Search results

1. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Αρσέν Λουπέν, Η εκδίκηση της Καλιόστρο, εκδ. Ερατώ. Πολύ φίλος μου ο Αρσέν...
  2. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Προτάσεις για ταινίες

Χθες την είδα αυτή τη ταινία. Κορεατ...εεε...ιταλική ταινία, προσαρμογή του διάσημου κόμικ Diabolik. Πρόκειται για έναν αντιήρωα, ο οποίος ζει σε μια χώρα που δεν υπάρχει και είναι ένας πιο σκοτεινός Αρσέν Λουπέν ή ένας πιο ηθικός Φαντομάς. Πολύ ευχάριστη περιπέτεια που προσφέρει δύο ώρες...
  3. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Ράδιο Φάρος

Ηχορύπανση; Δεν καταλαβαίνω για τι πράγμα μιλάτε, εσείς τα γερόντια
  4. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Προτάσεις για ταινίες

Χειρουργός με βαθιά κουλτούρα προφανώς. Αφέσου στα χέρια του και όλα θα έρθουν αγγελικά...
  5. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Η δυναμική της πρώτης φράσης

Μες στα άγρια μεσάνυχτα, χειμώνα, ποιος χτυπάει; Κανέναν δεν περίμεναν, κανένας δεν περνάει. Edward Gorey, Ο αμφίβολος επισκέπτης, εκδ. Άγρα
  6. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Προτάσεις για ταινίες

Άμα έχει πρότυπα σωστά ο άνθρωπος... Για όποιον -α ενδιαφέρεται, η ταινία υπάρχει στο YouTube με αγγλικούς υπότιτλους.
  7. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Προτάσεις για ταινίες

Ό,τι καλύτερο έχει προσφέρει ο ιαπωνικός κινηματογράφος στις ταινίες τρόμου. Μεσήλικας χήρος, μετά από παρότρυνση του γιου του και υιοθετόντας τη χαζή ιδέα ενός φίλου του, στήνει ψεύτικη οντισιόν για να βρει τη νέα του γυναίκα. Επιλέγει μια λιγομήλητη και ντροπαλή κοπέλα αλλά τα πράγματα...
  8. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Προτάσεις για σειρές

The Guest Κορεάτικο κι αυτό Ένας σαμάνος με κληρονομικό χάρισμα, ένας καθολικός εξορκιστής και μία νεαρή αστυνομικός μάχονται εναντίον ενός πανάρχαιου διαβολικού πνεύματος που ηγείται άλλων μικρότερων μοχθηρών πνευμάτων. Θα μπορούσε να είναι γελοίο αν δεν ήταν τόσο αριστοτεχνικά φτιαγμένο...
  9. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Ξεκίνησα τον "Χαμένο Παράδεισο" του Μίλτον. Και για να μιλήσω με μια κάποια σοβαρότητα και με ένα κάποιο πνευματικό βάθος, έχω να πω: Ουάου!
  10. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Παρακούσματα

Αυτό δεν είναι τίποτα @Τσίου. Κάποτε μια κοπελιά μου είπε "θες να παντρευτούμε;", εγώ άκουσα "θέλεις να ρευτούμε" απάντησα "ναι" όλο χαρά και είδα κι έπαθα να λύσω τη παρεξήγηση....
  11. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Προτάσεις για σειρές

Μεγάλη έκπληξη ο "Mr Bean" σε αυτόν τον ρόλο
  12. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

Ναι, ξύπνησα σε καλή διάθεση σήμερα! Μελοποιημένο το προτιμάτε ή σκέτο;
  13. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Σκεφτείτε πώς θα ήταν κάθε στιγμή της ζωής μας αν είχαμε συναίσθηση πως μπορεί να είναι η τελευταία, πως αυτή η στιγμή μας δόθηκε για να πλησιάσουμε με κάποιο τρόπο την τελειότητα, πως τα λόγια που λέμε θα είναι τα στερνά μας κι έτσι θα έπρεπε να εκφράσουν όλη την ομορφιά, όλη τη σοφία, όλη τη...
  14. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Οι στωικοί ήξεραν να χειρίζονται σπαθιά;
  15. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Σήμερα δε θέλουμε να μιλάμε για το θάνατο. Δεν θέλουμε να αντλήσουμε από αυτόν τα ωφέλιμα στοιχεία και να τα εντάξουμε στην καθημερινότητά μας. Προσπαθούμε συνεχώς να κατευθύνουμε το βλέμμα μας προς ένα φωτεινό ορόσημο, την εξωτερική επιφάνεια, τη ζωή· και αγωνιζόμαστε μη μας ξεφύγει κάτι που να...
  16. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Δε κατάλαβα γρι από αυτά που έγραψες αλλά μου άρεσαν!
  17. Μοκαντάσα αλ Σάφερ

Αν ειχες λίγες μέρες ζωής ποιο βιβλίο θα ήθελες να διαβάσεις;

Ή πιο απλά, θες να πεθάνεις από (πολύ) βαθιά γεράματα