Αναζήτηση: "Χίλιες και μία νύχτες" ( καλή έκδοση στα ελληνικά)

Εμενα αυτα τα βιβλια δεν μου αρεσαν. Εκλαψα τα 20 ευρω που εδωσα.

Παραμυθι, μες το παραμυθι, και μες στο παραμυθι και παει λεγοντας..

Δηλ ξεκιναει την ιστορια ενος παραμυθιου, και εκει μεσα, βρισκεται καποιος ηρωας που ξεκινα μια ακομη κτλ κτλ κτλ. Εφτασα καπου 130 σελιδα, και ειχα ηδη "ανοιχτα 5-6 παραμυθια.

Σχεδον στο συνολο.. οι σουλτανες.. απατουσαν τους αντρες τους και ζουσαν παθιασμενο ερωτα με κακασχημο αραπη. Μεγαλη απογοητευση.

Ισως καποια στιγμη, αποφασισω να το ξαναπιασω
Κι εγω ψιλοαπογοητευτηκα για να ειμαι ειλικρινης, 4-5 παραμυθια διαβασα και τα βαρεθηκα. :(

Δεν με πτοείτε καθόλου, πάντα με γοήτευε η Ανατολή και τα παραμύθια της!

Λοιπόν, χθες διάβασα το πρώτο μέρος απ' το λινκ με τη μετάφραση του Μπάρτον, που ανάρτησα παραπάνω, και μου άρεσε πολύ! Απόψε αν προλάβω θα διαβάσω και το τελευταίο - με ενδιέφερε πάντα η ιστορία της Σεχραζάτ πιο πολύ απ' τις υπόλοιπες. Για τα ενδιάμεσα, θα αποφασίσω εν καιρώ όπως είπα... :))

Αυτό που μου αρέσει στο εν λόγω έργο είναι ότι παρουσιάζει δυναμικές, μορφωμένες γυναίκες, που πάλευαν οι ίδιες για την τύχη τους και δεν υποτάσσονταν εύκολα στους άντρες ή στις τότε κοινωνικές επιταγές. Πουθενά στην Ευρώπη ή στον υπόλοιπο πολιτισμένο κόσμο δεν βλέπουμε τέτοιες γυναικείες μορφές σε τόσο πρώιμα λογοτεχνικά έργα (εξαιρείται η αρχαία ελληνική τραγωδία). Για Μεσαίωνα μιλάω πάντα.

Να προσθέσω ένα απόσπασμα ως παράδειγμα:

"Τότε έφερε τη σκακιέρα για να παίξει μαζί του. Αλλά ο Σαρκάν, αντί να παρακολουθεί τις κινήσεις της, επέμενε να θαυμάζει τα όμορφα χείλη της κι έβαλε τον Ίππο στη θέση του Ελέφαντα και τον Ελέφαντα στη θέση του Ίππου. Εκείνη γέλασε και του είπε: "Αν παίζετε μ' αυτόν τον τρόπο, δεν έχετε ιδέα απ' το παιχνίδι." "Αυτή είναι μόνο η πρώτη μας παρτίδα", της αποκρίθηκε. "Μην κρίνεις απ' αυτό το γύρο."

Δεν αναφέρεται το όνομα της κοπέλας, αλλά βλέπουμε ότι πρόκειται για μια πολύ έξυπνη νεαρή γυναίκα, αφού γνωρίζει σκάκι. Επίσης, παρατηρήστε και το γεγονός ότι οι έξυπνες μπορούν να είναι ταυτόχρονα όμορφες και γοητευτικές, κάτι που στη δυτική λογοτεχνία αποτελεί... αμάρτημα! :οργή:
Σύμφωνα με ιστορικούς, ο Σαρκάν στις Χίλιες και μία Νύχτες δεν είναι άλλος από τον δικό μας πολυαγαπημένο Διγενή Ακρίτα!

Last edited:
Λέω κάτι που δεν είναι καινούριο ούτε δική μου ιδέα. Προέρχεται από αναλύσεις του έργου, που γίνονται κατά καιρούς από ειδικούς. Ο τύπος της γυναίκας που περιέγραψα δεν είναι μοναδικός στο όλο έργο, αλλά ο τύπος που αρέσει περισσότερο σε εμένα προσωπικά. Κι ο λόγος που συνήθως αποφεύγω άντρες λογοτέχνες είναι ότι δεν γνωρίζουν την τύφλα τους από γυναικεία ψυχολογία, δυστυχώς. Οι γυναίκες στο έργο των περισσοτέρων παρουσιάζονται μονοδιάστατα ή και χειρότερα, σαν καρικατούρες.

Στο προκείμενο... Στις Χίλιες και μία Νύχτες συναντάμε μια πληθώρα γυναικείων τύπων/προσωπικοτήτων: άπιστες, πονηρές, υποταγμένες, καταπιεσμένες κτλ. αλλά και μορφωμένες, έξυπνες, καλλιεργημένες και ανεξάρτητες. Έχει προταθεί ότι οι τελευταίες έδιναν πάντα παρηγοριά στη μέση μουσουλμάνα και την έκαναν να ονειρεύεται κτλ. Θεωρώ πολύ όμορφο και εκπληκτικό το γεγονός ότι μέσα από μια τόσο καταπιεστική, θεοκρατική και οπισθοδρομική κοινωνία ξεπήδησε ένα τέτοιο λογοτεχνικό έργο, στο οποίο αντιπροσωπεύεται και ο πιο δυναμικός και μορφωμένος τύπος γυναίκας, που τότε σπάνιζε εν γένει.

Last edited:
προσωπικα εχω καταληξει οτι δεν ειναι ενα βιβλιο που θα γουσταρα να το διαβασω απνευστι. το ξεκινησα αλλα εκει στα χ παραμυθια το αφηνα.
οποτε περισσοτερο αποσπασματικα το βλεπω, ανοιγω διαβαζω καποια παραμυθια, κλεινω κ παει λεγοντας

(θυμηθηκα τωρα τους ζιγκ ζαγκ :αργκ: )

Νομίζω ότι έτσι θα το αντιμετωπίσω κι εγώ, Μανταλένα. Όπως τα διηγήματα του Σέρλοκ Χολμς, για παράδειγμα.
Όταν έχω λίγο εξτρά χρόνο και είμαι στην κατάλληλη διάθεση, θα ανοίγω να διαβάζω ένα παραμύθι. Δεν μπορείς να τα παίρνεις μονορούφι αυτά τα βιβλία.

Νουρμπανού με επηρέασες και τα παρήγγειλα και εγώ.:))
Αν μου αρέσουν θα κοιτάξω για καλύτερη επένδυση αν όχι θα βολευτώ με τις εκδόσεις 4π.

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Βρήκα μια παλιά έκδοση (1921) σε pdf και ρίχνω ματιές και γελάω:

Και όταν εξεσκέπασαν το πρόσωπόν των και έβγαλαν τους φερετζέδες, ήσαν οι δέκα γυναίκες, και οι άλλοι δέκα αράπηδες, και καθένας εκρατούσε από το χέρι την αγαπητικήν του· και τότε η βασίλισσα εκτύπησε τα χέρια και εφώναξε· Μασούδ, Μασούδ, και ιδού κατέβη από ένα δένδρον ένας άλλος αράπης και έτρεξεν εις την βασίλισσαν και την αγκάλιασεν, ως αγαπητικός της.
:))))

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Ε, νομίζω πως αν κάνεις ένα κόπι/πέιστ από Εμπειρίκο και το κοτσάρεις εκεί πίσω, μια χαρά θα κολλήσει.