Search results

1. Ι

Προτάσεις για ταινίες

@Σελεφά, το είδα μόλις βγήκε και ομοίως με σένα ταράχτηκα πολύ. Παρόλο που έχω δει άπειρα ντοκιμαντέρ παρόμοιου περιεχομένου πάντα μένω άναυδος μπροστά στο κτήνος που λέγεται άνθρωπος.
  2. Ι

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Ξεκίνησα το Tennesee Williams :Mad Piligramage Of The Flesh του John Lahr, είμαι στο 1/3 περίπου του βιβλίου και μου αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση μέχρι στιγμής αλλά θα έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη όταν το τελειώσω.
  3. Ι

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Έχω σιχαθεί τα clickbaits! Σχεδόν κάθε ιστοσελίδα, σοβαρή και μη, ποντάρει σε ένα κραυγαλέο τίτλο που καμιά ή ελάχιστη σχέση έχει με το περιεχόμενο του άρθρου. Έλεος δηλαδή. :οργή:
  4. Ι

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Τελικά άλλαξα πτήση και πετάω πρωί από Λονδίνο, άρα μεσημέρι θα προσγειωθώ. Την ημέρα δεν φοβάμαι, ξέρω ότι υπάρχουν τακτικά δρομολόγια για Ξάνθη και σίγουρα θα προλάβω να πάρω εισιτήριο. 😊
  5. Ι

Ελληνικά Διηγήματα

Εγώ θα ψηφίσω ένα από τα "σιγουράκια", δηλαδή τον Βιζυηνό, τον οποίο κι εγώ δεν θυμάμαι πια πόσες φορές τον έχω διαβάσει. Είναι από τις λίγες φορές που το μάθημα της νεοελληνικής λογοτεχνίας δεν με έκανε να σιχαθώ έναν συγγραφέα.
  6. Ι

Σας ευχαριστώ παιδιά. Θα πάρω τη Δευτέρα τηλέφωνο και θα δω τι παίζει. 🙏
  7. Ι

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση Κρίτων. Θα έχει ανοιχτό όμως κανένα γκισέ τέτοια ώρα (μιλάμε για μεσάνυχτα) όπου μπορώ να πληρώσω το εισητήριο και να το πάρω στο χέρι; Λογικά θα πάρω τηλέφωνο κατευθείαν το ΚΤΕΛ Μακεδονίας για πληροφορίες αλλά είπα να γλιτώσω την ομιλία μαζί τους. 😁
  8. Ι

Παιδιά, θέλω τα φώτα σας. Τον Σεπτέμβριο κατεβαίνω Ελλάδα, συγκεκριμένα στη Θεσσαλονίκη, κι από κει σκοπεύω να να συνεχίσω για Ξάνθη με λεωφορείο. Το αεροπλάνο θα προσγειωθεί στις 10 το βράδυ περίπου και ευελπιστώ να προλάβω το τελευταίο λεωφορείο που αναχωρεί για Ξάνθη στις 12. Το ερώτημά μου...
  9. Ι

Προχθές ήταν η επέτειος της πρώτης επανδρωμένης προσσελήνωσης στο φεγγάρι, η ημέρα που ο Άρμστρονγκ πάτησε στο φεγγάρι και είπε τη διάσημη φράση του. Πόσο ζηλεύω όλους όσους έζησαν αυτό το σπουδαίο γεγονός, φαντάζομαι τη συγκίνηση και το δεος που ένιωσε ολόκληρος ο πλανήτης μπροστά σ'αυτό το...
  10. Ι

Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

@ΜιΛάμπρος αν σε ενδιαφέρει, στο κανάλι του Ιανού στο YouTube υπάρχει μια πρόσφατη συνέντευξη με τον Ρονκαλιόλο, είχε έρθει για παρουσίαση του τελευταίου του βιβλίου που εκδόθηκε στην Ελλάδα. Μου φάνηκε ενδιαφέρον τύπος και ίσως στην επόμενη μου εξόρμηση στα ελληνικά βιβλιοπωλεία να πάρω κάποιο...
  11. Ι

Για μένα το Εκκρεμές και το Ρόδο ισοβαθμούν σε τελειότητα και μου είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσω κάποιο από τα δύο. Είμαι στα μισά του Temptation του Janos Szekely, ενός κλασσικού βιβλίου της ουγγρικής λογοτεχνίας το οποίο ανακάλυψα τυχαία, και μέχρι στιγμής το θεωρώ από τα καλύτερα βιβλία που...
  12. Ι

Τέλος στην Χρυσή Αυγή

@Φαροφύλακας, κι εγώ κάπως ξαφνιάστηκα με την άνοδο της Χρυσής Αυγής παρόλο που ο ρατσισμός στην Ελλάδα ανέκαθεν υπήρχε, αν και περισσότερο σε πιο χαβαλίστικο βαθμό του τύπου "είχατε τηλεόραση στη χώρα σου;" κι άλλα τέτοια. Όμως το μένος και το μίσος που βγήκε ξαφνικά από τόση μεγάλη μερίδα...
  13. Ι

Πού ταξιδεύεις αυτές τις μέρες στα βιβλία σου;

Το συγκεκριμένο δεν το έχω διαβάσει, @Ροκμαντικ. Ομοιότητες στη γραφή με τον Μάρκες δεν ξέρω εάν έχω εντοπίσει, ίσως και οι δύο έχουν πολύ έντονο το ερωτικό και το πολιτικό στοιχείο στα βιβλία τους, όμως ο Γιόσα είναι πιο ρεαλιστικός κατά την άποψή μου. Η πρώτη μου γνωριμία με το έργο του Γιόσα...
  14. Ι

Πού ταξιδεύεις αυτές τις μέρες στα βιβλία σου;

Πολύ αγαπημένος μου συγγραφέας Γιόσα. :πάνω: Ποιο βιβλίο του συγκεκριμένα διαβάζεις;
  15. Ι

Ρε συ πραγματικά δεν ήξερα ότι το φημισμένο Corfu είναι η Κέρκυρα! :)))) Κοιτούσα σήμερα για αεροπορικά εισιτήρια από Αγγλία προς Ελλάδα, συγκεκριμένα για Θεσσαλονίκη, και για πρώτη φορά είπα να δω πού είναι αυτό το Corfu που μου το πετάει συνέχεια ως προορισμός. Εντάξει, μια ζωή μαθαίνει ο...
  16. Ι

Ήμουν today years old όταν ανακάλυψα ότι το Corfu είναι η Κέρκυρα. :αργκ:
  17. Ι

Συμπτωματικά, το δίτομο του Σατελέ το έχω στη βιβλιοθήκη μου αλλά δεν το έχω διαβάσει. Βιβλία φιλοσοφίας δυστυχώς δεν έχω διαβάσει πολλά, εκτός από μερικούς αρχαίους- Σένεκα, Μάρκος Αυρήλιος, Πλάτων. Ξεκίνησα πριν λίγα χρόνια την Ιστορία της Δυτικής Φιλοσοφίας του Ράσελ όμως όσο πλησίαζε στον...
  18. Ι

Τελείωσα το " Πρόβλημα Σπινόζα" του Γιάλομ χθες βράδυ και σε γενικές γραμμές το απόλαυσα. Συμπάθησα ακόμα περισσότερο τον Σπινόζα και τις πεποιθήσεις του και σύντομα θα ψάξω να διαβάσω κάποια βιβλία του για να κατανοήσω καλύτερα τη φιλοσοφία του. Στα μείον του βιβλίου οι αφύσικοι διάλογοι, δεν...
  19. Ι

Δεν αμφισβητώ καθόλου την αξία του βιβλίου, αλίμονο, είναι αποδεδειγμένα από τις καλύτερες ιστορίες που έχουν γραφτεί ποτέ. Απλώς στο καθαρά τεχνικό κομμάτι του δεν είναι άριστο, θα μπορούσε να είναι είναι λίγο πιο συμμαζεμένο. Άλλο παρόμοιο παράδειγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι ο Δον...
  20. Ι

@Σελεφά Είχα διαβάσει για πρώτη φορά τον Κόμη του Μόντε Κρίστο όταν ήμουν 12-13 χρονών. Ήταν πλήρης έκδοση-δύο χοντροί τόμοι-τους οποίους διάβασα μονορούφι και είχα ξετρελαθεί με την ιστορία του Νταντές. Πριν λίγα χρόνια όμως το ξαναδιάβασα/άκουσα (στη δουλειά το άκουγα, στο σπίτι το διάβαζα...