Search results

1. Βασίλισσα

Βιβλιονέα

Έφηβος Ντοστογιεβσκι Καλημέρα σας! Οι εκδόσεις ΑΓΡΑ κυκλοφόρησαν σε μετάφραση Ελένη Μπακοπούλου τον Έφηβο του Ντοστογιεβσκι. Οι εκδόσεις έχουν αγοράσει και τις υπόλοιπες μεταφράσεις της κ.Μπακοπούλου ωστόσο ακόμη δεν γνωρίζουμε αν θα κυκλοφορήσει όλη η σειρά του Ντοστογιεβσκι από τις εκδόσεις...
  2. Βασίλισσα

Βιβλιονέα

@Χρυσόστομος Πήγα δύο μέρες σερί στο παζάρι. Αγόρασα πέντε βιβλία εκδόσεις Καστανιώτη γύρω στα 4 με 5 ευρώ. Ένα εκδόσεις εστίας και ένα εκδόσεις διόπτρα. Νομίζω αξίζει κάποιος να πάει όσον αφορά τους γνωστούς εκδοτικούς οίκους... όλο και κάτι θα βρεί. Τα υπόλοιπα ναι μεν υπάρχουν εξαντλημένοι...
  3. Βασίλισσα

Αγαπημένοι πίνακες

Dulle Griet (προφ. Ντoύλλε Χριτ, αγγλικά γνωστή και ως Mad Meg, σε ελεύθερη απόδοση "Η τρελή Μαργαρίτα") είναι λαογραφική μορφή της Φλάνδρας και αποτέλεσε το θέμα μιας ελαιογραφίας του 1562 του Πίτερ Μπρίγκελ του πρεσβύτερου. Ο πίνακας απεικονίζει μιαν ανδρογυναίκα, την Dulle Griet, η οποία...
  4. Βασίλισσα

Βιβλία αυτοβελτίωσης

Μου αρέσει ανά διαστήματα να διαβάζω μικρά βιβλία αυτοβελτίωσης. Δεν μπορώ να πω ότι με έχουν βοηθήσει όσο οι κουβέντες με φίλους ή κάποια προσωπική εμπειρία. Με βοηθάνε όμως μερικές φορές να ψυχολόγω τον συνομιλητή μου καλύτερα. Πρόσφατα είδα μια εκπομπή που μάλλον θα σε ενδιαφέρει. Είναι στο...
  5. Βασίλισσα

Καλησπέρα στην παρέα!

Καλώς ήρθες! Καλή διαμονή και καλά αναγνώσματα.
  6. Βασίλισσα

Αγαπημένοι πίνακες

@Δομάζ όχι σε ευχαριστώ. Ήθελα απλά να μάθω που βρίσκεται.
  7. Βασίλισσα

Αγαπημένοι πίνακες

@Δομάζ Ο Πίνακας που βρίσκεται; πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία. Δεν το γνώριζα.
  8. Βασίλισσα

Αγαπημένοι πίνακες

Η Βάρκα του Δάντη / Ο Δάντης και ο Βιργίλιος στην Κόλαση: Η Βάρκα του Δάντη, ο πίνακας που απογείωσε την καριέρα του Ευγένιου Ντελακρουά και του εξασφάλισε την πρόσβαση στην αφρόκρεμα της καλλιτεχνικής κοινότητας του Παρισιού, φιλοτεχνήθηκε το 1822. Πρόκειται για ελαιογραφία σε μουσαμά μεγέθους...
  9. Βασίλισσα

Εσύ πόσα αδιάβαστα έχεις;

Εγώ δεν θέλω να τα μετρήσω αν και πιστεύω οτι έχω γύρω στα 60 αδιάβαστα... Δεν θέλω να αγοράσω άλλα βιβλία. Θέλω να αγοράσω πολλά βιβλία. Δ Ε Ν Κ Ρ Α Τ Ι Ε Μ Α Ι.
  10. Βασίλισσα

Προτάσεις για ταινίες

@Χρυσόστομος χαίρομαι που σου άρεσε. Κ εγώ δεν σου είχα πεί πολλά για να μην κάνω σπόιλερ. Πάντως στην Αμερική που το έγκλημα είναι στα ύψη... τέτοιες υποθέσεις υπάρχουν πολλές. Το έψαξα λίγο το καλοκαίρι καθώς είχα διαβάσει βιβλίο του Grisham με παρόμοια πλοκή. Εμένα η Μπούλοκ μου άρεσε...
  11. Βασίλισσα

Προτάσεις για ταινίες

Φυσικά!! Δεν έχω δεί ταινία της που να μην μου άρεσε.
  12. Βασίλισσα

Κυνόφιλοι και γατόφιλοι

@Φαροφύλακας Έχουμε και εμείς τέτοια γάτα. Είναι αγριόγατες και προσωπικά με γοητεύουν πολύ. Μια τέτοια βρέθηκε στην Κρήτη.
  13. Βασίλισσα

Προτάσεις για ταινίες

Και συνεχίζω... The Last Duel Ω ναι! Από τις ταινίες που μου αρέσουν πολύ με καλές ερμηνείες. Περίοδο αναγέννησης... Της βάζω 5 αστέρια. RED NOTICE Αυτή θα την βρείτε στο Νετφλιξ. Ταινία Δράσης και κωμωδίας. Περνάει ευχάριστα η ώρα. 4/5
  14. Βασίλισσα

Προτάσεις για ταινίες

Αυτές τις μέρες είδα αρκετές ταινίες. Θα τις μοιραστώ μαζί σας. Κάποιες από αυτές τις είδα σε ξένη πλατφόρμα οπότε δεν θα τα βρείτε στο Netflix Θα πρέπει να περιμένετε. Benedetta Ξεκίνησα να την βλέπω με πολύ καλή πρόθεση. Γαλλική ταινία με θρησκευτικό (υποτίθεται) περιεχόμενο με βάση την...
  15. Βασίλισσα

Μικρές ιστορίες

Εμένα μου χτύπησαν το κουδούνι και με ξύπνησαν... λέω δεν μπορεί... δεν μου χτυπάνε μου φάνηκε... Ξανά κουδούνι... ω Θεέ μου... δεν με αφήνουν να κοιμηθώ... μα δεν περιμένω κανέναν.... δεν πήγε καν το μυαλό μου στα κάλαντα... Λέω παρακαλώ... κανείς δεν μιλάει...Α! Με ξύπνησαν και δεν μιλάνε...
  16. Βασίλισσα

Ράδιο Φάρος

Καλά Χριστούγεννα σε όλους <3