Search results

1. Βασίλισσα

Βιβλιονέα

Να δούμε πως θα είναι στα ελληνικά!!
  2. Βασίλισσα

Βιβλιονέα

Αυτά είναι τα υπό έκδοση βιβλία που θα κυκλοφορήσει από εκδόσεις Καστανιώτη. «Ιταλικά χρονικά» του Σταντάλ, σε μετάφραση Μαρίας Παπαδήμα από τα γαλλικά. «Μακριά απ' το αγριεμένο πλήθος» του Τόμας Χάρντυ, σε μετάφραση Τόνιας Κοβαλένκο από τα αγγλικά. «Οι αναγνωρίσεις» του Γουίλιαμ Γκάντις, σε...
  3. Βασίλισσα

Προτάσεις για σειρές

Υπάρχει μια σειρά που παρακολουθώ τελευταία. Ο κεντρικός ήρωας είναι ένας μανιακός βιβλιοπώλης ο οποίος ερωτεύεται μια νεαρή υποτιθέμενη ποιήτρια - συγγραφέα. Υπάρχουν πολλές σκηνές μέσα σε βιβλιοπωλείο και αναφορές σε βιβλία ωστόσο με χαλάει που έχει πολύ σεξ και ίντριγκα. Την περίμενα πιο...
  4. Βασίλισσα

Βιβλιονέα

Το γράφω εδώ. Συγνώμη είμαι λίγο στο τρέξιμο κ δεν προλαβαίνω να το γράψω σε σωστό νήμα. Μέχρι σήμερα το βράδυ στης 12 οι εκδόσεις εστία έχουν βάλει προσφορά Τον Δον Κιχώτη. Οι δύο τόμοι στην τιμή του ενός στα 22,82 https://hestia.gr/biblia/kseni-logotekhnia-el/don-kikhote-nte-la-mantsa/
  5. Βασίλισσα

Αγαπημένοι πίνακες

Pandemonium (1841), του John Martin. Λάδι σε καμβά, 123 x 185 εκ. Λούβρο, Παρίσι. Βασισμένο στο "Paradise Lost" του John Milton, όπου το Pandemonium είναι η πρωτεύουσα της κόλασης.
  6. Βασίλισσα

Βιβλιονέα

@Χρυσόστομος Καλή χρονιά!! Το πήρα κ εγώ το βιβλίο με 46,80 όχι βέβαια ότι είναι φτηνό!! Το πήρα από τον Ευριπίδη κ την ίδια τιμή έχει κ η Πολιτεία. Προσωπικά όταν δεν μπορώ να αγοράσω κάποιο βιβλίο... περιμένω την επιταγή του οαεδ.
  7. Βασίλισσα

Επιλογή Ξένης Γλώσσας

@Έλλη Μ Σε ευχαριστώ πολύ. Υπάρχουν και τα picto 1,2,3 και τα parcour και διάφορα άλλα. Επίσης έχω κατά νου τα βιβλία της Ελληνοεκδοτικής Μάθε μόνος σου Γαλλικά... μάθε μόνο σου Ισπανικά. Τα έχω ξεφύλισει κ υπάρχει και η Γραμματική σε όλες τις γλώσσες των εκδόσεων ORNIMI. Κάτι άλλο δεν...
  8. Βασίλισσα

Επιλογή Ξένης Γλώσσας

@Έλλη Μ Σε ευχαριστώ πολύ. Είναι για αρχάριους ε; ας πούμε junior; Κάθε πληροφορία χρήσιμη. Τα themen κυκλοφορούν ακόμη. ☺️
  9. Βασίλισσα

Επιλογή Ξένης Γλώσσας

Συγνώμη φροντιστηριακά βιβλία ήθελα να γράψω. @Πράκτωρ ΔΔ Με ενδιαφέρουν κυρίως βιβλία χωρίς δάσκαλο. Μέθοδοι για ξένες γλώσσες.
  10. Βασίλισσα

Επιλογή Ξένης Γλώσσας

Καλημέρα σας! Σχετικό με το νήμα ή και άσχετο. Θα ήθελα να μου προτείνετε μέθοδο εκμάθησης για τις έξης γλώσσες. Γερμανικά , Γαλλικά, Ισπανικά, Ιταλικά, Κινέζικα , Τουρκικά. Ακόμη κ φροντιστήρια και βιβλία για ενήλικες.
  11. Βασίλισσα

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Δεν μου αρέσει πάνω στην δουλειά ενώ υπάρχει μια γραμμή από την διοίκηση... να επεμβαίνει ο πελάτης κ να με διορθώνει για θέματα του υπολογιστή κ να πρέπει να του εξηγώ κάθε φορά ότι ξέρω τι κάνω. Δεν τον αφορά - είναι εσωτερικά ζητήματα.
  12. Βασίλισσα

Συνανἀγνωση ῾῾ Τα Εις Εαυτόν᾽᾽ Μάρκος Αυρήλιος

Καλημέρα! Υποθέτω μας κούρασε λίγο για αυτό δεν σχολιάσαμε τα υπόλοιπα. Εγώ άργησα να τελειώσω κ το στ λόγου του 3ημέρου. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω να πω πολλά. Ας μου επιτραπεί η λέξη... τα πιο πολλά μου φάνηκαν αερολογίες. Κακά τα ψέμματα... δεν διάβασα κάτι που δεν ήξερα. Ίσως σε ένα δύο...
  13. Βασίλισσα

Λεξικό των Κυρίων Ονομάτων

Ναι όντως μπερδεύτηκα γτ δεν το έχω μπροστά μου αυτή την στιγμή. Το ξεφύλισσα φευγαλέα στο βιβλιοπωλείο. Το πότε γιορτάζει δεν εννοούσα το λεξικό... παράλειψη μου που δεν το τόνισα. Μου παραθέτετε ότι διάβασα στο λεξικό. Ωστόσο έψαξα και το Βαλεντίνη και δεν το βρήκα. Για αυτό λέω ότι είναι...
  14. Βασίλισσα

Επιτρέψτε μου να σας συστηθώ...

Να με διορθώσεις. Για αυτό συνομιλούμε. Ωραία! Εύχομαι να βρεις τον λόγο κ να περάσεις ευχάριστα.
  15. Βασίλισσα

Λεξικό των Κυρίων Ονομάτων

Το ξεφύλισσα. Το βρήκα όμως ελλειπές. Εντάξει κάτι θα του ξέφευγε. Τι εννοώ. Το όνομα μου είναι Βαλεντινα και ενώ τόσα χρόνια και από την ιστορία γνωρίζω ότι το όνομα μου είναι Ιταλικό... ο Κ.Μπαμπηνιώτης λέει πως είναι ελληνικό. Ήθελα να δω αν υπάρχει κ σε Βαλεντίνη ( το οποίο δεν μου αρέσει...
  16. Βασίλισσα

Επιτρέψτε μου να σας συστηθώ...

Καλώς ήρθες. Ο Γκαστόν είναι παιδικός ήρωας από την ωραία κ το τέρας. Ωστόσο έχεις βάλει για άβαταρ ένα από τα ανηψάκια του Σκρούζ. Εκτός αν ο Γκαστόν είναι άλλος παιδικός ήρωας και μου διαφεύγει. Το γράψιμο είναι ωραία ενασχόληση. Σε ενδιαφέρει να μάθεις ότι έχει σχέση την έκδοση ή να...
  17. Βασίλισσα

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

@Πράκτωρ ΔΔ Να σου πώ την αλήθεια δεν θα ξοδέψω άλλο χρόνο για να ψάχνω παραπάνω. Ψάχτηκα κ ρώτησα γιατρό όταν έπρεπε να αποφασίσω αν θα εμβολιαστώ η όχι. Από εκεί κ πέρα θεωρώ υπερβολή για εμένα που είμαι 35 να κάνω κ άλλες δόσεις. Την επιστήμη την δέχομαι και την σέβομαι. Αλλιώς δεν θα είχα...