Αγαπημένα κινούμενα σχέδια μιας άλλης εποχής...

Οι Μπολεκ και Λολεκ ποσο μα ποσο με εκνευριζαν.... :ρ
Εγω αγαπουσα τα περισσοτερα απο αυτα που ειπατε αλλα με διαφορα αγαπημενο μου ηταν το μια φορα και εναν καιρο ο ανθρωπος...Κατα καιρους τα βλεπω και τωρα!!!!!!!!!!!!

εντιντ: οταν ημουν μικρη με φωναζαν Χαιντι :)))

Τι ωραιο νημα :)
Εγω μικρη δεν πρεπει να εβλεπα πολυ τηλεοραση, γιατι δεν θυμαμαι παιδικα οπως πχ την Καντυ, ή τον Σπορτ Μπιλι κ ο Καμπαμαρου μου ειναι παντελως αγνωστος... Δεν πιαναμε καλα κ το μεγκα που ειχε το Ντισνεϋ κλαμπ κ δεν με θυμαμαι να καθομαι μπροστα στην τηλεοραση κ τοσο πολυ. Νομιζω οτι πιο πολυ επαιζα με τα παιχνιδια μου κ κυριως απολαμβανα τα καλοκαιρια στο καμπινγκ, απο εκει εχω περισσοτερες αναμνησεις (κ απο τα κομικς που διαβαζα εκει). Τωρα λιγο πιο μεγαλη θυμαμαι οτι αγαπημενο μου παιδικο (αν μπορουμε να το πουμε ετσι) ηταν οι Power Rangers, καθως και η Sailormoon, το Dragonball, οι Ανατριχιλες, το Καρουζελ και τα Στρουμφακια. Φυσικα εβλεπα και Χελωνονιντζακια κ Θαντερκατς, Silverhawks (τελεια μουσικη) κι εχω κ καποιες αναμνησεις απο Moomins :))

Μετα που γεννηθηκε κ ο αδερφος μου εβλεπα μαζι του πολυ περισσοτερη τηλεοραση, ειχαμε σχεδον σταματησει κ το καμπινγκ κ θυμαμαι πιο εντονα ολες τις ταινιες της Ντισνεϋ, ποοοολλες ταινιες κ σειρες με δεινοσαυρους (ειχε τρελα ο μικρος!!), φυσικα Ποκεμον, Ντιτζιμον, και να πω οτι παρολο που το Yu-Gi-Oh δεν μου αρεσε ΠΟΤΕ, με την μουσικη της εναρξης πορωνομαι πολυ ασχημα ακομα!!

Σημερα αυτο που εχω κρατησει κυριως απο οοολες αυτες τις σειρες, ειναι οι μουσικες τους, καποια τραγουδια τους που τα εχω και στο ipod αλλα και στο αυτοκινητο κ μ'αρεσει πολυ να τα ακουω, μου φτιαχνουν τη διαθεση. :)))

Αυτο το θυμαστε; Δεν ηταν σειρα, ηταν ταινια κ ηταν με βιβλια, πολυ μου αρεζε κ την εβλεπα καθε φορα που την εδειχνε
[video=youtube;u-gJr7iU6kI]http://www.youtube.com/watch?v=u-gJr7iU6kI&list=FLWCeDS-ZMbV7WHM22_VE-Xg&index=94&feature=plpp_video[/video]

Θυμηθηκα τωρα κ μια σειρα με δρακους, που ζουσαν στο Καμελοτ κ εψαχναν το Ιερο Δισκοποτηρο κ τετοια... Αλλα δεν θυμαμαι πως τη λενε.

τι τελειο νημα ειναι αυτο..αγαπημενα παιδικα :)

γκαργκοιλς, θαντερκατας , φωτεινουληδες ,στρουμφακια,καντυ καντυ, πατατες ,χολγκερσον , το κουτι με τα παραμυθια (με το τραγουδι απο τη σειρα χτυπαει το κινητο μου :)))) ) και ποσα ποσα ακομα.
πριν λιγο καιρο πετυχα σε τοπικο καναλι κ την παιδικη ταινια απο τη λιμνη των κυκνων..

με χαλαρωνουν κ με μελαγχολουν παραλληλα. μ'αρεσουν γενικα τα κινουμενα σχεδια. κ τωρα οπου πετυχαινω τα αφηνω :ναι:

Πεταλούδα

Θαλασσογέννητη Ελπίδα των Ηλιόμορφων Ονείρων
Προσωπικό λέσχης
Πολλά ήταν τα κινούμενα σχέδια που έβλεπα σαν παιδί και τα οποία αναφέρθηκαν: Αστυνόμος Σαΐνης, Χάιντι, Νιλς Χόλγκερσον, Ροζ πάνθηρας, Θάντερκατς, Κάντυ Κάντυ, Γούντι ο τρυποκάρυδος... Ακόμα έβλεπα πολύ και τα Looney Tunes, σχεδόν όλοι οι ήρωες ήταν και είναι αγαπημένοι, δύσκολο να αφήσεις κάποιον απέξω.

Ενδεικτικά κάποια βιντεάκια με τους Πέπε λε Πιού, Ταζ, Σπίντι Γκονζάλες και Σάμιτι Σαμ.

:χαχα:

Υπέροχοοοο νήμα...συγχαρητήρια!!!:γιούπι::ευχαριστώ:
Εγώ τα περισσότερα από όσα αναφέρονται τα πρόλαβα σε επαναλήψεις από το 96 και μετα...με θυμάμαι αμυδρά να παθιάζομαι
με του Κουτιού τα παραμύθια, (τι υπέροχο αυτό το επεισόδιο....που τσακώνονται χαχαχαχα
"ΛΑ-ΛΑ-ΛΑ-Λαλίστατο κουτορνίθι...Παλιό ΛΑ-ΛΑκη...ένα ΛΑ έχεις...κι αυτό σε δίεση!!!ΛΑ-ΛΑ-ΛΑ-λάθος...τ' άκουσες Ρούχλα;;;;":χαχα::χαχα:)
τους Μούμιν(όπου με ψιλοτρόμαζαν κι όπου επίσης τα ξαδέρφια μου με φωναζαν Ζολιμί, διότι ήθελα να λέω τη γνώμη μου για όλα, να χώνω τη μύτη μου παντού και γενικά δεν τους άφηνα σε ησυχία-σνιφ σνιιιιφ παιδικά τραύματα:κλαψ:)
τον Άρθουρ,
τις μπανάνες με πιτζάμες (μα τι στην ευχή βλέπαμε;;;αναρωτιέμαι...)
το Σκούμπι Ντου-τρελλό κόλλημα, το έβλεπα ακόμη και στον ύπνο μου,
ΟΛΑ της Ντίσνεϋ και της Γουόρνερ
κι επίσης το "Μύθοι και Θρύλοι", ένα με δυο αδέρφια που ήταν μέσα σε μια σπηλιά και έβγαιναν σε διάφορους μύθους και θρύλους...από την αρχαία ελλάδα μέχρι τη Λίμνη του Λοχνες..ξέρει κανείς γιατί μιλάω;;;γιατί δεν μπορώ να το βρω πουθενά!!

...και ναι...ομολογώ...:ντροπή::ντροπή:έβλεπα Telletubies και Pingu
(ναι...υπήρξε εποχή που καταλάβαινα τη γλώσσα τους:ρ)

τι τελειο νημα ειναι αυτο..αγαπημενα παιδικα :)

πριν λιγο καιρο πετυχα σε τοπικο καναλι κ την παιδικη ταινια απο τη λιμνη των κυκνων..
Μανταλενα τι μου θυμισες τωρα!!!!ηταν απο τις αγαπημενες μυο ταινιες,μαλιστα αν θυμαμαι καλα καθε χριστουγεννα το εβαζε σε καποιο καναλι κ ηταν σνα μινι σειρα!!το θυμαται κανενας?

επισης ενα αλλο βρε παιδια το οποιο το βλεπαμε οταν ημουν πολυ μικρο(περιοδο 88-89) ηταν ενα οχι ακριβως παιδικο αλλα σειρα η οποια βλεποταν οικογενειακως.ηταν η πενταμορφη κ το τερας στα αγγλικα.αυτο που μου εχει μεινει ειναι οτι πηγαινε η πενταμορφη κ τον εβρισκε σε μια σπηλια.το θυμαται κανενας αυτο?????

επισης ενα αλλο βρε παιδια το οποιο το βλεπαμε οταν ημουν πολυ μικρο(περιοδο 88-89) ηταν ενα οχι ακριβως παιδικο αλλα σειρα η οποια βλεποταν οικογενειακως.ηταν η πενταμορφη κ το τερας στα αγγλικα.αυτο που μου εχει μεινει ειναι οτι πηγαινε η πενταμορφη κ τον εβρισκε σε μια σπηλια.το θυμαται κανενας αυτο?????
Μα φυσικά! Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε αυτήν εδώ τη σειρά, έτσι; Το έβλεπα φανατικά. :ναι:

Aχ ναιιιι, πως το ξεχασα το Pingu :γιούπι: νομιζω πως ολοι το βλεπαμε :)
Θυμαστε κ εκεινες τις διαφημισεις με τον Max;;;

το εβλεπα κ γω :ναι: κ μου αρεσε πολυ. κ αυτο το τερας πολυ το συμπαθουσα κ μου θυμιζε γατα :μαναι:. δε θυμομουν οτι ηταν αυτη η ηθοποιος.

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
( παντως, ο τύπος αυτος είναι σαν να έσμιξε άνθρωπος με λιοντάρι .. :μπρ: )

με του Κουτιού τα παραμύθια, (τι υπέροχο αυτό το επεισόδιο....που τσακώνονται χαχαχαχα
"ΛΑ-ΛΑ-ΛΑ-Λαλίστατο κουτορνίθι...Παλιό ΛΑ-ΛΑκη...ένα ΛΑ έχεις...κι αυτό σε δίεση!!!ΛΑ-ΛΑ-ΛΑ-λάθος...τ' άκουσες Ρούχλα;;;;":χαχα::χαχα:)
τους Μούμιν(όπου με ψιλοτρόμαζαν κι όπου επίσης τα ξαδέρφια μου με φωναζαν Ζολιμί, διότι ήθελα να λέω τη γνώμη μου για όλα, να χώνω τη μύτη μου παντού και γενικά δεν τους άφηνα σε ησυχία-σνιφ σνιιιιφ παιδικά τραύματα:κλαψ:)
τον Άρθουρ,
τις μπανάνες με πιτζάμες (μα τι στην ευχή βλέπαμε;;;αναρωτιέμαι...)
το Σκούμπι Ντου-τρελλό κόλλημα, το έβλεπα ακόμη και στον ύπνο μου,
ΟΛΑ της Ντίσνεϋ και της Γουόρνερ
Εντάξει αγαπημένα όλα αυτά ειδικά τον άρθουρ πως τον ξέχασα;Ακόμα το βάζει στα κρατικά κανάλια και το χαζεύω καμιά φορά :))))
Πάντως τα παιδικά τα δικά μας (και μιλάω και για εκείνα που δεν τα πρόλαβα και τα βλέπω τωρα εδώ) ήταν χίλιες φορές καλύτερα απο αυτά που παίζονται τώρα.
Πχ την Ντόρα την μικρή εξερευνήτρια θέλω τόοοοσο να την χτυπήσω!!!!:τρέλα:Έχουν χαλάσει όλα τα καλά παιδικά μικι,γουινι κλπ και τα κάνανε ντεμέκ εκπαιδευτικά στο στυλ της Ντόρας...
Και γενικά βλέπω τι βλέπουν τώρα τα αδέλφια μου (γιατί τους τα γράφω σε dvd) και έχω πάθει πλάκα,πάλι καλά που έχουν εμένα και τους έχω γράψει και μερικά κλασσικά που αξίζουν όπως κάντυ κάντυ και τέτοια..

Last edited:

Φαροφύλακας

Υποθετικός Σοφέρ
Προσωπικό λέσχης
Πάντως τα παιδικά τα δικά μας (και μιλάω και για εκείνα που δεν τα πρόλαβα και τα βλέπω τωρα εδώ) ήταν χίλιες φορές καλύτερα απο αυτά που παίζονται τώρα.
διαφωνώ κάθετα, οριζόντια και λίγο.. διαγώνια. :όχισουλέω:

Πάντοτε εχει καλά και άσχημα κινούμενα σχέδια. Όμως σημερινά παιδικά οπως "Ο Μαστοράκος", "Οι Μικροί Αϊνστάιν" και κάποια άλλα, είναι απλά ασυναγώνιστα. Εκπαιδεύουν το παιδί, το εξοικειώνουν με τις τέχνες, δίνουν απαντήσεις σε καθημερινά προβλήματα και καταλήγουν σε χρήσιμα συμπεράσματα. Όλα μέσα από λογική, κοινωνικότητα και καλή αισθητική.
:ναι:

Συμφωνώ με τον Φάρο, κάποια από τα σημερινά κινούμενα είναι εξαιρετικά. Και κυρίως δίνουν μαθήματα ηθικής, κοινωνικότητας, προσαρμογής, ανοχής στη διαφορετικότητα κτλ... Χώρια τα μαθήματα για τις καλές τέχνες, τις θετικές επιστήμες, κτλ..

Σε αυτά δεν εντάσσω τα γιαπωνέζικα, τα οποία, στην πλειοψηφία τους τουλάχιστον, είναι πολεμικά.

Όμως σημερινά παιδικά οπως "Ο Μαστοράκος", "Οι Μικροί Αϊνστάιν" και κάποια άλλα, είναι απλά ασυναγώνιστα. Εκπαιδεύουν το παιδί, το εξοικειώνουν με τις τέχνες, δίνουν απαντήσεις σε καθημερινά προβλήματα και καταλήγουν σε χρήσιμα συμπεράσματα. Όλα μέσα από λογική, κοινωνικότητα και καλή αισθητική.
:ναι:
Αυτά είναι που δεν μου αρέσουν (μαστοράκος κλπ) και βλέπω πως και τα αδέλφια μου δεν τα προτιμούν.Όταν είσαι παιδάκι τουλάχιστον αυτό ένιωθα εγώ,έχεις χρόνια να μάθεις πολλά πράγματα δεν βρίσκω λόγο να σου μάθει η Ντόρα αγγλικά απο τα 4.Έτσι κι αλλιώς πάρα πολλά παιδικά έχουν διδάγματα τις προάλλες πέτυχα τη φραουλίτσα που στο τέλος του επεισοδίου κατάλαβα πως το θέμα ήταν για την φιλία.Έτσι το δέχομαι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν παιδικά που η παύση που κάνουν σε μια ερώτηση περιμένοντας και καλά να απαντήσει είναι για γέλια (εμένα τουλάχιστον δεν μου αρέσει).Και το Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ο άνθρωπος ήταν εκπαιδευτικό αλλά για μένα πολύ καλύτερο απο τα σημερινά .
(πάλι καλά που το θυμήθηκα αυτό το παιδικό γιατί έχω βρει πολλά επεισόδια και είναι ότι πρέπει για τα αδέλφια μου)