Search results

1. Ν

Libertarianism

Libertarianism (Right-Libertarianism για την ακρίβεια) είναι πολιτική ιδεολογία (για όσους δεν γνωρίζουν τον όρο). Το ζήτημα το οποίο θέλω να θέσω εδώ είναι ποια είναι η "σωστή" απόδοση του όρου στα Ελληνικά. Έχω δει να μεταφράζεται ως 'φιλελευθερισμός', 'ελευθεριασμός', 'λιμπερταριανισμός'...
  2. Ν

Frederic Bastiat - Ο Νόμος

Τίτλος: The Law Πρωτότυπος τίτλος: La Loi Συγγραφέας: Frederic Bastiat Έτος πρώτης έκδοσης: 1850 Ένα από τα καλύτερα έργα του Γάλλου πολιτικού και οικονομολόγου Frederic Bastiat, το ‘The Law’ (La Loi – Ο Νόμος) εξηγεί ποιος είναι ο σκοπός και ποια τα όρια του νόμου και πως ο νόμος καταχράται...
  3. Ν

Jin Yong - Ο Χαμογελαστός, υπερήφανος περιπλανώμενος

Σημ. Μεταφραστή: Το The Smiling, Proud Wanderer είναι ένα από τα καλύτερα έργα του Jin Yong (Louis Cha), ο οποίος θεωρείται ένας από τους καλύτερους σύγχρονους Κινέζους συγγραφείς. Πάνω από 100 εκ. αντίτυπα των έργων του έχουν πουληθεί ενώ (καθώς στην κομμουνιστική Κίνα μέχρι πρόσφατα...
  4. Ν

Ο Βυζαντινός Κόσμος (Δεύτερος Τόμος) - Η Βυζαντινή Αυτοκρατορία (641-1204)

Τίτλος: Ο ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ (ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΤΟΜΟΣ) - Η ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ (641-1204) Συγγραφέας: Συλλογικό έργο Εκδόσεις: ΠΟΛΙΣ Έτος έκδοσης: Δεκέμβριος 2011 Αριθμός σελίδων: 704 ISBN: 9789604352517 Ο δεύτερος τόμος της σειράς ‘Βυζαντινός Κόσμος’ ασχολείται με την περίοδο από το 641, όταν πέθανε...
  5. Ν

Ιωάννης Καραγιαννόπουλος: "Το Βυζαντινό Κράτος"

Τίτλος: Το Βυζαντινό Κράτος Συγγραφέας: Ιωάννης Καραγιαννόπουλος Εκδόσεις: ΒΑΝΙΑΣ Έτος έκδοσης: Δεκέμβριος 2001 Αριθμός σελίδων: 608 Παρότι είναι λίγο παλιό, ‘Το Βυζαντινό Κράτος’ του Ιωάννη Καραγιαννόπουλου αποτελεί ένα από τα καλύτερα γενικά έργα για το Βυζάντιο. Το βιβλίο χωρίζεται σε τρία...
  6. Ν

Βυζάντιο, Ιστορία και Πολιτισμός (Πρώτος Τόμος)

Τίτλος: Βυζάντιο, Ιστορία και Πολιτισμός (Πρώτος Τόμος) Συγγραφέας: Συλλογικό υπό την επιστημονική διεύθυνση του Τηλέμαχου Λουγγή: Αικατερίνη-Νίκη Κουτράκου, Τηλέμαχος Κ. Λουγγής, Judith Herin, Στυλιανός Λαμπάκης, Αντώνιος Ε. Καλδέλλης, Ειρήνη-Σοφία Κιαπίδου, Στρατής Παπαϊωάννου, Δανιήλ Ι...
  7. Ν

Warren Treadgold - A History of the Byzantine State and Society

Τίτλος: A History of the Byzantine State and Society Συγγραφέας: Warren Treadgold Εκδόσεις: Stanford University Press Έτος πρώτης έκδοσης: 1 Οκτωβρίου 1997 Αριθμός σελίδων: 1044 ISBN: 9780804726306 Με περισσότερες από χίλιες σελίδες, το “A History of the Byzantine State and Society” του Warren...
  8. Ν

Ναπολέων

Παρότι είμαι μέλος κάμποσο καιρό, αποφάσισα να ποστάρω μια ‘βιογραφία’ μόλις τώρα. Είμαι 20 ετών και γεννήθηκα στην Αθήνα. Σπουδάζω Ιστορία. Ιδιαίτερα ενδιαφέροντα μου είναι η Ιστορία, η Πολιτική, η Φιλοσοφία και η Λογοτεχνία. Αν και συνήθως διαβάζω ιστορικά (κυρίως για το Βυζάντιο) ή...
  9. Ν

Ελληνικό Κράτος

Θα ήθελα να ανοίξω μια συζήτηση για ένα μεγάλο θέμα που με απασχόλησε πρόσφατα. Η σχέση του Νεοέλληνα με το Κράτος. Με την έννοια κράτος, δεν εννοώ την πατρίδα, καθώς οι Έλληνες είναι πατριώτες και αυτό το έχουν αποδείξει ξανά και ξανά. Αλλά σε σχέση με το ίδιο το κράτος, στην καλύτερη περίπτωση...
  10. Ν

Τρία Βασίλεια

Τρία Βασίλεια Κεφάλαιο 1 Τρείς ήρωες ορκίζονται αδελφότητα στον κήπο των ροδάκινων, Μια νίκη σαρώνει τους επαναστάτες στο πεδίο της μάχης Μέρος Α: Τα κράτη κάτω από τον ουρανό, ύστερα από μια μακρά περίοδο διαίρεσης, συνηθίζουν να ενώνονται. Μετά από μια μακρά περίοδο ένωσης...
  11. Ν

Ποιά είναι η γνώμη σας; για τους "Εμπόρους των Εθνών" του Παπαδιαμάντη;

Το "Οι Έμποροι των Εθνών", του Αλεξ. Παπαδιαμάντη, δημοσιεύτηκε σε συνέχειες από τις 8.11.1882 ως τις 8.2.1883 στο περιοδικό Μη Χάνεσαι. Αρχίζει το 1199 και ασχολείται με την απαγωγή και τον έρωτα της Αυγούστας, συζύγου του Ιωάννη Μούχρα, από τον Βενετό Κόμη Μάρκο Σανούτο. Είναι ένα καταπληκτικό...
  12. Ν

Sword of the Third Young Master - Gu Long (Το ξίφος του Τρίτου Νεαρού Άρχοντα)

Το ξίφος του Τρίτου Νεαρού Άρχοντα Λίγα λόγια για το έργο και τον συγγραφέα O Gu Long (7 June 1938 – 21 September 1985) ήταν Κινέζος συγγραφέας που έγραφε Wuxia ιστορίες, δηλαδή βιβλία σχετικά με ξιφομάχους. Η γραφή του είναι απλή αλλά και ποιητική. Οι προτάσεις του σύντομες και κυρίως...
  13. Ν

Φασισμός

Θεωρώ ότι μερικές φορές η χρήση του όρου "Φασισμός" γίνεται καταχρηστικά και χωρίς πολλές φορές να ξέρουν αυτοί που τον χρησιμοποιούν τι ακριβώς σημαίνει. Γνωστό λάθος που έχω παρατηρήσει ξανά και ξανά είναι η χρήση του όρου αυτού για να χαρακτηριστεί η Χούντα (1967-1974). Φασισμός είναι ένα...
  14. Ν

Παιχνίδι - ΙΟΤ: Σόγκουν

Imperium Offtopicum: Σόγκουν Ιαπωνία, 1865 Η Ιαπωνία βρίσκεται σε εμφύλιο πόλεμο ανάμεσα στις δυνάμεις του Αυτοκράτορα και του Σόγκουν. Και οι δύο πλευρές θέλουν να ενώσουν την Ιαπωνία και να εκδιώξουν τους Βάρβαρους. Χιλίαδες έχουν ήδη πεθάνει. Τώρα, είναι η στιγμή για έναν Νταϊμίο να...
  15. Ν

Jin Yong (Louis Cha): "The Book and the Sword"

Τίτλος: The Book and the Sword Πρωτότυπος τίτλος: 書劍恩仇錄 Συγγραφέας: Jin Yong (Louis Cha) Μετάφραση: Graham Earnshaw Εκδόσεις: Oxford University Press Έτος Έκδοσης: Δημοσιεύτηκε σε συνέχειες στην εφημερίδα The New Evening Post του Hong Kong απο 8 Φεβρουαρίου 1955 μέχρι 5 Σεπτεμβρίου 1956. Η...
  16. Ν

Ζιάνγκ Ρόνγκ (Jiang Rong): "Το Τοτέμ του Λύκου"

Τίτλος: Το Τοτέμ του Λύκου Πρωτότυπος τίτλος: Wolf Totem - Lang Tuteng Συγγραφέας: Ζιάνγκ Ρόνγκ (Jiang Rong) Μετάφραση: Χρύσα Θ. Μπανιά Εκδόσεις: ΨΥΧΟΓΙΟΣ Έτος Έκδοσης: 2004, στα Ελληνικά 2008 (H ένατη ανατύπωση που έχω εγώ είναι του Φεβρουάριου 2014) Σελίδες: 681 Το Τοτέμ του Λύκου...
  17. Ν

Καλησπέρα σας

Καλησπέρα σας. Βρήκα αυτό το site τυχαία, και μια που μου αρέσει η λογοτεχνία και γράφω και εγώ ο ίδιος μερικές ιστορίες, αποφάσισα να γίνω μέλος.