Search results

1. Π

Τα αγαπημένα σας από κάθε είδος

Καλησπέρα σας. Ήθελα να σας ρωτήσω, επειδή ενδιαφέρομαι να αρχίσω να διαβάζω ποίηση και φιλοσοφία, καθώς και άλλα λογοτεχνικά γενικά βιβλία τι θα μου προτείνατε, τα must για σας ή τα κλασσικά κατά την γνώμη σας ; Π.χ. ποίηση εννοώ ευρύτερα και ιδιαίτερα τύπου Τζαλαλεντίν Ρούμι δηλαδή...
  2. Π

Χόμπς εναντίον Νίτσε

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, ελπίζω να είστε όλοι καλά. Έχω τον Λεβιάθαν του Χομπς και το Τάδε Έφη Ζαρατούστρα του Νίτσε. Πρώτον, επειδή και τα δύο βιβλία είναι αξιόλογα και οι δύο συγγραφείς θα ήθελα να ξέρω πως μπορούμε να κάνουμε και σύγκριση ; Ποιος είναι πιο "εύκολος" ή "δύσκολος" ; Ο Χομπς...
  3. Π

Αλχημεία

Καλησπέρα σας. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας τον τίτλο μιας σειράς τόμων (4 στον αριθμό) που πραγματεύονται την αλχημεία με τον τίτλο "το μυστικό της φιλοσοφικής λίθου". Ο συγγραφέας τους είναι ο Δημήτρης Πολυχρόνης, ένας σπουδαίος συγγραφέας κατά την γνώμη μου όσον αφορά το μεταφραστικό και...
  4. Π

Νέα

Καλησπέρα σας παιδιά. Καιρό έχουμε να τα πούμε. Άρχισα κανονικά τα μαθήματα μου στο Πανεπιστήμιο και έδωσα την προηγούμενη Τρίτη εξετάσεις για να μπω στην κατεύθυνση διεύθυνσης ορχήστρας.....όσον αφορά όμως το μικρόβιο του διαβάσματος, είμαι ακόμα άρρωστος 😂 ανανέωσα την βιβλιοθήκη μου με τα...
  5. Π

Μυητικά μυστήρια

Καλή σας μέρα. Μήπως ξέρετε που θα μπορούσα να βρω βιβλία για τα αρχαία μυητικά μυστήρια (Ελευσίνια, Κρητικά, Καβείρια, Ορφικά, Περσικά, Μιθραϊκά, Χαλδαϊκά, Αιγυπτιακά, Δρυιδικά, Ινδικά) καθώς και για την Μεγάλη Λευκή Αδελφότητα (αν υπάρχει) ; Τέλος, έχω διαβάσει ότι ο Ιησούς σίγουρα υπήρξε...
  6. Π

Ανατολικές θρησκείες, ρεύματα και φιλοσοφίες

Γεια σας παιδιά. Μήπως θα ξέρατε να μου προτείνατε βιβλία σχετικά με τον Βουδισμό, το Ζεν, Ταντρισμό, Ινδουισμό, Τζαϊνισμό και Σουφισμό (γενικά διαφόρων ανατολικών παραδόσεων και θρησκειών) παραδοσιακών συγγραφέων και δασκάλων (π.χ. Βούδας ή και άλλοι) όχι σύγχρονους όπως Osho ξέρω εγώ.
  7. Π

Το βιβλίο της Ιερής Μαγείας του Αμπραμελίν

Γεια σας αγαπητοί μου σύντροφοι. Το έχει διαβάσει κανείς σας ; Πως σας φάνηκε ; Δοκίμασε κάνεις ποτέ το τελετουργικό που περιγράφει και αν ναι, πως ήταν ; Πείτε μου την γνώμη σας, αγαπητοί μου σύντροφοι ιδιαίτερα όσοι ασχολείστε με την φιλοσοφία και τον αποκρυφισμό.
  8. Π

Ερώτηση για βιβλιοπωλείο στην Πάτρα

Γεια σας και καλημέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή θα πάω τρεις μέρες στην Πάτρα λόγω εξεταστικής (δίνω ειδικά μουσικά μαθήματα και το εξεταστικό κέντρο είναι εκεί) και όπως καταλαβαίνετε μετά θα έχω άφθονο χρόνο για ψώνια (ιδιαίτερα βιβλία που τα λατρεύω) ξέρετε αν υπάρχει κάπου κανένα...
  9. Π

Περί ελεύθερου πνεύματος

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια σκέψη την οποία έχω καταγράψει στο τετράδιό μου όπως τόσες άλλες: Το ελεύθερο πνεύμα ουρλιάζει, βάζει φωτιά, διδάσκει, ρητορεύει και αγορεύει• χοροπηδάει εδώ κι εκεί σαν το κατσίκι και βγάζει αφρούς διότι είναι ελεύθερο. Μια λάμψη λάμπει στα μάτια του• λάμψη του...
  10. Π

Καινούριος στην παρέα

Γεια σας. Ονομάζομαι Παναγιώτης και είμαι ενήλικας εδώ και τρεις μήνες. Τα ενδιαφέροντα μου είναι η μουσική (παίζω καμία 10αρια όργανα) και η ανάγνωση βιβλίων ( από μικρό παιδί,6 χρόνων συγκεκριμένα),βιβλίων όμως που θα θεωρούνταν κάπως παράξενα ή ακόμα και αιρετικά. Συγκεκριμένα διαβάζω...