Search results

1. Φαροφύλακας

Ελληνικά Διηγήματα

Κι εγώ θεωρώ πως ο Βιζυηνός είναι κορυφή. "Σιγουράκι" που λέει κι ο @Ιαβερης :))))
  2. Φαροφύλακας

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

@Ιαβερης Πάρε ένα τηλέφωνο στα ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης για αρχή και ρώτησέ τους. Δες τι πληροφορίες θα σου δώσουν. Εγώ είμαι εκτός. Όταν επιστρέψω Θεσσαλονίκη, κι εφόσον δεν έχεις λύσει το θέμα ως τότε, θα το δούμε μαζί.
  3. Φαροφύλακας

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Έλα στην ευλογία του να μην έχεις τηλεόραση.
  4. Φαροφύλακας

Ουμπέρτο Έκο (Umberto Eco) : "Το εκκρεμές του Φουκώ".

Εντωμεταξύ, βλέπω πως έγραφα πριν 10 χρόνια, στις 2 Μαίου του 2012, πως "Το διάβασα πριν πολλά χρόνια ". Αυτό που μου αρέσει με τις λέσχες, είναι πως είναι σαν ένα ημερολόγιο, από την μία πολύ προσωπικό και συνάμα... δημόσιο. Ανατρέχεις και βλέπεις τί διάβαζες, πότε, πώς σου φάνηκε, τί...
  5. Φαροφύλακας

Τρόπος επιλογής βιβλίων

Ένα πολύ κακό τριπάκι. Καταλήγεις με ένα σωρό βιβλία που δεν αξίζουν και δεν σε ενδιαφέρουν. Είσαι ο καλύτερος πελάτης των εκδοτικών, βέβαια. Αλλά λίγο σαν κορόιδο, ρε συ. Δεν ξέρω αν το βλέπεις. Με όλο το θάρρος, γιατί όλοι μας κάποια στιγμή περάσαμε από εκεί, λίγο ή πολύ. Ίσως ακουστεί λίγο...
  6. Φαροφύλακας

Σελιδοδείκτης, ο καλύτερος... φίλος τού βιβλίου!

Ρε γμτ, με το κινητό δεν μπορείς να κάνεις σοβαρή δουλειά. Τώρα κάθισα σε λάπτοπ και έστρωσα την εικόνα. Ήμουν πάντα του σταθερού υπολογιστή. Τα λαπτοπ ποτέ δεν με βόλεψαν πραγματικά. Αλλά μπροστά στα κινητά, φαντάζουν σαν όαση στην έρημο.
  7. Φαροφύλακας

Πως χτίζεται ενας φανταστικός κοσμος;

Ο Τόλκιν το τερμάτισε. Ίσως ένας φανταστικός κόσμος μπορεί να είναι πιο απλός, δίχως αυτήν την ασύλληπτη λεπτομέρεια, ποικιλία και συμπαγή βάση. Για να φτιάξεις έναν φανταστικό κόσμο ίσως σκέψου τί κόσμος σε βολεύει για να πεις αυτό που θες να πεις. Κι έπειτα, βρες έναν τρόπο να κάνεις αυτόν...
  8. Φαροφύλακας

Σελιδοδείκτης, ο καλύτερος... φίλος τού βιβλίου!

Είμαι σε διακοπές και μέσα στα πολλά που πήρα μαζί μου, δεν πήρα, φυσικά... σελιδοδείκτη. Δοκίμασα φυλλαράκι, χορταράκι και τελικά κάθισα και έφτιαξα έναν. :))))
  9. Φαροφύλακας

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Εδώ που βρίσκομαι παίρνω όποιον απλώσει χέρι για ότο-στοπ. Είχα το βιβλίο πίσω. Το είδε ένας πιτσιρικάς και με ρώτησε με τον αναπόφευκτο πια πληθυντικό: Το έχετε διαβάσει; Σκέφτηκα: σε αυτά τα βιβλία το σωστό ερώτημα ειναι, πόσες φορές.
  10. Φαροφύλακας

Αφού, βρε, φέρει αεροπλάνα. Όπως υπάρχει π.χ. και ελικοπτεροφόρο, και από το όνομα μπορείς πια να συμπεράνεις περί τίνος πρόκειται. Υπάρχουν πλοία με πιο... παράξενες ονομασίες και π.χ. εμένα μου αρέσει που στα Αγγλικά το "destroyer" είχε αρχική αποστολή να καταστρέφει τορπιλοβόλα, που αυτά...
  11. Φαροφύλακας

@Έλλη Μ ήμουν σίγουρος πως το έχω ξαναναφέρει, καθώς πραγματικά με διασκεδάζει αυτό το κουίζ, αλλά τεμπέλιασα να ψάξω. Πάντως δεν θυμόμουν πως ξεκίνησα ολάκερο νήμα, πια. :)))) @Πεταλούδα καλά, εσύ το τερμάτισες. Είναι δυνατόν να μην ξέρεις τι είναι ένα αεροπλανοφόροοοοοο. Μέχρι που ξέρω τα...
  12. Φαροφύλακας

Και να που ήρθε η στιγμή. Αποτραβηγμένος σε έναν ησυχασμό και μια παρατεταμένη υπαίθρια ραστώνη με αργόσυρτες μέρες, πήρα μαζί μου αποκλειστικά βιβλία που έχω ήδη διαβάσει ώστε να τα διαβάσω και πάλι. Πάνε χρόνια που σχεδόν δεν διαβάζω βιβλία και τώρα που ξαναβυθίζομαι σε σελίδες, με την...
  13. Φαροφύλακας

Παρομοιώσεις

Ο αφηγητής, στο "Εκκρεμές του Φουκώ" σχετικά με την κοπέλα του που τον παράτησε: "Δεν ένιωθα πάθος, ζήλια, νοσταλγία. Ένιωθα κενός, διαυγής, καθαρός και γυαλιστερός σαν αλουμινένια κατσαρόλα." :))))
  14. Φαροφύλακας

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Ξαναδιαβάζω το Εκκρεμές του Φουκώ. Το καλύτερο βιβλίο του Έκο, για εμένα.
  15. Φαροφύλακας

Cosmote και Protergeia: Μία μάστιγα

Εντωμεταξύ, πιστεύουν πως δημιουργούν ικανοποιημένη πελατειακή βάση, με τέτοιες πολιτικές αρπαχτής; Δυσαρεστημένος κόσμος που ο ίδιος δεν θα ξαναπεράσει από εκεί και λέει και παραπέρα την προσωπική του εμπειρία και το brand τους γίνεται όλο και περισσότερο απεχθές.
  16. Φαροφύλακας

Cosmote και Protergeia: Μία μάστιγα

Πραγματικά, κάποιες εταιρίες, έχουν τόσο επιθετικές πολιτικές μάρκετινγκ, που καταφέρνουν να γίνουν βαθειά αντιπαθητικές. Δύο παραδείγματα: Cosmote και Protergeia Τηλεφωνούν οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας, ακόμη και σε ώρες κοινής ησυχίας, κι ενώσω παίρνεις π.χ. την σιέστα σου, για να μπορέσεις...
  17. Φαροφύλακας

Τέλος στην Χρυσή Αυγή

Ίσως μοιάζει άκαιρο, αλλά για εμένα το φαινόμενο της Χρυσής Αυγής και των νεοναζί, εδώ στο λίκνο της Δημοκρατίας, υπήρξε και συνεχίζει να είναι κάτι το συγκλονιστικό. Πέρσι, σε κάποια εκπομπή ο Πέτρος Γαϊτάνος ζήτησε συγνώμη για την παλιότερη δημόσια υποστήριξή του στην Χρυσή Αυγή. Είπε...
  18. Φαροφύλακας

Η θεία (σύγκρυο) Ελλη προτείνει

Πολλά άλλαξαν στην ζωή μου από εκείνη την συνταγή με τα μακαρόνια και δυστυχώς, ένα πράγμα που άλλαξε είναι πως πια έχω και χρησιμοποιώ μόνο τοστιέρα και δεν βλέπω να βγαίνει αυτή η εξαίρετη κι εμπνευσμένη συνταγή υψηλής μαγειρικής. Αυτό που δεν άλλαξε, είναι πως έχω σταθερά μαύρα πιάτα. Τρία...
  19. Φαροφύλακας

Από αυτά, διαλέγω το 4. Θα έχω μαζί τον κονσιλιέρη μου. Τον Tom Hagen, κατά προτίμηση.
  20. Φαροφύλακας

Δεν μου αρέσει, όταν με ρωτάν αν μου άρεσε το φαγητό ή αν "όλα καλά;", σε εστιατόρια, ενώσω... τρώω. Το θεωρώ αγένεια. Καταρχήν, ενώ το κάνουν δήθεν από ενδιαφέρον, και φαντάζομαι κατά τις οδηγίες του καταστήματος, στην πραγματικότητα περιμένουν να γνέψεις σύντομα πως ναι, όλα καλά. Έπειτα...