Search results

1. Γ

Η εκδίκηση του κατάσκοπου

Αυτό ήταν! Ο κατάσκοπος έχει φτάσει στα όριά του! Δε φτάνει που βάζουν δύσκολους γρίφους, τους αλλάζουν και κάθε τόσο. Αφήνει, λοιπόν, στην άκρη τα μαντέματα και οργανώνεται για να μάθει με βεβαιότητα τον τρόπο που θα μπορέσει επιτέλους να μπει στη λέσχη. Αποφασίζει λοιπόν να απαγάγει τέσσερα...
  2. Γ

Κράτα ένα ψέμα για το τέλος

Σε κάποιο βιβλίο, δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ σε ποιο, ο ήρωας ανέφερε ότι η γιαγιά του διάβαζε πρώτ’απ’όλα το τέλος σε ένα βιβλίο, έτσι ώστε ξεκινώντας στη συνέχεια από την αρχή να μην έχει αγωνία για την κατάληξη και να μπορεί να απολαύσει την ιστορία με την ησυχία της. Αν και μου φάνηκε...
  3. Γ

Σπύρος Μαρκέτος : "Εικονογραφημένη ιστορία της ιατρικής"

To Η ζωή είναι σύντομη, η τέχνη απέραντη, η ευκαιρία στιγμιαία και το πείραμα αβέβαιο και το vita brevis, ars longa που έγραψαν η Χρυσηίδα και ο Φιλόσοφος, αντίστοιχα στα αγαπημένα αποφθέγματα από βιβλία, με έκαναν να θυμηθώ το βιβλίο όπου πρώτη φορά είδα τον πρώτο Ιπποκρατικό αφορισμό: «ο βίος...
  4. Γ

Πολιτικώς ορθά παραμύθια

Πριν καιρό έπεσε στα χέρια μου ένα βιβλιαράκι με παραμύθια, με τα πολιτικώς ορθότερα παραμύθια του Τζέημς Φινν Γκάρνερ. Με αφορμή μια συζήτηση στο ομιλητήριο, θα παραθέσω εδώ την ιστορία του παπουτσωμένου γάτου: Σε μια όχι και πολύ μακρική χώρα, ζούσε ένας άντρας και οι τρεις του γιοι. Αφου ο...
  5. Γ

Λογοπαίγνια

Είναι τριγύρω μας, κυρίως στον προφορικό λόγο, και μπορούν να προκαλέσουν μία μεγάλη ποικιλία αντιδράσεων από το χαμόγελο έως το ξεκαρδιστικό γέλιο και από έκφραση απορίας μέχρι το οργισμένο "θα σταματήσεις να λες βλακείες επιτέλους;"! Ο λόγος για τα λογοπαίγνια, προφανώς. Νομίζω τους αξίζει...
  6. Γ

Ο Θεός στις σελίδες μη θρησκευτικών κειμένων

Χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο και μάλλον σε φιλικό κλίμα, ο δρόμος μου και αυτός της θρησκείας χώρισαν πριν από αρκετό καιρό. Ωστόσο, η ύπαρξη του Θεού –με μια πολύ ευρεία έννοια - με προβληματίζει ακόμη και διαβάζω με ενδιαφέρον ό,τι γράφεται για αυτό σε μη θρησκευτικά κείμενα. Αναφορές σε αυτό...
  7. Γ

Χίλια σόρι

Η παρατήρηση ότι λέξεις υβριστικού περιεχομένου λέγονται πολύ ευκολότερα από κάποιον που μαθαίνει μια γλώσσα παρά από αυτόν που είναι η μητρική του, δεν είναι πρωτότυπη. Το ίδιο, όμως, φαίνεται να γίνεται και με άλλες δύσκολες, κατά μία έννοια, λέξεις όπως είναι η συγνώμη (για όποιον θέλει...
  8. Γ

V.S. Ramachandran & Sandra Blakeslee : "Φαντάσματα στον εγκέφαλο"

Αυτό το "ποτέ" σε αυτόν τον τομέα, στο λαιμό μου καθότανε, κι έτσι είπα να αναλάβω δράση. Θα αναφερθώ σε ένα βιβλίο που είναι πολύ εύκολο να συμπεράνει κανείς ότι λέγεται "Φαντάσματα στον εγκέφαλο" του νευρολόγου V.S. Ramachandran και της συγγραφέως επιστημονικών βιβλίων Sandra Blakeslee...
  9. Γ

Αποσιωπητικά...

Πριν από αρκετό καιρό είχε πέσει στα χέρια μου ένα βιβλίο με μια σειρά από κείμενα του Ουμπέρτο Έκο, όπου σχολίαζε διάφορες καταστάσεις. Αυτό που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση ήταν το τελευταίο, το οποίο και αναφερόταν στη χρήση των αποσιωπητικών. Δεν είχα αναρωτηθεί ποτέ για τη χρήση τους...
  10. Γ

Γεια!

Χαιρετώ όλους και ομολογώ ότι νιώθω μεγαλύτερη αμηχανία από αυτήν που μου προκύπτει όταν πρέπει να διεκπεραιώσω διαδικαστικές υποθέσεις σε δημόσια υπηρεσία. Τα μόνα μηνύματα που έχω γράψει ποτέ σε υπολογιστή είναι αυτά του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Ωστόσο, βρίσκω πάντα ευχάριστη μια κουβέντα...