Βιβλιονέα

@Βασίλισσα , βιβλίο χωρίς δαίμονες, τέρατα, σπαθιά, πολεμιστές, φρικτούς φόνους, εγκληματικές ιδιοφυίες και άλλα παρόμοια δύσκολα τα διαβάζω. Αν έχει τέτοια ο νομπελίστας στα βιβλία του θα τα διαβάσω. Αν έχει και εικονίτσες θα βοηθήσει την κατάσταση.

@Ασάρα Το διάβασα και εγώ αλλά για κάποιο λόγο τους βρίζουν στο φβ... δεν κατάλαβα γιατί.
Για το φεστιβάλ λες?Εγώ αυτό που διάβασα είναι ότι η Πρόεδρος της Δημοκρατίας το εγκαινίασε, δεν έχω ξαναπάει αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρον. Τώρα γιατί τους βρίζουν δεν έχω ιδέα, από την άλλη αποφεύγω όσο μπορώ τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Σήμερα η κ. Ζωή Μπέλλα από τις εκδόσεις Guternberg μίλησε με τον Κων. Μοστράτο για την ORBIS LITERAE : 30 χρόνια κλασικής λογοτεχνίας, 32 εμβληματικοί τίτλοι από την παγκόσμια λογοτεχνία.

Αξίζει να το ακούσετε. Αναμένουμε καινούργιες και ενδιαφέρουσες κυκλοφορίες.

https://www.athina984.gr/2020/03/14/athina-to-feleki-soy/?fbclid=IwAR2bGdKbe5I6dSjYZ_MkopUIbZ1q_xLjzrwISt39c8pnkybEijzUI6peScA

Το κανάλι AudioBookWorms προσφέρει δωρεάν ηχητικά βιβλία (audiobooks) στα Ελληνικά. Καθίστε, χαλαρώστε και ακούστε το αγαπημένο σας βιβλίο.
Νέα βιβλία προστίθενται συχνά στο κανάλι.
Κάντε Subscribe - Εγγραφή στο κανάλι του YouTube, αξίζει την υποστήριξη σας, είναι εθελοντική δουλειά. Ακολουθήστε στο Facebook: https://www.facebook.com/AudioBookWorms/

Οι Περιπέτειες του Σέρλοκ Χολμς

Είναι νομικά εντάξει αλλά αν πρέπει να διαγράψετε την ανάρτηση, να το κάνετε!

Έρχεται λέει μεγάλη συνδρομητική πλατφόρμα για Ακουστικά Βιβλία στην Ελλάδα. Οι φωνές των ανθρώπων θα είναι από τον όμιλο του antenna. Η εν λόγω πλατφόρμα θα λέγεται jukebooks, και θα συνεργάζεται με δέκα ελληνικούς εκδοτικούς οίκους.

για οποιον/ όποια ενδιαφέρεται ας διαβάσει εδώ

Ένα από το σημαντικότερα έργα της σύγχρονης αμερικανικής λογοτεχνίας κυκλοφορεί για πρώτη φορά στα ελληνικά. Πρόκειται για το μυθιστόρημα του Γουίλιαμ Χ. Γκας Το τούνελ (μετάφραση: Γιώργος Κυριαζής). Κεντρικό πρόσωπο είναι ο Γουίλιαμ Φρέντερικ Κόλερ, ένας μεσήλικας πανεπιστημιακός ο οποίος έχει μόλις ολοκληρώσει μια τεράστια ιστορική μελέτη με τίτλο «Ενοχή και αθωότητα στη χιτλερική Γερμανία» και, ξεκινώντας να γράψει μια εισαγωγή για το πόνημά του, καταλήγει σε μια ωμή περιγραφή της ζωής του.
Σύντομα στα βιβλιοπωλεία.
Δείτε περισσότερα: bit.ly/2YUJ5HM

* Κυκλοφορεί μέσα στην επόμενη εβδομάδα*

Το ευρωπαϊκό βραβείο μυθιστορήματος κέρδισε ο Χ. Χωμενίδης για το βιβλίο του, Νίκη.
Μα φετος! Μου έκανε μεγάλη εντύπωση, γιατι θυμάμαι (πράγματι) να το διαβαζω (το παραδέχομαι, ναι) το 2014.

ΜΑλλον ξεχναω κάπως τα ενδιαμεσα, οτι πρεπει καποιος να εκδηλωσει ενδιαφερον για τα δικαιώματα, να το μεταφράσει, να κυκλοφορήσει στο εξωτερικό, να διαβαστει απο αναγνωστες ωστε στη συνέχεια να ψηφιστεί. :ουχ:

Για όσους μένουν Αθήνα.

Ο ΠΟΛΥΧΩΡΟΣ ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ γιορτάζει 15 χρόνια δημιουργικής δράσης στο κέντρο της Αθήνας.

ΕΧΟΥΜΕ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΩΡΑ

Γενέθλια χωρίς δώρα γίνεται; Για να σας ευχαριστήσουμε για τη στήριξη και την αγάπη που μας δείχνετε όλα αυτά τα χρόνια, σας χαρίζουμε άπλετα δώρα:

Με κάθε αγορά βιβλίων στον ΠΟΛΥΧΩΡΟ από τις 25 Νοεμβρίου έως τις 31 Δεκεμβρίου 2021:
  • σας κάνουμε δώρο ακόμα ένα βιβλίο της προτίμησής σας από μια συγκεκριμένη λίστα,
  • μπαίνετε σε κλήρωση η οποία θα αναδείξει έξι τυχερούς που θα κερδίσουν από μία δωροεπιταγή 50 €.

Και επίσης.

το Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης διοργανώνει και παρουσιάζει την έκθεση

Στο πλαίσιο των εορτασμών για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821,
το Μορφωτικό Ίδρυμα Εθνικής Τραπέζης
διοργανώνει και παρουσιάζει την έκθεση

Η ΓΕΝΕΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ,
ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ, 1770-1838

στο Μέγαρο Εϋνάρδου,
Αγίου Κωνσταντίνου 20 & Μενάνδρου

@Ιαβερης ξέρω οτι δεν σε ειχε πολυενθουσιασει, αλλα παίζει να εισαι ο μονος που τον εχει διαβάσει (απολογουμαι απο τους υπολοιπους, αν κάνω λάθος) κι είπα να μοιραστώ μαζί σου τον ενθουσιαΖμό μου για την κυκλοφορία του νέου βιβλιου του Gospodinov

:γιούπι::γιούπι::γιούπι::γιούπι::γιούπι:

Last edited:
@Ιαβερης ξέρω οτι δεν σε ειχε πολυενθουσιασει, αλλα παίζει να εισαι ο μονος που τον εχει διαβάσει (απολογουμαι απο τους υπολοιπους, αν κάνω λάθος) κι είπα να μοιραστώ μαζί σου τον ενθουσιαΖμό μου για την κυκλοφορία του νέου βιβλιου του Gospodinov

:γιούπι::γιούπι::γιούπι::γιούπι::γιούπι:
Δεν είναι ο μόνος :φρύδια:, και μάλιστα ήταν από τα βιβλία που επιμόνως επεδίωξα να βρω μετά τον ντόρο στο εξωτερικό (μετά είδα την απήχησή του στην πατρίδα του). Ευχαριστώ που το αναφέρεις, αυτό το διάστημα δεν έχω χρόνο να ενημερωθώ ούτε για τα στοιχειώδη - ευκαιρία να το ψάξω αυτό.

@Έλλη Μ , όντως δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα , όσες φορές κι αν επιχείρησα να το διαβάσω δεν τα κατάφερα, το αποδίδω στο κακό ταϊμινγκ. Κι ήθελα τόσο πολύ να μου αρέσει! Χαίρομαι πάντως που ο Γκοσποντίνοβ έχει αποκτήσει το κοινό στην Ελλάδα, ίσως ανοίξει ο δρόμος και για άλλους συγγραφείς από τη Βουλγαρία, ο Zachary Karabashliev για παράδειγμα πιστεύω θα έκανε κάποια καλή εντύπωση.

Για όσους μένουν Αθήνα, υπάρχει μια πολύ ενδιαφέρουσα ξενάγηση στο Α νεκροταφείο αναφορικά με τους αγωνιστές του '21, με αφορμή... βιβλία!

Να προσθέσω κι εγω οτι βγηκε και καινουριος Φαλαντα!
Κομπλεξικο mode on: εχει αρχισει και με κουραζει καπως ο παροξυσμος με τον Φαλλαντα. Δηλαδη, τι αλλο να μεταφρασουν; Οδηγιες μανταρισματος; :όχισουλέω:
Κομπλεξικο mode off.