Βιβλία για να γελάσουμε

Έχω γελάσει δυνατά με "Το μυστήριο της φουσκωτής κούκλας" του Τομ Σαρπ & το "Switch bitch" του Ρόαλντ Νταλ. Το δεύτερο δεν υπάρχει μεταφρασμένο αλλά φαντάζομαι οι ιστορίες σ'αυτό το βιβλίο, είναι πάνω κάτω στο ίδιο στυλ.

Εχω γελασει πολυ με τα βιβλία του Λενου Χρηστιδη. Επισης πολυ γελιο ειχα ριξει με την "καρδια του κτηνους" του Τατσοπουλου. Θυμαμαι το διαβαζα πριν καποια χρονια σε ενα πολυωρο αεροπορικό ταξιδι και με ειχε ακουσει όλο το αεροπλάνο.

Για να ξαναζεστάνουμε αυτό το ωραίο θέμα...
Από τους Έλληνες ξεχωρίζω τον Τσιφόρο ( που τα έχω όλα του, μα όλα του τα βιβλία ), και τον Ψαθά ( έχω διαβάσει την '' Μαντάμ Σουσού '' και το '' Κάτω απ' τους ουρανοξύστες ''. )
Επίσης έχω διαβάσει μερικά της 'Ελενας Ακρίτα, το '' Από την Έλενα με χαμόγελο '' και ένα ακόμη, δεν θυμάμαι τώρα ποιό γιατί μου το φάγανε.
Από ξένους προτείνω ανεπιφύλακτα τον Ephraim Kishon. Ξεκαρδιστικός, με μεγάλη δόση αυτοσαρκασμού.

Λοιπόν, θα σας πω ένα που γέλαγα μετά δακρύων από την αρχή μέχρι το τέλος. ΚΑΡΦΟΧΑΦΤΗΣ, του Αλμπέρ Κοέν από εκδόσεις Ηριδανός. Διαβάστε το και θα με θυμηθείτε.

Από τα αγαπημένα μου χιουμοριστικά είναι "το Ημερολόγιο ενός Βιβλιοπώλη" του Shaun Bythell και προσφάτως διάβασα τα βιβλία του Adam Kay από εκδόσεις Κλειδάριθμος, με πρώτο το "Αυτό θα πονέσει" και τα βρήκα εξαιρετικά... Φυσικά δεν θα μπορούσα να παραλείψω τα βιβλία των δύο αγαπημένων μου Terry Pratchett και Douglas Adams... Του πρώτου δεν ξέρω αν έχει μείνει τίποτα σε κυκλοφορία στα ελληνικά (μεγάλη έλλειψη!), του δεύτερου όμως κυκλοφορεί η σειρά "Γυρίστε το Γαλαξία με Ωτοστόπ"

Από τα αγαπημένα μου χιουμοριστικά είναι "το Ημερολόγιο ενός Βιβλιοπώλη" του Shaun Bythell και προσφάτως διάβασα τα βιβλία του Adam Kay από εκδόσεις Κλειδάριθμος, με πρώτο το "Αυτό θα πονέσει" και τα βρήκα εξαιρετικά...
Φοβερό βιβλίο το "Αυτό θα πονέσει". Αν και δεν είναι στην πραγματικότητα χιουμοριστικό αλλά έχει και τέτοιες στιγμές μέσα.

καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά!
εξαιρετικά χιουμοριστικό, αν και επιστημονική δουλειά, είναι το 'ένας αστρολόγος κριτικάρει την ψυχολογία' του γιώργου πιντέρη. γέλασα πολύ και σας το συστήνω ανεπιφύλακτα!
καλά χριστούγεννα!

Προσθέτω και το "Θαμμένος ζωντανός", του 'Αρνολντ Μπέννετ γιατί είναι σατιρικό και ειδικά μετά τη μέση του βιβλίου έχει άφθονο γέλιο. Γέλαγα μόνη μου χθες που το τελείωνα και ευχόμουν να μην με ακούν οι άλλοι μέσα και νομίζουν ότι το'χασα το μυαλό μου.

Δ. Ψαθάς (Η Θέμις έχει νεύρα/κέφια), Ν. Τσιφόρος (τα πάντα). Από τους σύγχρονους Έλληνες θεωρώ ότι ο Χωμενίδης έχει ωραίο χιούμορ. Όπως και κάποια ευθυμογραφήματα του Κορτώ (π.χ. Έρως ανίκατε μάσαν).
Από ξένους πολλούς. Ενδεικτικά:
Puértolas Romain (Το απίστευτο ταξίδι του φακίρη..., Οι νέες περιπέτειες του φακίρη...), David Foenkinos (Είσαι και φαίνεσαι). Τομ Ρομπινς (Τρυποκάρυδος, και οι Καουμπόισσες φυσικά) και για τον Τζερομ Τζερόμ συμφωνώ (πέραν αυτού που αναφέρθηκε, το Idle Thoughts of an Idle Man - Τεμπέλικες σκέψεις).