβλίων (τζάμπα φυσικά...). Αυτά που έχω βρει κατά καιρούς ή θα είναι δύσχρηστα ή δεν θα είναι ανεξάρτητα σαν πρόγραμμα (δεν θέλω δηλαδή να είμαι μέλος κάπου και να μου παρέχουν αυτή τη δυνατότητα).

Το calibre είναι πολύ καλό.Και μπορείς να τροποποιήσεις και την μορφή των αρχείων σου.
Εμένα με έχει βολέψει πολύ.:)

Ευχαριστώ όλους.
Βάσια, γιατί με αφήνατε στα σκοτάδια τόσες μέρες; (πλάκα κάνω / θα το δω κι εγώ μετά).

Υπάρχει κάποιος τρόπος το calibre (ή άλλο πρόγραμμα) να μετατρέψει σκαναρισμένα βιβλία σε epub/ άλλη μορφή που να διαβάζεται καλύτερα σε φορητή συσκευή;

Λέγοντας "σκαναρισμένα βιβλία" εννοώ pdf όπου ουσιαστικά είναι σαν εικόνες συρραμένες σε pdf και οχι κείμενο σε pdf όπως οταν μετατρέπουμε ενα .doc σε pdf.

Χμμ αυτό που ψάχνω λέγεται OCR (optical character recognition).

Αν πχ έχω ενα pdf σαν αυτό: http://solutions.weblite.ca/pdfocrx/scansmpl.pdf (όπου είναι ουσιαστικα μια εικόνα και οχι ενα κειμενο σε pdf)

Να μπορώ να το μετατρέψω σε κείμενο, πχ το παραπάνω χρησιμοποιώντας ενα online OCR γίνεται έτσι:
THE SLEREXE COMPANY LIMITED
SAPORS LANE - BOOLE - DORSET - BH 25 8 ER
TELEPHONE BOOLE (945 13) 51617 - TELE( 123456
Our Ref. 350/PJC/EAC 18th January, 1972.
Dr. P.N. Cundall, Mining Surveys Ltd., Holroyd Road,
Reading,
Berks.
Dear Pete,
Permit me to introduce you to the facility of facsimile transmission.
In facsimile a photocell is caused to perform a raster scan over the subject copy. The variations of print density on the document cause the photocell to generate an analogous electrical video signal. This signal is used to modulate a carrier, which is transmitted to a remote destination over a radio or cable communications link.
At the remote terminal, demodulation reconstructs the video signal, which is used to modulate the density of print produced by a printing device. This device is scanning in a raster scan synchronised with that at the transmitting terminal. As a result, a facsimile
copy of the subject document is produced.
Probably you have uses for this facility in your organisation.
Yours sincerely,

P.J. CROSS
Group Leader - Facsimile Research
Registered in England: No. 2038

Το τελικό μου αποτέλεσμα θέλω να είναι ενα pdf του τύπου: http://www.freeclassicebooks.com/Jane Austen/Emma.pdf που μπορεί ευκολα να μετατραπεί/διαβαστεί σε φορητές συσκευές

Προφανώς θέλω να αναγνωρίζει ελληνικά, να τα μετατρέπει με αρκετή ακρίβεια και να μην υπάρχουν περιορισμοί στον αριθμό των σελίδων όπως πχ έχει ένα online ocr (http://www.onlineocr.net/)

Και πάλι δεν το εξηγώ καλά μάλλον :ουχ:

Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ναι πραγματι. Δεν εχω ασχοληθει πολυ με OCR αλλα απο οσο ξερω, ειναι πολυ δυσκολο να διαβαστει μια σελιδα και να αποδοθει με το κειμενο μαζι με το φορμαρισμα (τιτλοι, μεγεθη, παραγραφοι, στοιχιση, bold, italic). Οσες φορες εχω δοκιμασει στο παρελθον, ηταν τραγικα τα αποτελεσματα, και παντα απαιτειται διορθωση (ουσιαστικα απο το 0) απο το χρηστη.

Επισης μια επισημανση
Το τελικό μου αποτέλεσμα θέλω να είναι ενα pdf του τύπου: http://www.freeclassicebooks.com/Jane Austen/Emma.pdf που μπορεί ευκολα να μετατραπεί/διαβαστεί σε φορητές συσκευές
Τα pdf εξ ορισμου δεν μετατρεπονται. Το μονο πραγμα που μπορεις να "αλλαξεις" σε ενα πδφ ειναι ο τροπος που το εμφανιζεις, δηλ να το δεις σε μεγεθυνση ή σμίκρυνση, οποτε ουσιαστικα δεν εχει σημασια αν προκειται για ψηφιακο κειμενο ή σκαναρισμενη εικονα κειμενου.

Αν αυτο που σε απασχολει ειναι να αναδιπλωνονται σωστα οι γραμμες και οι παραγραφοι ανεξαρτητως μεγεθους συσκευης, οθονης, παραθυρου κλπ (reflowable document), τοτε δεν πρεπει να ασχοληθεις με μετατροπη προς pdf, αλλα προς αρχειο κειμενου.

Οποτε η πιο απλη διαδικασια πουμπορω να σκεφτω ειναι η εξης: βρισκεις ενα δωρεαν προγραμμα OCR που αναγνωριζει ελληνικα και μετατρεπει ενα pdf σε σκετο κειμενο. Κατοπιν, εαν σε ενδιαφερει το φορμαρισμα (επικεφαλιδες, παραγραφοι), παιρνεις το σκετο κειμενο και το μορφοποιεις σε ενα προγραμμα τυπου Word. Κατοπιν κοιτας πως αυτο μπορει να "μετατραπει" σε epub ή mobi.

Εφοσον ψαχνεις για δωρεαν λογισμικο, φανταζομαι μπορεις να βρεις γκουγκλαροντας (1) ενα προγραμμα OCR που μετατρεπει πδφ σε κειμενο και (2) ενα προγραμμα που μετατρεπει κειμενο ή αρχειο Word σε epub ή mobi. Κατι απο τα παραπανω τα κανει και το calibre απο οσο ξερω, αλλα δεν ξερω σε πιο βαθμο.

Εαν υπαρχουν εξωφυλλα και εικονες η διαδικασια πρεπει να ειναι αρκετα πιο περιπλοκη

Δυστυχως δε μπορω να φανταστω κατι πιο απλο, αυτοματοποιημενο και αξιοπιστο, τουλαχιστον για την εποχη μας (αποτελει τεχνολογια τεχνητης νοημοσυνης, και ειμαστε ακομα μονο στο 2016), και για δωρεαν προγραματα.

(φυσικα αν ξερει καποιος κατι παραπανω ή πιο απλο, παρακαλω να με διορθωσει)

Last edited: