Search results

1. Λ

Αναζήτηση για εξαντλημένα βιβλία

Παρατηρώντας τον Πόνο των Άλλων της Σούζαν Σόνταγκ..
  2. Λ

Βιβλιονέα

Εκδόθηκε το τελευταίο βιβλίο του Εντουάρντο Γκαλεάνο, "Γυναίκες"!!! Ο ίδιος πέθανε τον περασμένο Απρίλιο, πριν την έκδοσή του.. Ανυπομονώ να το διαβάσω!
  3. Λ

Ξένη λογοτεχνία που αναμένω να μεταφραστεί...

Διάβασα το Καλοκαίρι το "Ιστορίες έρωτα, τρέλας και θανάτου" , διηγήματα του Οράσιου Κιρόγα. Ήταν απολαυστικά! Θα ήθελα να μεταφραστούν κι άλλα βιβλία του, μιας και απ'ό,τι είδα όταν έψαξα, έχουν μεταφραστεί μόνο άλλα δύο. Το ένα είναι εξαντλημένο και το άλλο είναι παιδικής λογοτεχνίας.
  4. Λ

Ψάχνω παλιά βιβλία

Καλημέρα! Εγώ ψάχνω το "Οι δημοσιογραφικές επιτυχίες του Ρουλταμπός", του Ρομπέρ Εσκαρπίτ...
  5. Λ

Αγαπημένα αποφθέγματα από βιβλία

"Είναι λίγο να πεθαίνεις άμα δεν έχεις φαντασία, άμα όμως έχεις είναι πάρα πολύ" "Οτιδήποτε έχει ενδιαφέρον συμβαίνει στη σκιά τελικά.Δεν ξέρουμε τίποτα για την αληθινή ιστορία των ανθρώπων." Ταξίδι στην άκρη της νύχτας, Σελίν
  6. Λ

Έκλαψα όταν τα διάβασα

Θυμάμαι να δάκρυσα στο τέλος στα : "Οι Άθλιοι", "Ένας άντρας", "Το λάθος". Λογικά θα με έχουν κάνει και άλλα να κλάψω αλλά αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό. Α, και στο "ουδέν νεώτερον απ' το δυτικόν μέτωπο", σε ένα απόσπασμα που το έχω γράψει στο ανάλογο νήμα..
  7. Λ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Επιτέλους βρήκα "το στρίψιμο της βίδας" από εκδόσεις Άγρα, που φαινόταν παντού εξαντλημένο!!
  8. Λ

Anubis Bazaar 2015 (Ξεκινάει 7 Μαρτίου)

Α, τι ωραία που θα είναι και on-line!!!!
  9. Λ

Θα το αγόραζες αν το είχες διαβασμένο;

Μόνο 3 βιβλία θυμάμαι να έχω αγοράσει ενώ τα είχα διαβασμένα, γιατί μου άρεσαν και ήθελα να τα έχω: "Μικρός πρίγκιπας", "Ένα παιδί μετράει τ'άστρα" και "Το ημερολόγιο της Άννας Φρανκ", το οποίο το είχα μικρή αλλά το είχα χαρίσει σε μια φίλη μου και πέρυσι το αγόρασα για να το έχω. Γενικά...
  10. Λ

Αναζήτηση για εξαντλημένα βιβλία

Ψάχνω "το στρίψιμο της βίδας" από εκδόσεις Άγρα, αλλά δεν μπορώ να το βρω πουθενά. Στα public και στον Ιανό φαινόταν διαθέσιμο, αλλά όταν το παρήγγειλα με ειδοποίησαν ότι τελικά είναι εξαντλημένο απ τον εκδότη.:λυγμ:
  11. Λ

Τζέιμς Τζόις: δυσνόητος ή απλά...βαρετός;

Να'σαι καλά Νικόλα! Νομίζω πως και γω θα μπω στον πειρασμό να το αγοράσω...!! Πότε θα το πάρω απόφαση να το διαβάσω δεν ξέρω!
  12. Λ

Δανείζεστε βιβλία από άλλους?

Δεν μου αρέσει να δανειζομαι βιβλία, αν και έχει τύχει να το κάνω παλιότερα!!Πάντως αυτά που δανείστηκα, τώρα δεν τα θυμάμαι! Γι'αυτό ό,τι διαβάζω θέλω να το έχω στη βιβλιοθήκη μου. Δανείζω βιβλία, αλλά φυσικά μόνο σε υπεύθυνους φίλους. Βέβαια, έχω ένα άγχος μέχρι να μου τα επιστρέψουν! Αν δεν...
  13. Λ

Εσύ διαβάζεις το οπισθόφυλλο;

Συμφωνώ με τον Υπεράνθρωπο. Στα μυθιστορήματα συνήθως δε διαβάζω το οπισθόφυλλο, φοβάμαι για το τι θα αποκαλύπτει. Όμως καμιά φορά μπορεί να διαβάσω 2-3 σειρές ή να ρίξω μια γρήγορη ματιά. Αφού τελειώσω το βιβλίο το διαβάζω!!:)))
  14. Λ

Σας έτυχε να σώσετε κάποιο βιβλίο τελευταία στιγμή από του 'Χάρου' τα δόντια;

Εμένα η μητέρα μου ποτέ δεν μου πέταξε βιβλίο, έχω ακόμα και τα σχολικά μου βιβλία της Α' δημοτικού! Εγώ έσωσα 10 περίπου βιβλία που τα είδα να τα έχουν στιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο και παρατημένα έξω από μια πόρτα, στο πεζοδρόμιο. (Ελπίζω να μην τα είχε ξεχάσει κάποιος!!χεχε!) Αλλά το...
  15. Λ

Τζέιμς Τζόις: δυσνόητος ή απλά...βαρετός;

Η έκδοση του Κάκτου με μεταφραστή τον Ανευλαβή, έχει 40% έκπτωση στην Πρωτοπορία, από 37 ευρώ μόνο 22!
  16. Λ

Τζέιν Όστεν (Jane Austen) : "Περηφάνια και Προκατάληψη"

Γεια σας! Μόλις τελείωσα το βιβλίο. Θα στενοχωρήσω ίσως κάποιες φίλες, αλλά τολμώ να πω ότι δε μου άρεσε πολύ. Όχι στο σημείο να μην μπορώ να το συνεχίσω, αλλά η αλήθεια είναι ότι σε πολλά σημεία ένιωσα να βαριέμαι. Και όταν το έκλεισα δεν ένιωσα αυτό το συναίσθημα που νιώθω όταν τελειώνω ένα...
  17. Λ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Καλησπέρα παιδιά. Πριν λίγο τελείωσα το "Περηφάνια και Προκατάληψη". Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Με κούρασε, σε κάποια σημεία βαρέθηκα. Προς το τέλος έγινε λίγο πιο ενδιαφέρον αλλά και πάλι όχι κάτι το συγκλονιστικό. Θα συνεχίσω με το "Ταξίδι στην άκρη της νύχτας" του Σελίν.
  18. Λ

"Βιβλιογνωμικά"

"Τα βιβλία που έχουμε ανάγκη είναι εκείνα που πέφτουν σαν το τσεκούρι στην παγωμένη θάλασσα της ψυχής μας. Fr. Kafka Τα βιβλία είναι καθρέφτες. Βλέπεις μέσα τους μόνο αυτά που ήδη έχεις μέσα σου. Carlos Ruiz Zafon Τα βιβλία έχουν τους ίδιους εχθρούς με τον άνθρωπο: τη φωτιά, την υγρασία, την...
  19. Λ

Διάσημοι και βιβλίο

Και γω αυτή την απορία είχα και πήγα κοντά στην οθόνη μήπως μπορέσω να διαβάσω τον τίτλο, αλλά μάταια!! :τρέλα: Πάντως πολύ ωραίες φωτογραφίες!