Recent content by Παναγιωτάκης

1. Π

Τα αγαπημένα σας από κάθε είδος

Καλησπέρα σας. Ήθελα να σας ρωτήσω, επειδή ενδιαφέρομαι να αρχίσω να διαβάζω ποίηση και φιλοσοφία, καθώς και άλλα λογοτεχνικά γενικά βιβλία τι θα μου προτείνατε, τα must για σας ή τα κλασσικά κατά την γνώμη σας ; Π.χ. ποίηση εννοώ ευρύτερα και ιδιαίτερα τύπου Τζαλαλεντίν Ρούμι δηλαδή...
  2. Π

Χόμπς εναντίον Νίτσε

Καλησπέρα σε όλη την παρέα, ελπίζω να είστε όλοι καλά. Έχω τον Λεβιάθαν του Χομπς και το Τάδε Έφη Ζαρατούστρα του Νίτσε. Πρώτον, επειδή και τα δύο βιβλία είναι αξιόλογα και οι δύο συγγραφείς θα ήθελα να ξέρω πως μπορούμε να κάνουμε και σύγκριση ; Ποιος είναι πιο "εύκολος" ή "δύσκολος" ; Ο Χομπς...
  3. Π

Αλχημεία

Καλησπέρα σας. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας τον τίτλο μιας σειράς τόμων (4 στον αριθμό) που πραγματεύονται την αλχημεία με τον τίτλο "το μυστικό της φιλοσοφικής λίθου". Ο συγγραφέας τους είναι ο Δημήτρης Πολυχρόνης, ένας σπουδαίος συγγραφέας κατά την γνώμη μου όσον αφορά το μεταφραστικό και...
  4. Π

Νέα

Α ναι, σωστά. Το δικό μου είναι Panos Kladas (και για όποιον θέλει). Το δικό σου ;
  5. Π

Νέα

Καλησπέρα σας. Σελεφά ήθελα να σε ρωτήσω, εσύ έχεις κάποιο Messenger ? Θέλω να σε κάνω φίλη για αυτό.
  6. Π

Νέα

Καλα τα πάω, προς το παρον περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις....αν δεν έχω περάσει, θα περάσω του χρόνου. Τουλάχιστον θα ξέρω τι έκανα λάθος, και θα έχω κάποιες κατευθυντήριες γραμμές και συμβουλές καθώς και χαρτογράφηση της πορείας μου μέχρι τώρα.
  7. Π

Νέα

Καλησπέρα σας παιδιά. Καιρό έχουμε να τα πούμε. Άρχισα κανονικά τα μαθήματα μου στο Πανεπιστήμιο και έδωσα την προηγούμενη Τρίτη εξετάσεις για να μπω στην κατεύθυνση διεύθυνσης ορχήστρας.....όσον αφορά όμως το μικρόβιο του διαβάσματος, είμαι ακόμα άρρωστος 😂 ανανέωσα την βιβλιοθήκη μου με τα...
  8. Π

Μυητικά μυστήρια

Όσοι ξέρετε παρακαλώ απαντήστε μου. Επίσης, θα ήθελα να ξέρω προς τι το γέλιο σου αγαπητέ Νικόλα. Τι το γελοίο βρίσκεις ως προς τα αρχαία μυστήρια ;
  9. Π

Γειά σας κι από μένα!

Καλώς ήρθες Αγγελική. Θα χαρούμε να σε έχουμε στην παρέα μας, να μάθουμε τις αναγνωστικές εμπειρίες και προτιμήσεις σου καθώς και να ανταλλάξουμε απόψεις πάνω σε βιβλία και όχι μόνο.
  10. Π

Μυητικά μυστήρια

Καλή σας μέρα. Μήπως ξέρετε που θα μπορούσα να βρω βιβλία για τα αρχαία μυητικά μυστήρια (Ελευσίνια, Κρητικά, Καβείρια, Ορφικά, Περσικά, Μιθραϊκά, Χαλδαϊκά, Αιγυπτιακά, Δρυιδικά, Ινδικά) καθώς και για την Μεγάλη Λευκή Αδελφότητα (αν υπάρχει) ; Τέλος, έχω διαβάσει ότι ο Ιησούς σίγουρα υπήρξε...
  11. Π

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Εγώ παιδιά αγόρασα σήμερα το εννιά πρόσωπα του Χριστού
  12. Π

Ανατολικές θρησκείες, ρεύματα και φιλοσοφίες

Το Hagakure δεν το έχω θα το τσεκάρω όμως όπωσδηποτε
  13. Π

Επίσης το Μεσνεβί μου το προτείνεις καθώς και την αυτοβιογραφία ενός Γιόγκι ; Το βιβλίο των πέντε δαχτυλιδιών το έχω και εγώ καθώς και την τέχνη του πολέμου του Σουν Τζου. Δεν μιλάει για το Ζεν αλλά για τις τεχνικές των σαμουράι.
  14. Π

Δεν πειράζει πες μου ακόμα και τις εγκυκλοπαιδικές εκδόσεις (αλλά να μην είναι γενικά εγκυκλοπαίδεια όπως λέμε εκδοτική Αθηνών θρησκειολογία για παράδειγμα να είναι εξειδικευμένη). Επίσης θέλω να μου εξηγήσεις γιατί αγαπάς πολύ τους Σιχ και μην ξεχνάς και τον Ινδουισμό.
  15. Π

Φυσικά και βοήθησες. Θα ήθελα και από άλλους προτάσεις αν γίνεται καθώς και για Ταντρισμό, Τζαϊνισμό και Ινδουισμό καθώς και δύο πνευματικές παραδόσεις που ξέχασα- του Σιχ (αν υπάρχει βιβλιογραφία) και τους Μπαχάι. Τέλος, προτείνετε μου και αγγλική βιβλιογραφία αν ξέρετε.