Δωρεάν Λογισμικό (Freeware)

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Συχνά ο κόσμος χρησιμοποιεί λογισμικό σπασμένο, για να μην το πληρώνει. Αυτό, πέρα από όλα, είναι κατά την γνώμη μου και ένα κενό στην ασφάλεια αφού δεν ξέρεις τί άλλα μπορεί να κάνει κάτω από την μύτη σου το σπασμένο λογισμικό ή το "κρακ" που τρέχεις για να το σπάσεις.

Είναι καλά να γνωρίζουμε πως υπάρχει δωρεάν λογισμικό (freeware), συχνά εξελληνισμένο, και να το δοκιμάζουμε να δούμε αν μας κάνει. Θα πρότεινα να φτιάξουμε εδώ μια λίστα με σημαντικά δωρεάν προγράμματα ώστε να μέλη μας να μπορούν να τα κατεβάσουν και να τα δοκιμάσουν. Μέσα σε αγκύλες το αντίστοιχο πρόγραμμα που είναι με πληρωμή.

Σημείωση: όλα είναι πολύ εύκολο να τα κατεβάσεις και, τουλάχιστον, να τα δοκιμάσεις, εκτός, φυσικά, από το Linux που εκεί μιλάμε για ολόκληρο λειτουργικό σύστημα. Προσφέρεται μάλιστα σε διάφορες παραλλαγές (διανομές ή distros) και καμιά φορά αυτό μπερδεύει κάποιον που τελικά νιώθει πως δεν ξέρει από πού να αρχίσει. Αν θα ήθελε ο Κουικάρας, θα μπορούσε να φωτίσει εδώ περισσότερο το Linux.

Ας προτείνει, όποιος θέλει, άλλα σημαντικά δωρεάν προγράμματα που θα μπορούσαν να αντικαταστήσουν λογισμικό που χρησιμοποιείται σπασμένο και παράνομα. Κι ας πούμε και τις σχετικές μας εμπειρίες.

:ναι:

Πλοηγοί
και βέβαια, πέρα από τον προεγκατεστημένο Internet Explorer υπάρχουν ένα σωρό άλλοι πλοηγοί:
(το Σαφάρι δεν το προτείνω, πάντως, για την ΛτΒ)

Κάθε υπολογιστής, από άποψη ασφάλειας, το μίνιμουμ που θα πρέπει να έχει είναι ένα αντιιικό κι ένα τείχος (firewall).

Αντιιικά
μερικά είναι μόνο για συγκεκριμένο αριθμό ημερών, όπως π.χ. 30 ημέρες. Δοκιμάστε και βλέπετε.
Τείχη

Λογαριασμοί ΗμέιλΔυστυχώς, οι αντίστοιχες ελληνικές υπηρεσίες για δωρεάν ημέιλ είναι, κατά την γνώμη μου, αρκετά πίσω σε θέμα χρηστικότητας και χώρου.

Προσωπικά δεν έχω ούτε ένα παράνομο πρόγραμμα εγκατεστημένο!!

Irfan View . Για προβολή εικόνων
Paint.net . Πολύ καλό πρόγραμμα για επεξεργασία εικόνας
Audacity. Πρόγραμμα επεξεργασίας και εγγραφής ήχου.
Winamp. Απο τους καλύτερους audio players
imgburn. Πρόγραμμα εγγραφής εικονικοί δίσκων και αρχείων.
Ccleaner Διαγραφή cookies και προσωρινών αρχείων.
Evernote Online σημειώσεις
Sumatra Πολύ καλός και ελαφρύς pdf viewer
Truecrypt Κρυπτογράφηση αρχείων
Bitdefender Πολύ καλό antivirus (χωρίς nag screen)
VLC Παίζει σχεδόν όλα τα αρχεία βίντεο.
Acronis Drive monitor Έλεγχος της υγείας των σκληρών δίσκων
DIA Δημιουργία διαγραμμάτων ροής
7-zip Για συμπίεση και αποσυμπίεση αρχείων (zip, rar κτλπ)
Thunderbird Email Client (εναλλακτικός του outlook)
TerraCopy Για αντιγραφές χωρίς προβλήματα

Skydrive, dropbox και google drive για αποθήκευση αρχείων στο cloud
Επίσης η adobe δίνει δωρεάν το acrobat pro 8 δωρεάν από το site της (για επεξεργασία των pdf)

Επίσης υπάρχει το http://gr.giveawayoftheday.com/ το οποίο κάθε 24ώρες δίνει δωρεάν από ένα εμπορικό πρόγραμμα.

Last edited:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Δια σχεδον την ιδια λιστα εγκατεστημενων προγραμματων εχω κι εγω στον υπολογιστη μου :))))

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
εγώ με το Thunderbird (που το είχα συνδεμένο σε πολλαπλούς λογαριασμούς) έφαγα τεράστια νίλα.. είχα χάσει όλα τα αποθηκευμένα μου μηνύματα! παρότι είχα τα πάντα κρατημένα (προφίλ και δεν ξέρω 'γώ τί κουραφέξαλα) ποτέ δεν μπόρεσα να τα επαναφέρω μετά από μια επανεγκατάσταση και παρότι ζήτησα βοήθεια...
:κάτω:

χρησιμοποιείς mozbackup; Κάνει φοβερή δουλειά και στον FF.

Email client δεν χρησιμοποιώ καθόλου, έχω το x-notifier στον FF και ελέγχει όλα τα mails μου.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
δεν χρησιμοποιώ κανένα από τα δύο..

το κακό με το thunderbird, πάει, έγινε.. για εμένα, δεν το είχαν καλά κανονισμένο. Ήταν η πρώτη φορά που είπα να χρησιμοποιήσω πελάτη για τα ημέιλ, κι η τελευταία..

Μπράβο παιδιά, ότι έχει σχέση με Δωρεάν Λογισμικό λέω πάντα ναι, θα τσεκάρω κάποια προγράμματα που προτείνατε :σαςευχαριστώ:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
κοίτα όμως τώρα... κάθε μήνα γράφω ένα σιντί με μουσική εμπιθρί για να ακούω στο αυτοκίνητο.. χρησιμοποιώ τον Νέρωνα (Nero)..

Τώρα είπα να το γυρίσω στο CDBurnerXP που είναι δωρεάν λογισμικό. Έκαψα τα εμπιθρί κανονικά και πάω στο αμάξι και δεν το παίζει.. και σκέφτομαι, να κάψω άλλο ένα σιντί να δω αν έκανα καμιά ρύθμιση λάθος (που δεν νομίζω γιατί τα κοίταξα) ή να γυρίσω στον Νέρωνα και να ξεμπερδεύω;

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Πάω να δοκιμάσω τώρα το "Express Burn Disc Burning Software".. Ε, δεν σε ρωτάει για την θέση της εγκατάστασης και μπαίνει απευθείας στον C: !!!

δηλ. έλεος! Στα τσακίδια κι αυτό.. Μετά λέμε να προτιμάμε τα freeware.. :γρμβ:

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Παντως πριν το δοκιμασεις στο αυτοκινητο δοκιμασε το στο πισι, δηλαδη αν γραφτηκαν καλα τα αρχεια και αν ανοιγουν. Μπορει να ηταν προβληματικο σιντι ή εγγραφή

Έχω από το giveaway άδεια για το Ashampoo Burning Studio 2013. Δουλεύει άψογα. (το κατεβάζει όποιος θέλει , ο κωδικός είναι ίδιος για όλους).

ABS2013

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
πήγα να βάλω το Nero 7 και από όσο φαίνεται είναι ασύμβατο με τα 7άρια.. τώρα ούτε μπαίνει, ούτε βγαίνει..

κι ενώ θα ορκιζόμουν πως είχα κάνει σημείο επαναφοράς... δεν έχω κάνει και το σύστημα δεν μπορεί να ξεφορτωθεί την εγκατάσταση που έμεινε μισή!!

:γρμβ:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Εχει ένα εργαλείο που λέγεται Nero Clean Tool, και με αυτό βρήκα λύση.. άι στον διάολο, πάντως.. (και μπαρδόν)

για να δούμε τώρα και το σαμπουάν του Δία...

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Έχω από το giveaway άδεια για το Ashampoo Burning Studio 2013. Δουλεύει άψογα. (το κατεβάζει όποιος θέλει , ο κωδικός είναι ίδιος για όλους).

ABS2013
Το δοκίμασα. Με μια πρώτη ματιά καλούτσικο, τουλάχιστον για ένα cd που έγραψα με mp3 για να ακούω στο αυτοκίνητο. Dvd για διβιδιέρα, από άβι, πάντως, δεν το βλέπω να κάνει.

Αντέρωτας

Ξωτικό του Φωτός
Προσωπικό λέσχης
Ειναι ονοματα προγραμματων, Χρηστο. ΚΑνεις δεν ειναι υποχρεωμενος να ξερει ολα τα ονοματα ολων των προγραμματων. Απλα καποια ειναι πιο διαδεδομενα και γνωστα (πχ. Φωτοσοπ)

offtopic το χρησιμοποιουμε ως ορολογια των φορουμ και θα πει "εκτος θεματος"