Search results

1. Ε

Από Μία Λέξη

Τώρα είδα ότι το κάτοπτρο/α υπάρχει.... οπότε πάνα/ες.
  2. Ε

Από Μία Λέξη

Ωραία ιδέα Ιωάννη! Οι πέντε λεξεις είναι: 1. κάτοπτρο/α 2. έκανα/ν 3. κοπάνα/ες 4. τόπος/οι 5. σπάνια/ο
  3. Ε

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Συνεχίζω την εξερεύνηση του Φώκνερικου κόσμου. Τελείωσα το "Άδυτο" και το "Βουή και Μανία", το οποίο λάτρεψα και αρχίζω το "Καθώς Ψυχορραγώ" ☺
  4. Ε

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Θα προσπαθήσω....☺
  5. Ε

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Σήμερα παρέλαβα το πολυπόθητο πακέτο από την Πολιτεία: 1. Ιβανόης Ουόλτερ Σκοτ 2. Το Κουκλόσπιτο Χένρικ Ίψεν 3. Ηθική Επίκουρος 4. Άδυτο Γουίλιαμ Φόκνερ Το τελευταίο το επέλεξα επηρεασμένη από τη συναναγνωση του Αβεσσαλωμ Αβεσσαλωμ που μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Φόκνερ δεν έχω διαβάσει και το...
  6. Ε

Πού προτιμάτε να διαβάζετε;

Λατρεύω το διάβασμα στη μικρή βεράντα μου με θέα τη θάλασσα, όπως επίσης και στην παραλία! Απαραίτητο θεωρώ το βιβλίο κατά τη διάρκεια των μετακινήσεων μου με αεροπλάνο, τραίνο ή πλοίο. Κατά περιόδους μέσα στην τσάντα μου υπάρχει ένα συνήθως μικρού μεγέθους βιβλίο....για κάθε...
  7. Ε

Καλησπέρα απο Κέρκυρα!

Καλώς όρισες στην παρέα! ☺
  8. Ε

καλησπέρα σε όλους!!! ευχαριστώ

Καλωσόρισες στην παρέα Νάρκισσε!☺
  9. Ε

Kαλησπέρα........!!!

Γειά σου Αριάννα! Καλώς όρισες στην παρέα!
  10. Ε

Αγαπημένος συγγραφέας και γιατί!

Stefan Zweig και Ζυράννα Ζατελη για τον ιδιαίτερο τρόπο έκφρασης και τους δύο τους θεωρώ πραγματικούς ΛΟΓΟΤΕΧΝΕΣ!
  11. Ε

χειμερινή κολύμβηση

Καλησπέρα! Επανέρχομαι με μια συμβουλή που μου έδωσε χειμερινή κολυμβήτρια σε ένα από τα πρώτα μου μπάνια. Μπορεί να βοηθήσει όσους σκέφτονται να αρχίσουν. Αναφερομαι στην περίοδο από τα τέλη Νοεμβρίου εως και τον Απρίλιο που και η θερμοκρασία του περιβαλλοντος πέφτει αισθητά αλλά και η...
  12. Ε

Η ζωή μου σε 7 ταινίες

ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΕ! Συγχαρητήρια για την δύναμη, την υπομονή και την επιμονή σου! Εύχομαι να έχεις υγεία για να προφυλάσσεις και να θεραπεύεις τους ασθενείς σου! Συγχαρητήρια και καλή σταδιοδρομία!
  13. Ε

Καλησπέρα σε όλους!

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ όλους σας για το καλωσόρισμα! Μου πήρε κάποιες μέρες να καταλάβω για ποιο λόγο κάτω από το παρωνυμιο εμφανιζοταν η ένδειξη "όμορφο νιάτο" ☺, αλλά όποιος ψάχνει βρίσκει....
  14. Ε

Τα 10 καλύτερα βιβλία που διάβασα ποτέ

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την ενδιαφέρουσα συζήτηση και ιδιαιτέρως τη Μέντα για τις ιστορικές κυρίως πληροφορίες. Παραθέτω 10 μυθιστορήματα που έχω ξεχωρίσει εως τώρα : Ένα δέντρο μεγαλώνει στο Μπρουκλιν Ένα παιδί μετράει τα άστρα Πολεμος και Ειρήνη Ο ήρεμος Ντον Το Πέμπτο βουνό Ο Έρωτας...
  15. Ε

χειμερινή κολύμβηση

Τα τελευταία 3 χρόνια προσπαθώ να κολυμπω ολους τους μήνες του χρόνου εκτός Φεβρουαρίου που δεν τα κατάφερα και τις 2 χρονιές. Νομίζω ότι όποιος το δοκιμασει το συνεχίζει για ολη του τη ζωή. Υπάρχουν κάποια πράγματα που χρειάζεται να προσέξεις. Αλλά σίγουρα βοηθάει στην καλή υγεία του σώματος...
  16. Ε

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Σήμερα, μάλλον χθες... για να είμαι ακριβής, ξεκίνησα το Μικρό Παριζιάνικο Βιβλιοπωλείο της Nina George. Ο ήρωας "λογοτεχνικός φαρμακοποιός" που συνταγογραφεί μυθιστορηματα στο πλωτό βιβλιοπωλείο του, στον Σηκουάνα για κάθε δυσκολία της ζωής... Αυτό αναγράφεται στο οπισθόφυλλο και ήταν και ο...
  17. Ε

Εσύ διαβάζεις το οπισθόφυλλο;

Ανάλογα την περίπτωση. Εάν πάω να διαλέξω βιβλίο στην τύχη πάντα διαβάζω το οπισθόφυλλο, καθώς και το βιογραφικό του συγγραφέα, εάν μου είναι άγνωστος... Ομολογώ πως η πρόταση ή η παράγραφος που περικλείεται στο οπισθόφυλλο και θεωρητικά δίνει το στίγμα του βιβλίου δεν είναι πάντα...
  18. Ε

Καλησπέρα σε όλους!

Χαίρομαι που τυχαία, αν και ουδέν τυχαίο στη ζωή μας, βρήκα τη λεσχη.gr :)