Search results

1. Αντέρωτας

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Απορια: Γιατι στα σοσιαλ μιντια η θεσσαλονικη αναφερεται χαιδευτικά ως "SKG"? Ναι το ξερω οτι SKG ειναι ο κωδικος του αεροδρομιου, αλλά γιατί αυτο; Πχ. το Παγκράτι έχει ταχυδρομικό κώδικα 250 07 αλλά δε λεμε "Μεσημέρι στο 250 07 για καφέ"
  2. Αντέρωτας

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Μου αρεσει που εν οψει Γιουροβιζιον, οποτε η τηλεοραση δειχνει την Αμαντα ή προβαλει το τραγουδι της ελληνικης συμμετοχης, δειχνει πάντα, μα ΠΑΝΤΑ, να λεει την ιδια, μα ΙΔΙΑ φραση, σε σημειο να πιστευω οτι ολο το τραγουδι ειναι η ιδια μουσικη φραση επαναλαμβανομενη (δεν το εχω ακουσει ολοκληρο)...
  3. Αντέρωτας

Αναζήτηση: Εργοστάσιο εφιαλτών του Thomas Ligotti σε ηλεκτρονική μορφή

Γεια σας, επιασα δουλεια στον Οργανισμο Προστασιας Πνευματικης Ιδιοκτησιας. Το ραντομ καλο νεο της ημερας! 😃 Α δεν ειναι εδω τα εφημερα; Μπερδευτηκα
  4. Αντέρωτας

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Οταν ακουω ατομα να λενε οτι πανε γυμναστηριο 'για να χαλαρωσουν' ή οτι το τζογκινγκ τους 'ξεκουραζει' 😲 μου θυμιζουν εμενα που ακουω creepy μουσικη το βραδυ και διαβαζω ιστοριες με φαντασματα για να με παρει ο υπνος
  5. Αντέρωτας

Μου αρεσει η φωτορυπανση (κακο, αλλα σορρυ)
  6. Αντέρωτας

Μου αρεσει που η τεχνολογια των γραφικων, σοσιαλ μυδιων, κινητων κλπ κανουν προοδους στους φακους, τις καμερες, την ποιοτητα, την καθαροτητα, τα καθαροτερα χρωματα, την υψηλοτερη αναλυση κλπ για την τελεια εικονα και τα καλυτερα σελφι. ...ενω την ιδια στιγμη η ΤΝ κανει προοδους στην εφευρεση...
  7. Αντέρωτας

New Age εκφράσεις στο καθημερινό μας λεξιλόγιο

Ομολογώ ομως οτι η διάδοση της Νέας Εποχής στην ποπ κουλτούρα μας διευκόλυνε να κάνουμε χειροπιαστές έννοιες που ίσως δυσκολευόμασταν να φανταστούμε ή να εκφράσουμε πιο πριν. Προσωπικα (οπως φανταζομαι οι περισσότεροι εδω περα) δεν δεχομαι την υπαρξη καποιας θετικής/αρνητικής "ενέργειας" (που...
  8. Αντέρωτας

Τζ. Ρ.Ρ. Τόλκιν (J.R.R. Tolkien): "Το Σιλμαρίλλιον"

Δυστυχως δεν υπαρχει canonical χαρτης του Αμαν επειδη ο Τολκιν δεν σχεδιασε καποιον οταν εγραφε το (νεο) Σιλμαριλλιον, ενω αντιθετως σχεδιαζε χαρτη του Μπελεριαντ. Η μοναδικη φορα οπου εμφανιζεται το Αμαν ειναι σε ενα παρα πολυ παλιο σκιτσο του κοσμου γυρω στα 1930 οπου μας δινει απλα μια γενικη...
  9. Αντέρωτας

Κατι απογοητευτικό ειναι οτι κατα κανονα κανενας χαρακτηρας απο τον ΑτΔ δεν εμφανιζεται στο Σιλμαριλλιον. Ναι βεβαια αναφερεται το "αγγελικό" ονομα του Γκανταλφ, η Γκαλαντριελ και η γεννηση του Ελροντ αλλα μονο αυτο.
  10. Αντέρωτας

Η πλακα ειναι οτι καποιοι απο αυτους τους θεους δεν παιζουν κανενα ρολο, δηλ αναφερονται 2-3 φορες στη συνεχεια. Εγω για παραδειγμα δεν ξερω καμια ιστορια με την Εστια, αλλα ξερω οτι υπαρχει στο δωδεκαθεο. Μου φαινεται απλα ο Τολκιν ηθελε να συμπληρωσει καποιο αριθμο για το πανθεον χωρις να...
  11. Αντέρωτας

Αν ειχες λίγες μέρες ζωής ποιο βιβλίο θα ήθελες να διαβάσεις;

"Πως να βελτιωσετε το προσδοκιμο ζωης" του Duncan McLeod
  12. Αντέρωτας

Αγγλισμοί

Νομιζω οτι ακουω απο τους Ελληνες δημοσιογραφους το αγγλοφερτο "στο τελος της ημέρας" τοσο συχνα που μαλλον ουτε οι Αμερικανοι δεν το εχουν κανει τοσο κλισε. Μαλιστα νομιζω πανω κατω το ψιλοεννοουν και κυριολεκτικα
  13. Αντέρωτας

Χόμπς εναντίον Νίτσε

Τι εννοεις δε δινουμε εξετασεις οποτε τελειωνουμε ενα βιβλιο;; :αργκ: